Spis treści:
- Owsianka z siemieniem lnianym – idealna dla 40-latków
- Przepis na owsiankę z siemieniem lnianym i serkiem wiejskim
Jeżeli chcesz przyspieszyć swój metabolizm i zrzucić zbędne kilogramy, musisz zadbać o to, aby wytworzyć deficyt kaloryczny, czyli spożywać mniej kalorii niż wynosi twoje zapotrzebowanie. Dlatego tak ważne jest, aby na diecie spożywać posiłki sycące i wysoko objętościowe, aby po prostu nie czuć się głodnym. Śniadaniem, które dostarczy ci sporo białka oraz błonnika pokarmowego będzie owsianka z siemieniem lnianym i serkiem wiejskim. Świetne śniadanie dla 40-latków i nie tylko.
Sprawdź także: Sycące pasty do chleba i wędliny. Są tak dobre, że można jeść je bez dodatków
Owsianka z siemieniem lnianym i serkiem wiejskim – idealna dla 40-latków
Jakie właściwości ma owsianka z siemieniem lnianym i serkiem wiejskim? Zacznijmy od właściwości bazy śniadania, czyli płatków owsianych, które są świetnym źródłem błonnika pokarmowego, który wspiera prawidłową pracę jelit oraz zapewnia sytość po posiłku. Dodatkowo błonnik pomaga stabilizować poziom cukru oraz cholesterolu we krwi. Płatki owsiane zawierają witaminę E, która ma właściwości antyoksydacyjne, zapobiega starzeniu oraz pozytywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Obecne są tu także witaminy z grupy B, które między innymi wspierają układ nerwowy, w tym pamięć, koncentrację i dobry sen, a także poprawiają przemianę materii. Owsianka dostarcza także składników mineralnych, magnezu, fosforu, cynku, czy żelaza. Regularne spożywanie płatków owsianych jest także sposobem na zadbanie o układ odpornościowy, oraz wzmocnienie kości i zęby.
Siemię lniane ma działanie przeciwzapalne i antynowotworowe, jest źródłem bardzo zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Owsianka z dodatkiem siemienia lnianego będzie doskonałym posiłkiem dla osób, które chcą zadbać o układ sercowo-naczyniowy. Takie połączenie pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym: miażdżycy, choroby wieńcowej, udaru, czy zawału. Co więcej, nasiona lnu świetnie wpływają na trawienie, poprawia perystaltykę jelit oraz wspiera przemianę materii. Polecane jest także osobom, które borykają się z wysokim poziomem cukru we krwi.
Jeśli chcesz, aby twoja owsianka była pełnowartościowa, nie zapomnij dodać do niej źródła białka, które na długo cię nasyci. Świetnie sprawdzi się tu serek wiejski, jest produktem niskokalorycznym oraz nie zawiera dużo tłuszczu, dlatego będzie dobrą opcją dla osób na diecie odchudzającej. Obecne są w nim witamina A, która wspiera zdrowie oczu oraz witamina D i minerały: magnez, fosfor i wapń, które wzmacniają kości, zęby i chronią organizm przed osteoporozą. Serek wiejski zawiera także minerały, magnez, fosfor i wapń.
Przepis na owsiankę z siemieniem lnianym i serkiem wiejskim
Owsianka z siemieniem i serkiem wiejskim to proste, szybkie i tanie śniadanie, które podkręci twój metabolizm i zadba o jelita. Dodatkowo możesz dowolnie je modyfikować, zmieniając owoce, czy orzechy. Jeżeli chcesz ograniczyć kalorie w swojej owsiance, warto wybrać do niej niskokaloryczne dodatki. Zamiast owoców takich jak banany, winogrona, czy bakalie, np. morele, figi, daktyle lub rodzynki, wybierz owoce jagodowe. Świetnie sprawdzą się borówki, jagody, truskawki, czy maliny, dobrym wyborem będą również wiśnie lub czarne porzeczki. Dodatkowo owsiankę możesz posypać orzechami włoskimi, są one źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczów oraz wielu składników mineralnych, białka, a także minerałów: magnezu, żelaza i potasu. Mają także właściwości przeciwutleniające. Dobrze pasować będą tu także nasiona chia, wiórki kokosowe, czy migdały.
Porada: Siemię lniane najlepiej wchłania się, kiedy jest zmielone. Należy jednak pamiętać, żeby zblendować je przed samym użyciem, wówczas nie straci swoich właściwości odżywczych.
Poniżej znajdziesz przepis na jedną porcję owsianki.
Składniki
- 40 g płatków owsianych,
- woda,
- 15 g siemienia lnianego,
- 80 g borówek amerykańskich (lub innych owoców),
- 150 g serka wiejskiego,
- odrobina soli,
- opcjonalnie łyżeczka słodzika (ksylitol, erytrytol, miód, syrop klonowy),
- kilka orzechów włoskich.
Do małego garnka wsyp płatki owsiane, dolej do nich wodę, tyle, aby je całkowicie zakryła. W razie potrzeby możesz dolać więcej wody. Dosyp odrobinę soli i gotuj przez kilka minut, aż będą miękkie, warto pamiętać o tym, aby nie rozgotowywać płatków. Na tym etapie możesz także wsypać słodzik. Przełóż owsiankę do miski, dodaj zmielone siemię lniane, borówki, serek wiejski oraz orzechy.
Źródło: smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »
Ma niski indeks glikemiczny i ułatwia trawienie. Włosi zawdzięczają mu figurę i zdrowie »
Horrendalnie droga komunia u Gessler. Tyle wynosi cena za „talerzyk” »