Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Styl retro to hasło niosące za sobą sporo znaczeń. Może oznaczać przytulną przestrzeń urządzoną w babcinym, swojskim stylu, a może nawiązywać bardziej do lat 60. czy nawet 80., które charakteryzowały się zgoła inną stylistyką. Istnieją jednak pewne elementy łączące różne pomysły na retro pomieszczenia. Jak urządzić kuchnię retro? Jakie ma warianty? Czym się inspirować? Podpowiadamy.

Jak urządzić kuchnię w stylu retro?

Styl retro może tak naprawdę nawiązywać do wielu innych rodzajów aranżacji. Na początku warto się więc zastanowić, który wariant retro tak naprawdę podoba ci się najbardziej:

  • kuchnia retro rustykalna - często główną inspiracją jest styl rustykalny, czyli wiążący się z wiejską stylistyką. Wówczas kuchnia będzie przytulna i pełna sielskich dodatków, takich jak miedziane garnki i patelnie, ręcznie malowane filiżanki i talerze, urocze słoiczki na przyprawy i koronkowe serwetki;
  • kuchnia retro klasyczna - styl retro może nawiązywać do stylu klasycznego - taka kuchnia będzie urządzona bardziej w stylu dworkowym. Elementy wyposażenia nadal będą utrzymane we wzornictwie czerpiącym z poprzednich epok, ale charakterystyczną cechą pomieszczenia będzie większa zdobność mebli (w kontraście do kuchni retro, w której z reguły meble są drewniane, solidne i proste). Mogą to być np. przeszklone lub frezowane fronty szafek czy dekoracyjne uchwyty;
  • kuchnia retro nawiązująca do drugiej połowy XX wieku - kuchnia retro może być też urządzona w stylu lat 60., 70., 80. Chociaż w Polsce okres często kojarzy się z przaśnym designem mebli nie tylko mało urodziwych, lecz także słabej jakości, w rzeczywistości okres ten kryje w sobie o wiele więcej inspiracji, a jedną z nich są kolory. W przypadku kuchni bardziej klasycznej lub rustykalnej królują barwy naturalne - beże i brązy przełamane jedynie subtelnie kolorowymi dodatkami. W przypadku kuchni w stylu amerykańskich lat 60. możemy pokusić się o szerszą paletę barw, a kwintesencją tego stylu będą charakterystyczne retro sprzęty AGD w pastelowym odcieniu błękitu bądź różu;
  • eklektyczna retro kuchnia - nie musimy decydować się na jeden konkretny wariant i kurczowo się go trzymać. Style można ze sobą łączyć - istnieją udane aranżacje kuchni retro-nowoczesnych albo klasyczno-industrialnych. Wystrój retro może też nawiązywać luźno do różnych inspiracji, np. loftowej lub skandynawskiej albo stylistyki prowansalskiej czy angielskiej.

Meble do retro kuchni

W większości stylizacji retro prym wiedzie drewno. Będzie ono szczególnie wyeksponowane, gdy najbliżej nam do trendu rustykalnego, którego istotą są proste, drewniane meble, takie jak duży stół, np. z oferty stołów do kuchni IKEA, krzesła i obowiązkowy kuchenny kredens. Meble te jednak sprawdzą się równie dobrze w innych wariantach kuchni retro, tym bardziej, że ostatecznego sznytu nadają pomieszczeniom dodatki.

Pewne jest jednak, że kuchnia retro nie będzie minimalistyczna, dlatego jej kwintesencją będą różne drobiazgi i bibeloty poustawiane w kredensie za przeszkleniem, na półkach czy wiszące na haczykach.

Szafki kuchenne w stylu vintage

Czym różni się retro od vintage? Prawie niczym - oba te określenia oznaczają przedmioty lub style wyglądające jak z poprzednich epok. Warto jednak wiedzieć, że meble (a w zasadzie wszelkie przedmioty, również np. ubrania) retro to takie, które wyprodukowane są współcześnie, a stylizowane na stare. Z kolei meble vintage to te, które w rzeczywistości zostały wyprodukowane w danej epoce (a obecnie są jedynie odnowione).

 

Jak zaplanować szafki kuchenne w stylu retro (vintage)?

 

  • fronty - szafki kuchenne powinny być drewniane i zdobione. Fronty mogą być frezowane lub przeszklone, styl podkręcą też inne detale, np. listwy;
  • gałki - mogą mieć stylizowane wymyślne kształty lub być okrągłe i ceramiczne (nie sprawdzą się typowo współczesne minimalistyczne wąskie uchwyty);
  • kolor - drewno szafek może, lecz nie musi pozostać jedynie lakierowane, jak najbardziej można je pomalować - tutaj najlepiej sprawdza się biel lub ecru, chociaż wszystko zależy od twoich oczekiwań i ostatecznej wizji kuchni retro.

 

Ważnym elementem kuchni retro są też półki, na których prezentują się różne stylowe akcesoria, takie jak wazony i wazoniki, słoiki z przetworami, stylizowane pojemniczki na przyprawy, miedziane garnki czy gliniane dzbanki.

