Spis treści:
- Czy komosa ryżowa jest zdrowa?
- Miska zdrowia z komosa ryżową - przepis
- Z czym można jeść komosę ryżową?
Komosa ryżowa (quinoa) to tzw. pseudozboże o większej zawartości skrobi. W przeciwieństwie do prawdziwych zbóż posiada w swoim składzie aminokwasy, czyli związki chemiczne, które po połączeniu się, tworzą białko. Będzie to więc wspaniały produkt dla wegetarian i wegan, którzy nie czerpią białka z mięsa. Komosa ryżowa wywodzi się z Ameryki Południowej, jest prosta w obróbce i bogata w wartości odżywcze. Dowiedz się, z czym można jeść komosę ryżową i jakie korzyści zdrowotne wiążą się z włączeniem jej do diety.
Sprawdź także: Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii
Czy komosa ryżowa jest zdrowa?
Za jedne z głównych zalet quinoi uznaje się krótki czas jej obróbki, uniwersalność w kuchni, ale przede wszystkim - bogactwo substancji odżywczych. Czy komosa ryżowa jest zdrowa? Zdecydowanie tak, dlatego warto ją włączyć do codziennej diety.
Quinoa dostarcza organizmowi witamin i minerałów. Jest bogata w witaminę E i te z grupy B oraz magnez, wapń i potas. W składzie zawiera też antyoksydanty, aminokwasy i zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Cechuje się niskim indeksem glikemicznym i brakiem glutenu, więc może być spożywana na diecie i przez chorych na celiakię. Komosa ryżowa to także wartościowe źródło węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego.
Dzięki takiemu składowi pseudozboże wpływa korzystnie na pracę organizmu. Przede wszystkim, dzięki błonnikowi, usprawnia procesy trawienne, a co za tym idzie - zmniejsza częstotliwość zaparć i usuwa niekomfortowe wzdęcia. Substancja reguluje też stężenie glukozy, która po posiłku jest uwalniania stopniowo i nie powoduje nagłych skoków cukru.
Skrobia dostarcza sporą dawkę energii, antyoksydanty - wzmacniają odporność organizmu, działają przeciwstarzeniowo oraz antynowotworowo i obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu. To z kolei sprawia, że regularne jedzenie komosy ryżowej wspiera układ naczyniowo-sercowy i zapobiega rozwojowi miażdżycy. Witaminy zawarte w quinoi dbają o piękny wygląd cery.
Warto pamiętać, że wielokrotne płukanie pseudozboża wodą przed gotowaniem może redukować ilość zawartych w nim minerałów, dlatego lepiej zrobić to szybko. Niestety istnieją też przeciwwskazania do spożywania komosy ryżowej. Nie powinny jej jeść osoby uczulone na komosę, ale też chorzy na dnę moczanową, choroby nerek i kamicę żółciową.
Miska zdrowia z komosa ryżową - przepis
Gdy nie musisz już zastanawiać się, czy komosa ryżowa jest zdrowa, warto, żebyś przygotował poranną owsiankę. Nie tylko uzupełni niedobory witamin i minerałów, ale też pomoże w skutecznym odchudzaniu lub utrzymaniu upragnionej figury. Poniżej znajdziesz listę produktów spożywczych, niezbędnych do jej przyrządzenia.
Składniki
- 50 g komosy ryżowej,
- 250 ml mleka migdałowego,
- pół łyżeczki cynamonu,
- pół grejpfruta,
- łyżka skyru naturalnego,
- kilka orzechów włoskich.
Jak zrobić miskę zdrowia z komosą ryżową? Przepis jest naprawdę prosty i polega na przygotowaniu poszczególnych składników i połączeniu ich w naczyniu, zupełnie jak w przypadku tradycyjnej owsianki.
Na początku wsyp komosę ryżową do garnka i praż na sucho przez ok. 3 minuty. Następnie zalej ją mlekiem migdałowym i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz moc palnika, gotuj do miękkości (ok. 15-20 minut). W razie potrzeby dodaj trochę wody, żeby komosa nie przywarła do dna naczynia. Do ciepłej owsianki z komosy wsyp cynamon, dobrze wymieszaj i przełóż do miski.
Grejpfruta obierz i pokrój na mniejsze kawałki - ułóż na komosie. Następnie dodaj jeszcze łyżkę skyru. Obierz orzechy włoskie z łupinek, poszatkuj lub rozdrobnij i posyp danie.
Z czym można jeść komosę ryżową?
Przepis na miskę zdrowia z komosą ryżową to tylko jedna z pysznych propozycji, do której wykorzystasz ten produkt spożywczy. Taką owsiankę z quinoi podawaj na śniadanie - potrawa zadba o lepsze samopoczucie i wygląd, odchudzając i odżywiając cerę.
Z czym można jeść komosę ryżową, aby maksymalnie korzystać z jej dobrodziejstwa? Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie musi być podawana tylko o poranku, będzie też bazą pysznego obiadu, czy kolacji. Wykorzystaj ją zamiast makaronu, kaszy czy ryżu do zupy lub jako dodatek do dania głównego.
Komosa ryżowa sprawdzi się do dań jednogarnkowych oraz do zrobienia placuszków. Świetnie smakuje w połączeniu z pieczonym łososiem, warzywami lub gulaszem. Może być składnikiem zapiekanek, sałatek i poke bowl.
Zastanawiasz się, z czym jeść komosę ryżową? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić z niej pyszny deser. W wersji na słodko połącz ją z owocami, korzennymi przyprawami i miodem. Quinoa to uniwersalny produkt, który warto wdrożyć do jadłospisu.
Źródło: Smaker.pl, jemyzdrowo.pl, gemini.pl, wapteka.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »
Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »
Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »