Spis treści:
Mąka to produkt, który w wielu domach używany jest codziennie. Wykorzystuje się ją do pieczenia chleba, robienia naleśników, pierogów, czy ciast. Czy wiesz jednak, co powinniśmy wiedzieć, oraz czym się kierować, aby wybrać najzdrowszą mąkę? W poniższym materiale podpowiemy ci, która mąka jest najzdrowsza.
Mąka żytnia
Mąka żytnia jest jedną z popularniejszych mąk znajdujących się w sklepach. Nie jest produktem, który pojawił się na naszych półkach niedawno, jak chociażby mąka z amarantusa. Doskonale znały ją nasze mamy i babcie. Idealnie sprawdzi się do wypieku domowego pieczywa, ale również przygotowywania zakwasu – na przykład na tradycyjny żurek. Ze względu na właściwości odżywcze uznawana jest za jedną ze zdrowszych mąk dostępnych na rynku.
Wygrywa z całą pewnością z mąką pszenną. Dlaczego? Między innymi ze względu na dużo wyższą zawartość błonnika, który wpływa na prawidłową pracę jelit, ale także sprawia, że dłużej odczuwamy sytość. Dzięki temu pieczywo czy przekąski żytnie są dużo bardziej treściwe od tych pszennych. Oprócz tego mąka żytnia jest dobrym źródłem karotenu, witamin z grupy B, witaminy E oraz magnezu, wapnia czy fosforu. Warto również pamiętać, że nasze organizmy lepiej radzą sobie z trawieniem produktów z mąki żytniej, niż z mąki pszennej. Wszystko ze względu na mniejszą ilość glutenu.
Mąka orkiszowa
Orkisz jest zbożem docenianym od tysięcy lat – był znany już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Chociaż mąka orkiszowa jest rodzajem mąki pszennej (orkisz to odmiana pszenicy), w porównaniu z tradycyjną mąką pszenną ta wypada znacznie lepiej. Zawiera więcej magnezu i manganu, a także więcej białka, niż mąka z pszenicy zwyczajnej. Jest również łatwiejsza do strawienia, co powinno mieć spore znaczenie dla osób, które borykają się z problemami trawiennymi, a także są na diecie lekkostrawnej. Produkty z mąki orkiszowej mogą być spożywane przez diabetyków, choć ich indeks glikemiczny nie należy do najniższych. IG mąki orkiszowej = 45.
Mąka jaglana
Mąka jaglana wytwarzana jest z ziaren prosta, tak samo, jak kasza jaglana, która cieszy się ogromną popularnością wśród osób ceniących sobie zdrową dietę. Nie zawiera glutenu, co jest bardzo istotne dla osób z celiakią i nietolerancją glutenu. Dodatkowo jest bogatym źródłem witamin z grupy B. Jest doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i nie zawiera cukrów prostych, jednak nie powinna być spożywana przez osoby z cukrzycą, gdyż posiada wysoki indeks glikemiczny (IG=71). Zawiera około sześciu gramów błonnika, co jest dobrym, choć nie najlepszym wynikiem. Jest jednak dobrym źródłem kwasu foliowego, fosforu i potasu.
Mąka owsiana
Według wielu dietetyków, mąka owsiana stanowi jeden z najlepszych zamienników dla mąki pszennej. Nie znajdziemy w niej glutenu, może więc być spożywana przez osoby na diecie bezglutenowej. Co ciekawe, 100 gramów mąki owsianej to aż 15 gramów białka. To doskonała wiadomość dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Oczywiście oprócz błonnika i węglowodanów złożonych, ten rodzaj mąki jest też dobrym źródłem flawonoidów, które są silnym antyoksydantem, kwasu foliowego, witamin z grupy B i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ze względu na dość niski indeks glikemiczny (IG=40), może być używana przez osoby chorujące na cukrzycę.
