Ewa_Gotuje

Najlepsza domowa przyprawa do piernika. Przyda się nie tylko do świątecznych wypieków

Chociaż do świąt Bożego Narodzenia pozostało jeszcze trochę czasu, w sklepach już zaroiło się od świątecznych ozdób oraz smakołyków. Powoli przygotowujemy się również do pieczenia tradycyjnych ciast. Jeżeli chcesz zrobić piernik długo dojrzewający, teraz jest najlepszy moment, aby się do tego zabrać. Warto wówczas mieć pod ręką domową przyprawę do piernika – sprawdź, jak ją zrobić i do czego jeszcze możesz ją wykorzystać.

Jak zrobić domową przyprawę do piernika? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie możesz doczekać się nadchodzących świąt Bożego Narodzenia? Oczekiwanie może umilić ci przygotowywanie domowych wypieków, bowiem piernik staropolski, czy też długo dojrzewający, potrzebuje, aż kilku tygodni leżakowania. Zanim weźmiesz się za przygotowywanie masy na ciasto, zaopatrz się w przyprawę piernikową. Warto przygotować ją samodzielnie. W gotowych mieszankach, które znajdują się na sklepowych półkach często na początku składu znajduje się cukier, przez co nie tylko są mniej intensywne, ale i dostarczają sporo kalorii. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak zrobić najlepszą domową przyprawę do piernika. 

Sprawdź także: Najwyższy czas przygotować ciasto. Najlepszy przepis na piernik staropolski

Domowa przyprawa do piernika – przepis

Przepis na wybitnie smaczną domową przyprawę do piernika przedstawiła znana z kulinarnego programu Hell's Kitchen Karolina Stolarska Bigos, która na Instagramie znana jest pod pseudonimem "slodkitemat". Na jej profilu można znaleźć wiele smakowitych dań i wypieków, oraz  praktycznych kulinarnych porad. Podpowiada między innymi, jak wykonać korzenną przyprawę, która genialnie sprawdzi się podczas pieczenia  świątecznych wypieków. 

Do przygotowania domowej przyprawy do piernika, będziesz potrzebować następujących składników: 60 g mielonego cynamonu. 20 g mielonego imbiru, 15 g goździków, 10 g startej gałki muszkatołowej, 10 g kardamonu, cztery gwiazdki anyżu, pięć ziaren ziela angielskiego, pięć ziaren czarnego pieprzu, pięć g ziaren kolendry, a także cukier trzcinowy. To ile cukru dodasz do mieszanki zależy oczywiście od twoich preferencji, w przepisie zalecana jest jedna łyżeczka. 

Jak przechowywać domową przyprawę piernikową? Autorka przepisu na swoim instagramowym profilu radzi, aby zamknąć go w szczelnym, szklanym naczyniu. Wówczas można przechowywać ja bezpiecznie przez cały jesienno-zimowy okres. Dodatkowo taka mieszanka może mieć także zastosowanie jako forma niezwykle pięknie pachnącego prezentu.

Taka przyprawa to nie tylko naturalny dodatek do wypieków, kawy, ale również możesz ja przesypać do ozdobnych słoiczków lub probówek i doskonale sprawdzi się jako upominek – Karolina Stolarska Bigos.

Do czego wykorzystać przyprawę do piernika?

Taka mieszanka może być wykorzystywana nie tylko do przygotowania piernika po staropolsku. Świetnie sprawdzi się również do korzennych, kruchych ciasteczek, które najlepiej smakują w wersji maślanej, świątecznych pierniczków, może podkręcić również smak ciasta czekoladowego, czy jabłkowej masy do szarlotki. 

Lubisz smakową kawę? Koniecznie dodaj do niej domową przyprawę do piernika, pamiętaj, aby dawkować ją stopniowa, jest tak pyszna, że łatwo można z nią przesadzić. Do czego jeszcze wykorzystać przyprawę do piernika? Możesz na przykład doprawić nią śniadaniową owsiankę lub jaglankę. Jeżeli często przygotowujesz słodkie placuszki lub omlety, do masy warto dodać odrobinę piernikowej przyprawy. Taka kompozycja przypraw sprawdzi się także w koktajlach, na przykład na bazie pieczonych jabłek lub bananów, wystarczy dodać tu jogurt, mleko lub napój roślinny, porządną szczyptę piernikowej przyprawy i pyszne smoothie pachnące świętami gotowe. Przyprawa pasuje także do dań wytrawnych, jednak w tym przypadku należy zrezygnować z dodatku cukru. Będzie pasować do kremowej zupy dyniowej na mleczku kokosowym lub orientalnego curry. 

Źródło: instagram.com/slodkitemat/, Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Najprostsza szarlotka, z którą poradzi sobie każdy. Przepis zdradziła mi koleżanka z pracy »

Może zwiększać ryzyko cukrzycy. Polacy się nim zajadają »

Domowy płyn do mycia podłóg. Na panelach nie zostanie ani jedna smuga »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0