Dania jednogarnkowe

W sklepach pojawia się coraz więcej zagranicznych produktów spożywczych. Polacy nie boją się już eksperymentów i chętnie próbują nowych, często egzotycznych smaków. Jednym z nich może być karczoch chiński. Roślina z Azji to skarbnica białka. Dowiedz się, jak jeść czyściec bulwiasty.

Jak jeść czyściec bulwiasty? | Fot. Canva Pro

Spis treści:

Na pierwszy rzut oka przypomina mało apetyczne, tłuste gąsienice. Tymczasem to pyszne azjatyckie warzywo, które jest prawdziwą skarbnicą białka. Choć czyściec bulwiasty nie jest zbyt popularny w Polsce, to dla miłośników kuchni azjatyckiej będzie to wspaniały przysmak. Dowiedz się, dlaczego roślina może być lepsza nawet od polskiego ziemniaka.

Sprawdź także: Zbija cukier, pomaga zrzucić kilogramy. Jej owoce mają 30 razy więcej witaminy C niż cytryna

Czyściec bulwiasty (karczoch chiński)

Czyściec bulwiasty to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych, który naturalnie występuje w Azji. Już w starożytnych Chinach uważano go za znak szczęścia, a do dziś nazywa się go „czystą rosą” lub karczochem chińskim. Do dziś roślinę określa się też japońskim słowem „chorogi”, które oznacza „długowieczność” - wszystko z powodu jej właściwości.

Czyściec rośnie na wysokość ok. 40-50 centymetrów i rzadko kwitnie. Cały skarb kryje się pod ziemią - roślina posiada system korzeniowy, zakończony bulwiastymi zgrubieniami. To właśnie one są jadalną częścią chińskiego karczocha i mają delikatny, lekko orzechowy smak. W Azji hoduje się go jak warzywo. Jego zastosowanie można przyrównać do użycia ziemniaka w polskiej kuchni. Nic dziwnego, że to podstawa lub dodatek wielu dań. Przed gotowaniem wymaga dokładnego oczyszczenia.

Chiński karczoch - skarbnica białka

„Czysta rosa” nie bez przyczyny określana jest mianem rośliny długowieczności. W 100 gramach czyśćca bulwiastego kryje się 80 kalorii. Składa się głównie z węglowodanów i roślinnego białka. 

W naturalnej medycynie chińskiej karczoch służy do łagodzenia objawów przeziębienia. Ze względu na obecność antyoksydantów, wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwdrobnoustrojowe i usuwa szkodliwe substancje z organizmu. Co więcej, poprawia pracę układu odpornościowego i wzmacnia reakcję systemu immunologicznego w przypadku infekcji. W Europie, gdzie uprawia się go od ok. XIX wieku, stosowany jest podobnie jak czyściec lekarski - do leczenia zgagi, biegunki, objawów alergii, bólów głowy, żylaków i stanów zapalanych. 

Czyściec bulwiasty znany jest jednak przede wszystkim jako skarbnica białka roślinnego. To świetne źródło tego składnika odżywczego dla wszystkich wegan i wegetarian, którzy chcą zróżnicowanej diety, bez dużych ilości tłuszczu.

Jak jeść czyściec bulwiasty?

Czyściec bulwiasty to warzywo, które świetnie urozmaici jadłospis. Gdzie kupić chińskiego karczocha? W polskich supermarketach niestety trudno go dostać. Od czasu do czasu pojawia się jednak na półkach w sezonie jesienno-zimowym. Na pewno znajdziesz go też w restauracjach z chińską kuchnią lub kupisz w sklepach internetowych. 

Jak jeść czyściec bulwiasty? W kuchni azjatyckiej zjada się go zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Przed podaniem należy go jednak dokładnie oczyścić, co nie jest takim prostym zadaniem. Sprzedawany po oczyszczeniu jest dużo droższy, właśnie ze względu na wysiłek włożony w uciążliwy proces.

Jak czyścić karczocha chińskiego? Najpierw trzeba umyć bulwy w wodzie, odsączyć, a przy pomocy noża usunąć końcówki. Następnie trzeba ułożyć je na ręczniku papierowym lub ściereczce kuchennej i obficie posypać gruboziarnistą solą. Potem wystarczy pocierać warzywem, aby zrobić mu „peeling” i całkowicie usunąć cienką skórkę. Po tej czynności konieczne jest jeszcze opłukanie czyśćca wodą. 

Czyściec bulwiasty lepszy od polskiego ziemniaka

Jak wykorzystać czyściec bulwiasty? Zastosowanie w kuchni tego azjatyckiego „ziemniaka” jest dość uniwersalne. Będzie świetnie smakował po prostu ugotowany w wodzie lub na parze. Podduszenie na maśle tylko podkręci jego smak. Świetnie sprawdzi się też do wegetariańskich i wegańskich dań. Połącz go z pieczonymi batatami, jarmużem i pestkami. 

Jak jeść czyściec bulwiasty? Po ugotowaniu warto polać go sosem lub śmietaną i podać w towarzystwie mięsa czy ryby. Możesz na przykład ugotować je przez trzy minuty w wodzie, a następnie przez ok. 10 minut podsmażać na rozgrzanej oliwie. W osobnej misce wymieszaj śmietanę z poszatkowaną natką pietruszki i dodaj do podsmażonego karczocha chińskiego. Wymieszaj i zaserwuj jako dodatek do mięsa lub ryby.

Źródło: Smaker.pl, ekologia.pl, bezogrodek.com

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Czego nie wolno myć w zmywarce? Tych przedmiotów nigdy do niej nie wkładaj »

Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową? »

Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Deser włoski tiramisu.

Bardzo smaczny Włoski deser tiramisu. Deser na bazie ubitej śmietany i serka...

Odsłon: 197

15 min
4
Sałatki Modra kapusta na ciepło

Czerwona kapusta na ciepło z jabłkami jest doskonałym dodatkiem do kaczki, g...

Odsłon: 353

30 min
7
Śniadania Pasta z makreli i twarogu

Pasta z makreli w pomidorach i bałego sera z dodatkiem ogórków korniszonów dl...

Odsłon: 192

15 min
1
30 min
3
Desery Czekolada dubajska

Czekolada dubajska to rewelacyjne połączenie Waszej ulubionej czekolady i pys...

Odsłon: 288

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Nie tylko frytki, gofry i najlepsze na świecie czekoladki. Ciekawe potrawy kuchni belgijskiej

Belgia kojarzy ci się głównie z moules et frites? Nic w tym dziwnego – w końcu to jej narodowe danie. Wiedz jednak, że słynie ona również z wielu i...

2
Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

7
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8