Mąka gryczana
Podobnie jak mąka jaglana, mąka gryczana również kojarzy nam się przede wszystkim z kaszą. Również wytwarzana jest z ziaren gryki, które uznawane są za bardzo zdrowe dla naszego organizmu. Czym charakteryzuje się mąka z gryki? Przede wszystkim jest to produkt bezglutenowy oraz o dość niskim indeksie glikemicznym (IG=40). Może więc być używana na diecie bezglutenowej i przez cukrzyków. Zawiera dużą ilość błonnika, bo aż 10 gramów na 100 gramów produktu. To sprawia, że wypiekami z mąki gryczanej najemy się szybko i na długo. Również z uwzględnieniem zdrowia naszych jelit. Oczywiście znajdziemy w niej minerały, takie jak fosfor, magnez, miedź i żelazo, a także witaminy z grupy B.
Mąka z amarantusa
Mąka z amarantusa powstaje z nasion szarłatu – rośliny naturalnie bezglutenowej, co z pewnością stanowi istotną informację dla osób na diecie bezglutenowej. Charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością białka – 17 gramów na 100 gramów produktu – oraz dobrą zawartością błonnika – ponad 11 gramów. Oprócz tego jest bardzo dobrym źródłem magnezu, którego w 100 gramach mąki znajdziemy aż 266 mg. Warto jednak pamiętać, iż mąka z amarantusa sprawdza się raczej jako produkt zagęszczający, a nie samodzielna mąka do wypieków. Wszystko ze względu na brak czynnika wiążącego, jakim jest gluten. Można ją jednak mieszać z innymi rodzajami mąk, by otrzymać pulchne wypieki.
Mąka ryżowa
Mąka ryżowa powstaje z białego lub brązowego ryżu i jest dość popularna ze względu na fakt, iż jest to mąka bezglutenowa. Znajdziemy w niej spore ilości fosforu i potasu, a także śladowe ilości żelaza, miedzi i cynku. Mąka ryżowa nie jest bogata w błonnik – zawiera zaledwie 4 gramy tego składnika. Może być jednak dobrym zastępnikiem mąk zawierających gluten, takich jak mąka żytnia.
Mąka kukurydziana
Ze względu na brak glutenu, mąka kukurydziana również cieszy się sporym zainteresowaniem wśród konsumentów. Wytwarzana jest z ziaren kukurydzy, dzięki czemu charakteryzuje się delikatnym kukurydzianym smakiem oraz specyficznym kolorem. Jest bogatsza w błonnik, niż mąka ryżowa – zawiera, 7,5 grama na 100 gramów produktu. Jest również pełna węglowodanów, których zawiera aż 78 gramów, z kolei dość uboga w białko (niecałe 6 gramów). Oprócz tego znajdziemy w niej witaminy z grupy B, fosfor, potas, magnez i selen. To także bardzo dobre źródło witaminy A oraz luteiny, a także folianów.
Najlepsze mąki do wypieków chleba
Wiecie już, które mąki są zdrowe, a które trochę mniej. Jakie są jednak najlepsze mąki do wypieków chleba? Ze względu na to, iż gluten jest doskonałym spoiwem, który sprawia, że wypieki są bardzo lekkie, zwarte i puszyste, to właśnie mąki glutenowe nadają się najlepiej do przygotowywania pieczywa. Sprawdzi się tu zatem mąka żytnia i orkiszowa, ale także mieszanki tych mąk z mąkami bezglutenowymi. Do wypieku chlebów możecie używać również mąki z krzycy czy mąki z samopszy, które także są bardzo zdrowymi zamiennikami mąki pszennej.
Czy istnieje coś takiego jak zdrowa mąka? Jak najbardziej. Jest ich całkiem sporo – do wyboru właściwie w każdym sklepie. Nie jesteśmy skazani na mąkę pszenną. Możemy kupować lepiej i mądrzej.
Zobacz także:
Obłędnie kremowa zupa chrzanowa Magdy Gessler. Przygotuj zamiast żurku »
Na zmarszczki, przebarwienia i uporczywe wypryski. Ten olej działa jak drogi kosmetyk »
Sekretne składniki siostry Anastazji. Oto co dodaje do surówki z kapusty »