Ciasta na Boże Narodzenie

Ryby uznawane są za jeden z najbardziej wartościowych pokarmów, do których mamy dostęp. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre z nich wywierają niekorzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza jeśli spożywa się je często i w dużych ilościach. Jakie są najgorsze gatunki ryb i dlaczego?

Jakie ryby warto spożywać? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie bez powodu ryby uznawane są za jeden z najbardziej wartościowych pokarmów, do których mamy dostęp - w końcu stanowią one cenne źródło białka, kwasów tłuszczowych oraz witamin i minerałów. Ponadto są one niezwykle smaczne i wszechstronne w zastosowaniu. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie z nich wpisują się z założenia zdrowego odżywiania. Istnieją takie odmiany, które mogą wywrzeć niekorzystny wpływ na organizm, zwłaszcza jeśli spożywa się je w zbyt dużych ilościach. Jakie są najgorsze gatunki ryb i dlaczego? 

 Sprawdź także: Przepisy na tani obiad. Zjesz smacznie, zdrowo i z pomysłem

Szkodliwe związki w rybach - co w sobie mają te zwierzęta?

W ostatnim czasie coraz częściej zwraca się uwagę na szkodliwe związki w rybach. Co w sobie mają te zwierzęta i na co powinniśmy szczególnie uważać? Wśród najbardziej szkodliwych substancji kumulujących się w ich organizmach wymienia się m.in.: 

  • metale ciężkie, w tym rtęć, ołów i kadm, 
  • pestycydy chloroorganiczne,
  • dioksyny,
  • polichlorowane bifenyle (PCB),
  • histaminę.  

Warto mieć świadomość, że zdolność ryb do kumulowania niekorzystnych związków zależy od różnych czynników, w tym poziomu ich tkanki tłuszczowej. To właśnie dlatego ich największe ilości wykrywane są w tłustych, drapieżnych, długo żyjących okazach. 

Najgorsze gatunki ryb

Zastanawiasz się, jakie są najgorsze gatunki ryb? Wbrew pozorom nie ograniczają się one jedynie do pangi i tilapii. Poniżej znajdziesz te, których warto na co dzień unikać.  

Panga

Nie bez powodu panga zyskała miano niezdrowej ryby. Nie dość, że kumuluje ona w sobie spore ilości dioksyn i metali ciężkich, to jeszcze karmiona jest paszami zawierającymi antybiotyki, hormony i środki bakteriobójcze. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że hodowana jest ona w takich warunkach, które uniemożliwiają jej swobodne poruszanie i zdobywanie naturalnego pokarmu. Co więcej, panga jest uboga w składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe czy witaminy i minerały.  

Tilapia

Kolejną rybą, której należy się wystrzegać, jest tilapia. Według badaczy gromadzi ona w swoim organizmie dużą ilość metali ciężkich, zwłaszcza ołowiu. Ponadto - podobnie jak poprzedniczka - nie dostarcza ona zbyt wielu substancji odżywczych. Co prawda można znaleźć w niej kwasy tłuszczowe, jednak są to głównie kwasy omega-6, które w nadmiarze mogą przyczynić się do występowania stanów zapalnych w ustroju.  

Ryba maślana

Ryba maślana to nazwa obejmująca kilka gatunków ryb. Choć w większości stanowią one źródło cennych substancji odżywczych, nie są najlepszym wyborem w codziennej diecie. Spożycie niektórych z nich może doprowadzić do zatrucia pokarmowego, a to wszystko za sprawą obecnych w nich estrów woskowych, których człowiek nie jest w stanie strawić. Po ich zjedzeniu u osób wrażliwych mogą pojawić się takie objawy jak ból głowy, mdłości i wymioty, biegunka, ból brzucha oraz zmiany skórne. Dolegliwości zwykle utrzymują się przez 24 godziny.  

Okoń nilowy

Jakie są najgorsze gatunki ryb, jeśli nie panga, tilapia i ryba maślana? W zestawieniu tym nie może zabraknąć również okonia nilowego. Co prawda ma w swoim mięsie sporo białka i witaminy A, ale za to dostarcza niewiele kwasów omega-3. Ponadto słynie z wysokiej zawartości kwasu palmitynowego, który przyczynia się do wzrostu „złego” cholesterolu we krwi.

Jakie ryby warto spożywać?

Skoro już wiesz, jakie są najgorsze gatunki ryb, warto dowiedzieć się także, po które z nich sięgać i w jaki sposób wykorzystać je w kuchni. Do dyspozycji masz m.in. dzikiego łososia, dorsza, sardynki, śledzia oraz pstrąga.

Pieczony łosoś z batatami

Pieczony łosoś z batatami to idealna opcja na pożywny obiad. Do jego przyrządzenia potrzebujesz filetu z dzikiego łososia, batatów, mielonej papryki, szczypiorku, czosnku, oliwy z oliwek oraz soli i pieprzu. Obierz i pokrój bataty, natłuść je oliwą, a następnie dopraw solą, pieprzem i papryką. Ułóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstaw na 20 minut do piekarnika nagrzanego do 220 stopni. W międzyczasie przygotuj rybę. Pokrój filet na mniejsze kawałki, oprósz je solą i pieprzem, po czym natrzyj oliwą z oliwek oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Umieść je na batatach i piecz przez 10 minut. Na koniec posyp danie posiekanym szczypiorkiem i podawaj z mizerią.

