Najlepsze przepisy na ogórki

Nie dodawaj tego do żurku. Serce i żołądek ci podziękują

Wielkanocny żurek to zupa, na którą wielu z nas czeka z utęsknieniem przez cały rok. Oczywiście, każda gospodyni ma swój sprawdzony przepis na to danie. Jeśli jednak jesteś początkującym kucharzem, warto wiedzieć czego nie dodawać do żurku. Niektóre dodatki mogą nie tylko pogorszyć jego smak, ale i niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Czego nie dodawać do żurku? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Żurek to jedna z najpopularniejszych polskich zup, z chęcią spożywają ją również mieszkańcy Czech i Białorusi. Tradycyjny żur przygotowywany jest na żytnim zakwasie chlebowym oraz mięsnym wywarze. Ma charakterystyczny kwaśny smak, często dodaje się do niego kiełbasę, boczek wędzony czy żeberka. W zależności od regionu można spotkać w nim także gotowane jajka czy ziemniaki. Zupę można podać w chlebie lub zaserwować wraz z kromką świeżego pieczywa.

Wiele osób ma wątpliwości, czy żurek i barszcz biały to ta sama zupa, niektórzy używają tej nazwy zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że tradycyjnie żur powinien być przygotowywany z mąki żytniej, natomiast barszcz biały z mąki pszennej. Wiemy już, jakie składniki są potrzebne do przygotowania żurku, warto jednak mieć na uwadze, czego absolutnie nie dodawać do żuru, aby zachować jego doskonały smak i walory zdrowotne. 

Jakie właściwości ma żurek? 

Czy żurek jest zdrowy? Nawet bardzo! Zupę tą można nazwać naturalnym probiotykiem, wszystko za sprawą obecnych w nim bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie wpływają na mikroflorę jelitową. Spożywanie żuru działa pozytywnie na odporność oraz pracę układu trawiennego. Warto wspomnieć również o tym, że w żurku znajdują się witaminy E, PP, oraz te z grupy B, a także substancje mineralne, takie jak potas, cynk, mangan, wapń czy miedź.

Czego nie dodawać do żurku? 

Jak widać, odpowiednio przyrządzony żur, będzie nie tylko pyszną, ale i zdrową propozycją na obiad. Należy jednak zwrócić uwagę, jakie składniki do niego dodamy, tak by smakował, jak najlepiej, a także pozytywnie wpłynął na nasze zdrowie. Istotne jest między innymi mięso, z którego przygotujesz wywar do zupy. Zaleca się, by w jak najmniejszym stopniu było ono przetworzone. Często do żuru wykorzystuje się kiełbasę i boczek, wielu dietetyków przypomina, że są to produkty wysokoprzetworzone. Zbyt duża ilość takiej żywności w diecie jest przyczyną chorób układu sercowo-naczyniowego, nowotworów, a także nadwagi i otyłości. Dlatego, jeśli decydujemy się na użycie ich w naszej zupie, warto zadbać o to, by były jak najwyższej jakości, to znaczy miały jak największy procent mięsa w składzie oraz nie zawierały sztucznych barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. 

Wielu Polaków nie wyobraża sobie gotowania bez kostki rosołowej lub popularnej żółtej przyprawy w proszku, która przepełniona jest sztucznymi składnikami (np. glutaminianem sodu), aromatami oraz oczywiście solą. Spożywanie jej w dużych ilościach może powodować choroby serca, miażdżycę, a także wzrost wagi. Niektóre osoby po spożyciu posiłku bogatego w sztuczne przyprawy, może odczuwać nudności, ból brzucha, a także ból głowy. Dlatego podczas gotowania staraj się nie dodawać jej do swoich potraw, lepszą alternatywą będą świeże i suszone zioła, a także samodzielne wsypanie soli, dzięki czemu mamy kontrolę nad tym, ile dodamy jej do dania.

Pamiętaj również, aby nie przesadzać z solą! Według WHO, Światowej Organizacji Zdrowia, optymalna porcja soli dla dorosłego człowieka w ciągu dnia to tylko 5 gramów! Jeśli chcesz, by twój żur był jak najbardziej lekkostrawny i niskokaloryczny, unikaj dodawania do niego dodatkowej porcji mąki pszennej oraz śmietany. W ten sposób ograniczysz tłuszcz i kalorie w zupie. 

Zobacz także:

Obłędnie kremowa zupa chrzanowa Magdy Gessler. Przygotuj zamiast żurku »

Na zmarszczki, przebarwienia i uporczywe wypryski. Ten olej działa jak drogi kosmetyk »

Sekretne składniki siostry Anastazji. Oto co dodaje do surówki z kapusty »



Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
0
Ciasta Ciasto arbuz

Ciasto arbuz to sernik na zimno, który może kojarzyć się z soczystym miąższem...

Odsłon: 1689

60 min
5
Sałatki Surówka porowo-gruszkowa

Słodko-ostra surówka. Świetnie pasuje do mięsa z grilla, pieczonego, smażoneg...

Odsłon: 99

15 min
0
Dania główne Ryż z groszkiem i marchewką

Lekki i bardzo smaczny dodatek do mięs. Szybko się go przyrządza. Polecamy!

Odsłon: 251

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26