Grill - temat specjalny

Mięso w słoikach może stać nawet kilka lat. Jak to zrobić? Tego nikt wam nie powie

W domowej spiżarni oprócz domowych sałatek, ogórków kiszonych oraz słodkich dżemów i soków owocowych, warto znaleźć miejsce na mięso w słoikach. To prawdziwy rarytas, który doskonale sprawdzi się do kanapek, a na dodatek odpowiednio przechowywany może stać nawet kilka lat! Sprawdź, jak zrobić mięso do słoika, które będzie miało długi termin przydatności do spożycia.

Najlepszy patent na mięso do słoików | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Mięso do słoików to zdecydowanie kontrowersyjna potrawa. Jednym kojarzy się z PRL-owskimi mielonkami, z chęcią wymazaliby je z pamięci, inni natomiast uwielbiają domowe wędliny ze słoika, twierdząc, że są znacznie lepszą alternatywą niż konserwy sprzedawane w sklepach. Niewątpliwym plusem tego typu weków jest fakt, że przygotowane w prawidłowy sposób, mogą spędzić długie lata na półce w twojej piwnicy lub spiżarni. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak zrobić mięso do słoika, żeby długo stało.

Sprawdź także: Pierś z kurczaka na 5 sposobów – tajemnica tkwi w przyprawach. Jaki przyprawić pierś z kurczaka do smażenia?

Czy weki mięsne mają termin ważności?

W przypadku mięsnych weków często pojawiają się pewne obawy. Czy mogą one być przechowywane przez długi czas oraz, czy są bezpieczne dla zdrowia? Przede wszystkim ważne są tu warunki przechowywania, mięso w słoikach należy trzymać w chłodnym i zacienionym miejscu, najlepiej w piwnicy lub spiżarni. Istotne jest również to, aby użyć czystych i wyparzonych słoików.

W miarę możliwości skorzystaj także z ekologicznego mięsa, dobrej jakości, kupionego u pewnego źródła, np. w lokalnych sklepach mięsnych. To sprzedawane w dużych dyskontach, jest często gorszej jakości, a zwierzęta, z których pochodzi są słabo karmione, w porównaniu do zwierząt gospodarskich. Kupując mięso w popularnych supermarketach sprawdź, czy nie jest ono klejące oraz, czy nie posiada brzydkiego zapachu. 

Niezbędne jest również odpowiednie przygotowanie mięsa, przed włożeniem go do słoików, oraz użycie przypraw, które dodatkowo je zakonserwują. Mięso w słoikach poddaje się procesowi tyndalizacji, czyli kilkukrotnemu gotowaniu (pasteryzacji). Pierwszego dnia są to trzy godziny, drugiego dwie, a trzeciego trzy. Mięsne weki przygotowane z dobrej jakości produktów oraz przygotowywane zgodnie z powyższymi zaleceniami wytrzyma spokojnie kilka lat. Podczas gdy mięsne konserwy ze sklepów, w tym samym czasie mogą się popsuć i być niezdatne do spożycia. Dzieje się tak zw względu na zawarte w nich substancje chemiczne oraz złą jakość mięsa, z reguły do tego typu produktów duże firmy nie używają mięsa pierwszej świeżości.

Jak zrobić mięso do słoika, żeby długo stało?

Do przygotowania mięsa do słoików, będziesz potrzebować następujących składników: pół kilograma łopatki, pół kilograma podgardla, pół kilograma boczku, pół kilograma karkówki, osiem ząbków czosnku, cztery liście laurowe, sześć ziaren ziela angielskiego, sporą  łyżeczkę majeranku, dwie łyżki soli oraz pół łyżeczki pierzu. 

Zacznij od umycia i osuszenia mięsa, następnie pokrój je w mniejsze kawałki, najlepiej kostkę (ok. dwa cm). Czosnek obierz i pokrój w plasterki.  Pokrojone mięso przełóż do miski, wsyp sól, pieprzu, majeranek, ziele angielskie, liście laurowe oraz dodaj plasterki czosnku. Wszystko dokładnie wymieszaj i odstaw na minimum 12 godzin w chłodne miejsce. Mięso przełóż do wyparzonych słoików, wlej do każdego z nich ok. cztery łyżki przegotowanej wody. Zakręć pokrywki i wstaw do garnka. Zalej go wodą. Następnie całość gotuj przez trzy godziny na małym ogniu, drugiego dnia dwie godziny, a trzeciego jedną. 

Źródło: youtube.com/Kobieta z zachodu, smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »

Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »

Miękkie buraki w dwa kwadranse. Prosta sztuczka z wodą »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Desery Jabłecznik z budyniem

Bardzo proste ciasto. Na kruchym cieście, z owocami, w budyniowej masie.

Odsłon: 75

>60 min
1
15 min
13

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

1