Dorsz w sosie cytrynowym

Jeśli nie przepadasz za łososiem, koniecznie wypróbuj dorsza, np. takiego w sosie cytrynowym. Aby zrobić tę potrawę, musisz zaopatrzyć się w filety z dorsza, czosnek, oregano, masło, mąkę, parmezan, bulion mięsny lub warzywny, natkę pietruszki, śmietanę 30%, oliwę z oliwek oraz sól i pieprz. Pokrój dorsza na mniejsze kawałki i dopraw je solą, pieprzem, czosnkiem oraz oregano. Zanurz je w roztrzepanym jajku, a następnie obtocz w parmezanie i mące. Usmaż rybę na oliwie z oliwek. Dodaj sok z cytryny wraz z masłem i bulionem. Po 30 sekundach wlej śmietanę. Wyłącz palnik, posyp zawartość patelni natką pietruszki i udekoruj plasterkami cytryny. Gotowe danie możesz podać z brokułami i purée ziemniaczanym.  

Makaron z sardynkami

Kolejnym pomysłem na potrawę ze zdrową rybą w roli głównej jest makaron z sardynkami. W jego skład wchodzą takie produkty jak sardynki z puszki, olej rzepakowy, makaron świderki, parmezan, szalotka oraz natka pietruszki. Realizację przepisu rozpocznij od ugotowania makaronu według instrukcji podanej na opakowaniu. Obierz i pokrój szalotkę, po czym podsmaż ją na oleju. Dodaj sardynki i kontynuuj obróbkę termiczną przez kilka minut. Dodaj makaron, wymieszaj go z szalotką i sardynkami, a na koniec dopraw solą i pieprzem. Przed podaniem posyp danie startym parmezanem i posiekaną natką pietruszki. 

Kotlety z pstrąga z kaszą jaglaną

Kotlety z pstrąga z kaszą jaglaną to doskonała alternatywa dla tych z mięsa mielonego. Poza rybą i kaszą do ich przyrządzenia potrzebujesz jajka, bułki tartej, cebuli, szczypiorku, oliwy z oliwek, masła klarowanego oraz bulionu warzywnego. Na początek upiecz rybę lub ugotuj ją na parze. Opłucz kaszę pod bieżącą wodą i ugotuj wraz z bulionem oraz solą. Gdy kasza wchłonie płyn i nabierze miękkości, odparuj ją i odstaw do ostygnięcia. 

Zeszklij na oliwie pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj szczypiorek, a po dwóch minutach - bułkę tartą. Zmiel kaszę, rybę, cebulę i natkę pietruszki w maszynce do mielenia mięsa. Dodaj jajko oraz sól i pieprz, po czym całość wymieszaj. Z gotowej masy uformuj kotleciki i obtocz je w roztrzepanym jajku, a następnie w bułce tartej. Usmaż je z obydwu stron na maśle klarowanym. Po przygotowaniu możesz podać je z ogórkiem kiszonym i ziemniakami.

Źródło: smaker.pl, mir.gdynia.pl, vitapedia.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Idealne ciasto na mikołajki i święta. Prosty placek korzenny, który zawsze się udaje »

Szybka sałatka świąteczna. Bazą są ziemniaki, dodatki przyjemnie chrupią »

Zapiekane cebule w panierce. To pyszna przekąska lub dodatek do mięsnego obiadu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
Zupy Kwaśnica na żeberkach

To wyjątkowo prosta do przygotowania, kwaśna zupa. Jest smaczna, pożywna i z...

Odsłon: 44

60 min
3
60 min
3
60 min
2
30 min
15

Polecane artykuły

Informacje 7 najzdrowszych ryb. Mają najmniej rtęci i toksyn

Ryby to jeden z najzdrowszych składników diety - bogate w białko, kwasy omega-3 i witaminy, są doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Nie...

2
Informacje Dieta dla seniora – co powinno się znaleźć w menu. Przepisy na zdrowe dania

Starzenie to proces, w którym organizm doświadcza nieodwracalnych zmian, zwłaszcza pod względem zdrowotnym. To właśnie dlatego osoby starsze powinn...

5
Informacje Najlepsze sposoby na jajka. Przygotuj tak, by były zdrowe dla serca

Jajka to niewątpliwie jeden z najlepszych pokarmów, do jakich mamy dostęp. Są one nie tylko smaczne, ale również bardzo odżywcze i uniwersalne. Dla...

5
Informacje Aromatyczny dorsz po kaszubsku

Tradycją na stole wigilijnym jest ryba po grecku. Dziś zaproponujemy ten świąteczny szlagier w nowej aranżacji. Zapraszamy do świata pachnącego zar...

0