Najlepiej pić rano, szybko pożegnasz boczki. Jak przygotować herbatkę z kozieradki?

Rośliny rosnące w przydomowych ogródkach oraz te, które można znaleźć na łąkach i w lasach od lat były wykorzystywane przez nasze babcie do leczenia wielu dolegliwości. Dziś przyjrzymy się bliżej kozieradce, sprawdzimy jakie ma wartości odżywcze i właściwości oraz podpowiemy ci, jak zrobić herbatę z kozieradki.

Dlaczego warto stosować kozieradkę? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kozieradka, zwana także grecką koniczyną czy greckim sianem to roślina pochodząca z Azji. Uprawia się ja przede wszystkim w rejonach Morza Śródziemnego, w Europie Środkowej oraz Ameryki Północnej. Roślina ta od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej, można wykorzystać ją także w kuchni oraz kosmetyce. W poniższym artykule sprawdzimy, na co pomaga herbata z kozieradki oraz jak ją zrobić. 

Sprawdź także: Czarne kuleczki obniżają poziom cukru. Możesz z nich zrobić sok lub zdrowotny napar do picia

Kozieradka – wartości odżywcze i właściwości

Dlaczego warto stosować kozieradkę? Roślina ta jest źródłem witaminy z grupy B oraz minerałów, takich jak potas czy cynk. Polecana jest osobom chorującym na cukrzycę, pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Ma także korzystny wpływ na tworzenie się komórek krwi. Kozieradkę powinna również znaleźć się w diecie osób zmagających się ze zbyt wysokim poziomem "złego" cholesterolu. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. 

W kozieradce znajdują się substancje śluzowe, które mają kojący wpływ na błonę żołądkową, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w łagodzeniu choroby wrzodowej. Jest także źródłem błonnika pokarmowego, które wspiera prawidłowe trawienie, a także pomaga pozbyć się wzdęć. Stosowanie kozieradki przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu może pomóc w procesie utraty zbędnych kilogramów. Wspiera również prawidłową pracę wątroby. 

W jej składzie znajdują się również polifenole, które mają działanie antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe oraz opóźniają procesy starzenia. Ma również działanie przeciwgrzybicze oraz bakteriobójcze, dlatego może być stosowana również w ramach wsparcia leczenia infekcji. Kozieradce przypisuje się także właściwości wspierające układ nerwowy, pomaga zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak Alzheimer.

Warto wspomnieć, że kompleks witamin i minerałów zawarty w kozieradce wpływa również na kondycję włosów oraz zapobiega ich wypadaniu. 

Na co pomaga herbatka z kozieradki?

Kozieradka polecana jest w przypadku wystąpienia bólu brzucha, wzdęć, zaparć czy niestrawności. Herbata z kozieradki będzie również wybawieniem dla osób, które po posiłku odczuwają zgagę, pieczenie oraz nadkwaśność. Mogą stosować ją również kobiety, które borykają się z PMS oraz bolesnym miesiączkowaniem. Może także łagodzić objawy menopauzy.

Napar z tej rośliny może być także przydany w przypadku wystąpienia alergii, ponieważ ma właściwości antyhistaminowe. Co ciekawe, kozieradka może także być cennym suplementem dla osób, które chcą schudnąć oraz poprawić swoje treningowe wyniki. Nie tylko wspiera spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, ale i zwiększa wytrzymałość oraz siłę mięśniową. 

Jak zrobić herbatę z kozieradki? 

Do przygotowania herbaty z kozieradki będziesz potrzebować: dwóch łyżeczek nasion kozieradki oraz  250 ml wody. Wsyp nasiona do kubka, a następnie zalej gorącą wodą i odstaw na pół godziny. Taką herbatę można pić dwa razy dziennie. 

Źródła: auraherbals.pl, medonet.pl, opracowanie własne

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »

Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »

Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
6
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 84

15 min
4
60 min
5
15 min
4
15 min
2
30 min
1

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

24
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

315
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25