Spis treści:
- Wartości odżywcze soku z grejpfruta
- Właściwości prozdrowotne soku z grejpfruta
- Sok z grejpfruta – stosowanie
- Smaczny sok z grejpfruta – przepis
- Sok z grejpfruta – przeciwwskazania
Grejpfruty mają nie tylko charakterystyczny smak, ale także mnóstwo wartości. Poznaj zalety przyjmowania soku grejpfrutowego.
Sprawdź także: Przekąski z ciasta francuskiego - szybkie, proste i oryginalne przepisy
Wartości odżywcze soku z grejpfruta
Sok z grejpfruta zawiera szereg składników odżywczych. Grejpfruty dostarczają nam witaminy C, E, A oraz witamin z grupy B. Zawierają także kwas foliowy, flawonoidy, karotenoidy oraz pierwiastki takie, jak fosfor, wapń, żelazo, cynk, potas, magnez. Sok zawiera także błonnik. Należy jednak pamiętać, że jego największa ilość znajduje się w skórce i błonkach, niekoniecznie w soku. Napój jest także niskokaloryczny. Na szklankę soku przypada zaledwie 40 kcal.
Właściwości prozdrowotne soku z grejpfruta
Sok z grejpfruta jest najczęściej polecany osobom, które pragną zrzucić parę kilogramów. Nie dość, że jest to napój niskokaloryczny, wspomaga on przemianę materii, usprawnia spalanie tłuszczów oraz wspomaga proces usuwania toksyn z organizmu.
Sok zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy. Przyczyniają się one do spowolnienia procesów starzenia w organizmie. To oznacza, że napój nie tylko pomoże nam zadbać o szczupłą sylwetkę, ale także o piękny wygląd naszej cery.
Napój polecany jest także osobom, które cierpią na wysokie nadciśnienie tętnicze. Zawarte w cytrusie substancje wpływają pozytywnie na układ krążenia, a nawet obniżają poziom cholesterolu. Przyjmowanie soku zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz sprzyja unormowaniu się poziomu lipidów w organizmie. Wprowadzenie do diety soku z grejpfruta może także zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory.
Grejpfruty mają także niski indeks glikemiczny. Przez to polecane są cukrzykom oraz osobom, które cierpią na insulinooporność. Przez zawartość pektyn w swoim składzie sprzyjają obniżaniu poziomu cukru we krwi.
Sok z grejpfruta - stosowanie
Spożywanie soku z grejpfruta zależy od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. W przypadku osób odchudzających się poleca się go pić rano, najlepiej na czczo. Okazuje się jednak, że grejpfruty zawierają także tryptofan. To aminokwas, który odpowiada za zdrowy i głęboki sen. Spożycie go godzinę przed pójściem spać może przynieść zaskakujące efekty.
Napój może być stosowany bez żadnych ograniczeń, chyba że występuje oczywiste przeciwwskazanie. Należy jednak pamiętać, że jeśli zależy nam na pozytywnych skutkach jego przyjmowania, należy pić go regularnie. Tylko wtedy może przynieść nam korzyści zdrowotne.
Zobacz: Słodko-kwaśny koktajl z grejpfrutem i mango
Smaczny sok z grejpfruta - przepis
Często sok z grejpfruta kojarzymy z nieprzyjemnym kwaśnym i gorzkim smakiem. To nie musi być prawda. Obecnie w sklepach możemy dostać wiele odmian grejpfrutów, które charakteryzują się słodkim smakiem.
Sok najczęściej jest wyciskany z czerwonych i różowych grejpfrutów, które należą do jednym z najbardziej gorzkich odmian. Jest to spowodowane przez zawartość naringiny. Pozbawione goryczy są grejpfruty żółte. Jeśli jednak trafimy na niedojrzałe okazy, musimy liczyć się z ich kwaśnym smakiem. Najsłodszym grejpfrutem jest odmiana zielona. Zawiera o 25 proc. więcej antyoksydantów niż odmiana czerwona.
Aby uzyskać sok z grejpfruta o dobrym smaku, wystarczy zainwestować w różne odmiany tego owocu. Dzięki temu nie tylko można cieszyć się wartościami odżywczymi każdej odmiany, ale także szybko poprawimy smak soku, który będzie mniej kwaśny przez dodanie pozostałych łagodniejszych odmian.
Kluczem jest także upewnienie się, że owoce są dojrzałe. Zwróć uwagę na ich wagę oraz wielkość. Im cięższy owoc, tym więcej ma soku. Końce owoców powinny być spłaszczone i twarde. Okazy z wydłużoną końcówką często mają grubą skórkę i mało soku.
Sok z grejpfruta można także posłodzić zdrowymi odpowiednikami cukru, takimi jak ksylitol, stewia, czy erytrytol. Jeśli dodamy ich niewielką ilość, nie powinno to źle wpłynąć na nasz organizm. W takim przypadku należy jednak uważać na zbyt nagły skok glukozy we krwi.
Sok z grejpfruta – przeciwwskazania
Zanim zaczniesz stosować sok z grejpfruta, upewnij się, że nie wchodzi on w interakcje z lekami, które przyjmujesz. W przypadkach, kiedy tak się dzieje, jest on stanowczo odradzany. Jeśli informacji o tym zjawisku nie ma na ulotce, możesz upewnić się, pytając o to lekarza.
W wielu przypadkach osłabia on także działanie wielu leków - antybiotyków, leków na bezsenność, nadciśnienie tętnicze, czy niedokrwienną chorobę serca. Mogą także osłabiać skuteczność antykoncepcji hormonalnej.
Sok jest także odradzany osobom, które cierpią na zgagę oraz nadkwasotę żołądka. Przyjmowanie soku może nasilić przypadłość. Na napój powinny także uważać osoby z nadwrażliwością zębów - kwaśny sok może nasilać ból. Dlatego warto go pić przez słomkę.
Zobacz także:
Wyklucz z diety, jeśli latami szukasz diagnozy. Pełno w nich histamin
Ma więcej błonnika niż siemię lniane. Oczyszcza jelita, koi skórę, odchudza
Tworzy niebezpieczne połączenia. Włączenie go do diety może kosztować zdrowie