Spis treści:
- Ile powinien dojrzewać piernik staropolski?
- Piernik staropolski - przepis
- Jak przechowywać ciasto na piernik staropolski?
- Dlaczego piernik staropolski się nie psuje?
Upieczony piernik nie tylko wspaniale smakuje, ale roztacza piękny, korzenny zapach, unoszący się po całym domu. Ciasto nierozerwalnie związane jest ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Wiele osób twierdzi, że najlepszym wyborem będzie piernik staropolski - przepis potrzebny jest już w listopadzie, bo właśnie wtedy należy rozpocząć jego przyrządzanie. Jak przechowywać ciasto na piernik staropolski, aby mieć pewność, że do wigilii nabierze smaku?
Sprawdź także: Uczta u PRL-owskiej gospodyni. Najsłynniejsze dania minionej epoki
Ile powinien dojrzewać piernik staropolski?
Tradycja pieczenia ciast z dodatkiem miodu istnieje w Polsce już od dawna. Kluczowe dla stworzenia piernika okazało się odkrycie środków spulchniających i przypraw korzennych. To właśnie od nieco ostrej mieszanki m.in. cynamonu, kardamonu i imbiru wywodzi się nazwa wypieku - piernik nawiązuje do staropolskiego słowa „pierny”, czyli „pieprzny”. Dodając przyprawy do ciasta, chroniono je przed pleśnieniem i zepsuciem.
Dziś wiele osób uważa, że piernik staropolski to najlepszy rodzaj tego świątecznego wypieku. Jego sekret polega na przyrządzeniu masy z dużym wyprzedzeniem, aby mogła nabrać wyjątkowego aromatu. Ile powinien dojrzewać piernik staropolski, żeby niepowtarzalnie smakować? Mówi się, że im dłużej poleży, tym lepiej. Po prostu odstawia się surowe ciasto w chłodne miejsce i czeka na kolejne etapy przygotowań.
Ciasto na piernik powinno dojrzewać co najmniej dwa tygodnie. Najlepiej jednak, gdy leżakuje sześć lub więcej tygodni. W praktyce więc najwcześniej warto przygotować masę zaraz na początku listopada, a najpóźniej w pierwszym tygodniu grudnia.
Piernik staropolski - przepis
Do przyrządzenia piernika staropolskiego, inaczej nazywanego długo dojrzewającym lub po prostu dojrzewającym, będziesz potrzebował: mąki pszennej, płynny miód, masło, smalec wieprzowy, mleko, cukier biały, jaja, sodę oczyszczoną, przyprawę piernikową, sól, powidła śliwkowe, gorzką czekoladę, śmietanę kremówkę i orzechy włoskie. Przygotujesz z nich ciasto, które przełożysz powidłami, obtoczysz polewą czekoladową i oprószysz bakaliami.
Jak upiec piernik staropolski? Przepis dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich zakłada zrobienie masy, drugi - upieczenie i przełożenie powidłami, a trzeci - udekorowanie polewą. Już w listopadzie lub najpóźniej na początku grudnia zabierz się za sporządzenie ciasta na piernik. Podgrzej w garnku miód, masło, smalec i cukier. Mieszaj do połączenia składników, a następnie odstaw do przestudzenia. Połącz mąkę z przyprawą piernikową i solą. Sodę rozpuść w zimnym mleku.
Wszystkie składniki połącz z przestudzonym miodem, dodaj jajka i wymieszaj dokładnie mikserem na jednolitą masę. Powinna być lepka, ale niezbyt gęsta - zgęstnieje jeszcze w czasie leżakowania. Przełóż ciasto do szklanego lub ceramicznego naczynia, przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na ok. cztery tygodnie (możesz nawet na dłużej) w chłodne miejsce. Zimą czy późną jesienią możesz trzymać je na balkonie, o ile temperatura wynosi 5-10°C.
