Dania jednogarnkowe

Napary z suszonych ziół i kwiatów to znany od dawien dawna sposób na zadbanie o zdrowie oraz radzenie sobie z wieloma dolegliwościami. Dziś pod lupę weźmiemy suszone kwiaty nagietka, które jak się okazuje, nie tylko cieszą oko w naszych ogrodach, ale i mają wiele prozdrowotnych właściwości. Sprawdź, na co pomaga napar z suszonych kwiatów nagietka i jak go stosować.

Suszone kwiaty nagietka – właściwości, jak zrobić napar? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nagietek lekarski, bo właśnie tak brzmi pełna nazwa tego pomarańczowego kwiatu z rodziny astrowatych, pochodzi z terenów basenu Morza Śródziemnego. Jednak świetnie dostosowuje się również do tutejszych warunków atmosferycznych, w naszych ogródkach kwitnie od czerwca, aż do września. Obecnie niewiele osób wie o tym, że z tych ozdobnych roślin można przygotować leczniczą herbatkę, nagietek to roślina powszechnie stosowana w ziołolecznictwie. W poniższym artykule podpowiemy ci między innymi, jakie właściwości mają suszone kwiaty nagietka oraz do czego można je stosować.  

Sprawdź także: Ta herbata przynosi ogromną ulgę po przejedzeniu. Zrobisz ją z dwóch składników

Jakie właściwości mają suszone kwiaty nagietka?

Kwiaty nagietka mają właściwości przeciwzapalne, grzybobójcze, antynowotworowe, a także wspierają gojenie się ran. W składzie kwiatów znajduje się wiele wartościowych substancji, między innymi: olejki eteryczne, karotenoidy, flawonoidy, fitosterole oraz związki śluzowe. 

Będą pomocne przy przeziębieniu i grypie, ponieważ mają właściwości przeciwwirusowe i bakteriobójcze, dzięki czemu pomagają przy różnego rodzaju infekcjach. Pomagają wzmocnić odporność oraz regenerować organizm. Napar sporządzony z tych kwiatów pomoże złagodzić stany zapalne gardła, pomoże złagodzić ból i pozbyć się chrypki. Warto stosować go również w celu wsparcia pracy wątroby oraz śledziony. 

Stosowanie kwiatów nagietka działa korzystnie na pracę układu pokarmowego, pomaga na bóle i skurcze brzucha oraz niestrawność, a dzięki działaniu żółciopędnemu wesprze prawidłowe trawienie. Poleca się je również dla osób zmagających się z chorobą wrzodową, oraz chorobami jelit. Działa wzmacniająco oraz leczniczo na błonę śluzową przewodu pokarmowego

Jak zrobić napar z suszonych kwiatów nagietka?

Przygotowanie naparu z suszonych kwiatów nagietka jest banalnie proste. Oczywiście będzie potrzebny susz, możesz kupić go w sklepach zielarskich, niektórych aptekach, a także sklepach ze zdrową żywnością. Możesz pokusić się również o samodzielne ususzenie nagietkowych kwiatów. 

Do kubka wsyp dwie łyżeczki suszonych kwiatów nagietka, a następnie zalej je gorącą wodą. Odczekaj 10 minut, przecedź napój i wypij. Możesz urozmaicić jego smak dodając plaster pomarańczy, cytryny, a także dosładzając go odrobiną miodu. Pamiętaj, aby dodawać go, kiedy napar przestygnie, aby nie stracić jego dobroczynnych wartości.

Na co pomaga napar z suszonych kwiatów nagietka?

Napar z suszonych kwiatów nagietka działa korzystnie na zdrowie. Można pić go w celu wsparcia układu immunologicznego, a także wzmocnienia oraz regeneracji organizmu. Jeżeli często borykasz się z niestrawnością lub bólem brzucha, ten napój również pomoże ci uśmierzyć przykre dolegliwości jednocześnie dbając o przewód pokarmowy. Napój ten pomaga także poradzić sobie ze stanami zapalnymi żołądka. Może być stosowany także przez osoby, które chcą zadbać o serce. Regularne picie naparu z suszonych kwiatów nagietka zadziała tonizująco oraz przeciwzapalnie, pomoże także pozbyć się zastojów wody oraz obrzęków. Kwiaty nagietka poleca się także kobietom, które mają problemy z bolesnymi miesiączkami. 

Do czego stosować suszone kwiaty nagietka? Można dodawać go do herbat oraz przygotowywać z nich napoje. Nagietkowe kwiaty można stosować również zewnętrznie, dodawane są do kremów oraz maści. Przeciwwskazaniem do picia naparu z suszonych kwiatów nagietka mogą być alergie pokarmowe, nie powinno się go także przyjmować wraz z lekami. 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, instagram.com/bukolika_skrawek_mojego_nieba, smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »

Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »

Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Tradycyjne rolady wołowe

Rolady przygotowałam według przepisu Smaker, są bardzo smaczne, mięsko kruche...

Odsłon: 36

30 min
2
Ciasta Domek z piernika

Pieczenie, zdobienie pierniczków to cudowna zabawa dla dzieci i dorosłych. Z...

Odsłon: 396

>60 min
9

Polecane artykuły

Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

0
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8
Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

5