 

Stół i krzesła do retro kuchni

Stół to centralny punkt nie tylko retro kuchni. To przy stole tętni życie rodzinne i tu najmilej spędza się czas przy herbacie i świeżo upieczonym cieście. Jeśli metraż ci na to pozwala, nie oszczędzaj na rozmiarze stołu, szczególnie jeśli domowników jest więcej.

 

Stół retro, w zależności od ustawności kuchni, może być kwadratowy, prostokątny lub okrągły. Ten ostatni wymaga najwięcej przestrzeni, dlatego wśród okrągłych stołów IKEA znajdziesz również stoły rozkładane. Stoły okrągłe na jednej nodze będą bardziej klasyczne i ozdobne, natomiast stoły okrągłe na czterech nogach mają prostszą formę.

 

Kształt stołu jest więc dowolny, ale materiał wykonania - niekoniecznie, prym wiedzie bowiem drewno, najlepiej jedynie zaimpregnowane i surowe z wyglądu. Jeśli jednak wolisz kuchnię utrzymaną w lekkim stylu i sprawiającą wrażenie bardziej przestronnej, możesz zdecydować się na stół (i opcjonalnie krzesła) w wersji pobielonej - nadal będą one pięknie podkreślały stylistykę retro.


Pamiętaj, że krzesła w większym stopniu niż stół decydują o ostatecznym kształcie aranżacji. Mogą być np. klasyczne i drewniane, stylizowane w stylu prowansalskim, proste i solidne lub nawiązujące do dawnych epok, zdobione w stylu XVIII czy XIX wieku.

Co jeszcze powinno się pojawić w kuchni w starym stylu?

W kuchni retro nie możemy zapominać również o innych elementach. Blat może być zarówno drewniany, jak i wykonany z laminatu bądź kamienia, musi być jednak dopasowany do reszty mebli i akcesoriów. Przykładowo, do swojskiej retro-babcinej lub nawiązującej do stylu prowansalskiego kuchni będzie pasował jasny, drewniany blat. Ciemny, kamienny będzie się za to prezentował niezwykle elegancko w kuchni w stylu retro-klasycznym.

 

Innym elementem podkreślającym styl retro może być też zdobienie ścian. Szczególnie często problematyczny jest fragment ściany między zlewem i blatem a szafkami ściennymi. Tutaj sprawdzą się kafelki lub małe, białe cegiełki.

Całości stylizacji idealnie dopełni okap - najlepiej duży i przypominający nieco dekoracyjny, kominkowy gzyms.

Sprzęty, armatura i ceramika do kuchni w stylu vintage

W kuchni vintage nie może zabraknąć nowoczesnych sprzętów AGD w stylu retro, czyli stylizowanych na dawne. Warto pamiętać, że nie musisz bać się kolorów, np. jeśli twoja kuchnia retro jest urządzona w kolorystyce biało-czarnej, to możesz się pokusić o lodówkę w pastelowym odcieniu lub nawet krwiście czerwoną - uzyskasz wówczas aranżację silnie nawiązującą do II połowy XX wieku. Również drobne AGD może być stylizowane na retro, np. czajnik elektryczny, toster czy mikser.

 

Jeśli masz na oku sprzęty dużego AGD (takie jak lodówka, zmywarka, piekarnik) o określonej funkcjonalności, ale nie bardzo pasujące wizualnie do pomieszczenia retro, wybierz je w wersji pod zabudowę. To rozwiązanie ma też taką zaletę, że kuchnia stanie się bardziej spójna wizualnie i będzie sprawiać wrażenie przestronniejszej.

Nie bez znaczenia jest również to, jaką armaturę wybierzesz. Do kuchni retro najlepiej będzie pasować stylizowany na retro kran oraz głęboki zlew ceramiczny z widocznym frontem.

Dodatki do kuchni w starym stylu

Aranżację kuchni retro uzupełnisz stylizowanymi dodatkami. Kuchnię nawiązującą do poprzednich stylów ocieplą wiklinowe kosze, koszyki i pojemniczki (np. do przechowywania owoców). Nieoceniona będzie też odpowiednia zastawa - talerze muszą być okrągłe, a filiżanki i kubki mieć klasyczne kształty. Mogą być ręcznie zdobione, co podkreśli ducha retro.

 

Szczególną uwagę zwróć na relingi i haki między szafkami. To element wyposażenia kuchennego, który w minimalistycznej, nowoczesnej stylizacji raczej nie miałby racji bytu, natomiast w kuchni retro jest niezastąpiony. Dzięki haczykom nie tylko uwidocznisz typowe dla vintage ozdoby kuchenne, ale i możesz na nich przechowywać przybory kuchenne (mieszadła, chochle, łyżki), a nawet garnki.

materiały promocyjne partnera

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7
Desery Brownie (wersja klasyczna)

Przepis na pyszne i mocno czekoladowe brownie w wersji klasycznej. To ciasto...

Odsłon: 745

15 min
10
60 min
7
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Oryginalne przekąski na imprezę sylwestrową. Zaskocz swoich gości smacznymi daniami

Impreza ze znajomymi to okazja do spędzenia czasu w gronie najbliższych osób. Nie może jednak obyć się ona bez przepysznego jedzenia. Jak wyczarowa...

0
Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

1
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2
Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0