W drugim etapie, po upływie wskazanego czasu, dojrzałe już ciasto rozwałkuj na prostokątny placek o grubości około pół do jednego centymetra. Jeśli ciasto nie daje się swobodnie wałkować, bo jest za twarde, pozwól mu się trochę ogrzać (nie za mocno, bo będzie się kleić). Ułóż ciasto na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 170°C i piecz przez około przez 20 minut. Ciasto zdejmij z blachy, dopiero gdy wystygnie. Pokrój na trzy jednakowe prostokąty i przełóż je powidłami. Owiń piernik folią i ułóż w chłodnym miejscu pod obciążeniem. Pozostaw je tak na co najmniej trzy dni.
Gdy minie czas, zabierz się za trzeci etap: rozpuść czekoladę w kąpieli wodnej z dodatkiem śmietany kremówki. Wymieszaj i lekko przestudzoną polewą oblej piernik. Posyp go z wierzchu posiekanymi orzechami. Przechowuj w chłodnym miejscu i podaj, np. podczas świąt Bożego Narodzenia.
Piernik staropolski - przepis z dokładnymi proporcjami znajdziesz poniżej, klikając obrazek:
Staropolski piernik dojrzewający
Zobacz przepisStaropolski piernik dojrzewający / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jak przechowywać ciasto na piernik staropolski?
Po raz pierwszy planujesz upiec piernik dojrzewający i boisz się, że pomiędzy pierwszym a drugim etapem masa nie przejdzie pożądanym aromatem przypraw? Dowiedz się, jak przechowywać ciasto na piernik staropolski, żeby zachowało świeżość jak najdłużej. Zyskasz pewność, potrzebną do zrobienia tego wypieku.
Przede wszystkim pamiętaj, żeby przygotowaną masę przełożyć do szklanej lub ceramicznej misy i przykryć ją ściereczką. Po drugie - ciasto musi trafić w chłodne miejsce. W ten sposób może leżakować, powoli dojrzewając.
Po upieczeniu ciasto również należy przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Może to być spiżarnia, w której panuje dosyć niska temperatura albo po prostu lodówka. By zachować jeszcze dłuższą świeżość i aromat, najlepiej owinąć gotowe ciasto folią spożywczą albo aluminiową. W ten sposób piernik można przechowywać nawet pięć dni, a czasem i znacznie dłużej (szczególnie ciasto bez polewy czy powideł może leżakować nawet do kilku miesięcy).
Dlaczego piernik staropolski się nie psuje?
Korzenny wypiek jest nie tylko aromatycznym i smacznym ciastem, ale też gwarancją udanych świąt. Dlaczego piernik staropolski się nie psuje i możesz go przechowywać długo, bez obawy o jego jakość? Wszystko za sprawą goździków i miodu, które są składnikami ciasta. Mają właściwości bakteriobójcze i doskonale konserwują.
Teraz wiesz już niemal wszystko o pierniku staropolskim. Przepisy w wykonaniu naszych użytkowników znajdziesz poniżej. Zainspiruj się i zabierz za przygotowanie piernika długo dojrzewającego:
1. Ciasto na piernik dojrzewający
Zobacz przepisPiernik dojrzewający / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Piernik dojrzewający z marcepanem i śliwką
Zobacz przepisPiernik dojrzewający / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Piernik dojrzewający staropolski
Zobacz przepisPiernik dojrzewający staropolski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Piernik staropolski z masą ze śliwek i marcepanu
Zobacz przepisPiernik staropolski z masą ze śliwek i marcepanu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Piernik staropolski z bakaliami
Zobacz przepisPiernik staropolski z bakaliami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Najprostsza szarlotka, z którą poradzi sobie każdy. Przepis zdradziła mi koleżanka z pracy »
Może zwiększać ryzyko cukrzycy. Polacy się nim zajadają »
Domowy płyn do mycia podłóg. Na panelach nie zostanie ani jedna smuga »