Spis treści:
- Jakie właściwości ma nalewka z nagietka?
- Jak zrobić napar z nagietka?
- Jak zrobić nalewkę z nagietka?
Zdobi przydomowe ogródki, jednak nie wszyscy wiedzą, że kryje w sobie mnóstwo właściwości zdrowotnych. Nagietek to kwiat należący do rodziny astrowatych charakteryzuje go żółto-pomarańczowy kolor. Roślina kwitnie od lipca do września. Pełni nie tylko funkcję ozdobną, można przygotować z niej napar, nalewką, a także dodać do sałatki. Sprawdzimy, jakimi właściwościami się charakteryzuje oraz jak zrobić napar i nalewkę z nagietka.
Sprawdź także: Pomaga na problemy z żołądkiem i przy anginie. Jak zrobić jagodówkę?
Jakie właściwości ma nalewka z nagietka?
W składzie nagietka znajduje się sporo cennych substancji mających działanie prozdrowotne, znajdziesz tu: karotenoidy, flawonoidy, sterole, kumaryny, a także olejki eteryczne. Roślina ta zawiera również witaminę C, która korzystnie wpływa na odporność organizmu. Wspiera regenerację organizmu po chorobie. Zawarte w niej flawonoidy mają działanie przeciwutleniające, wspierają walkę z wolnymi rodnikami, opóźniają procesy starzenia, a także działają przeciwnowotworowo.
Kwiaty nagietka mają także działanie przeciwzapalne oraz zwalczające bakterie, wspiera przewód pokarmowy, chroni ściany żołądka, polecany jest także dla osób zmagających się z chorobą wrzodową. Pozytywnie wpływa również na trawienie, ponieważ stymuluje wydzielanie soku żołądkowego. Stosowanie nagietka będzie również korzystne w przypadku osób, które chcą zadbać o wątrobę. Picie naparu z nagietka polecane jest kobietom, które borykają się z bólami miesiączkowymi oraz zaburzeniami prawidłowego cyklu menstruacyjnego. Dodatkowo herbata nagietkowa pomoże na zapalenie dróg moczowych.
Co więcej, napar z nagietka stosowany w formie płukanki, dzięki właściwościom antybakteryjnym i grzybobójczym może pomóc zwalczać stany zapalne gardła, krtani czy jamy ustnej. Pomaga także regenerować uszkodzony nabłonek, dlatego można stosować go jako środek przyspieszający leczenie ran. Ponadto sprawdzi się również do stosowania jako środek do higieny intymnej dla kobiet.
Napar z nagietka sprawdzi się także do stosowania zewnętrznego na skórę. Świetnie sprawdzi się u osób, które mają problemy z niedoskonałościami, nadmiernym wydzielaniem sebum czy skórą trądzikową. Działa łagodząco, antyseptycznie i nawilżająco. Warto wspomnieć również o tym, że nagietek ma działanie rozluźniające i redukujące stres.
Jak zrobić napar z nagietka?
Napar z nagietka możesz przygotować ze świeżych lub suszonych kwiatów. Do kubka wsyp dwie łyżeczki suszu lub cztery do pięciu świeżych kwiatów i zalej szklanką gorącej wody. Odstaw na kwadrans. Po tym czasie przecedź napar, możesz dosłodzić go łyżeczką miodu oraz dodać plaster cytryny.
Jak zrobić nalewkę z nagietka?
Do przygotowania nalewki z nagietka, będziesz potrzebować: szklanki świeżych kwiatów nagietka oraz pół litra wódki.
Kwiaty należy wsadzić do wyparzonego słoika, a następnie zalać je alkoholem, zakręć pokrywkę i odstaw na około miesiąc w suche, ciepłe i zacienione miejsce. Pamiętaj, aby co kilka dni potrząsać naczyniem. Po tym czasie przecedź płyn i przelej do naczynia z ciemnego szkła. Nalewka powinna być przechowywana w chłodnym miejscu.
Jak pić nalewkę z nagietka? W przypadku wystąpienia przeziębienia pięć mililitrów nalewki zmieszaj z miodem, pij raz dziennie. Możesz także używać nalewki do przemywania ran czy zmian skórnych. Jeżeli chcesz zrobić nagietkową płukankę do gardła, pięć łyżeczek nalewki zmieszaj z jedną czwartą szklanki wody.
Źródła: bonavita.pl, poradnikzdrowie.pl, opracowanie własne
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
„Ognisty cydr”. Badania potwierdziły skuteczność antycznej receptury w zwalczaniu infekcji »
Są niewielkie, ale pełno w nich potasu i witamin. Wspierają metabolizm, usprawniają pracę nerek »