Ewa_Gotuje

Nie kupuj w sklepie, zrób własne kostki maggi z lubczyku i pędów czosnku. Nie tylko rosół będzie wybornie smakował

Maggie to jedna z ulubionych przypraw w wielu polskich domach. Dodajemy ją do rosołu, mięsnych sosów, czy przeróżnych potrawek. Nie wszyscy jednak zwracają uwagę na jej skład, który pozostawia wiele do życzenia. Znacznie zdrowszą alternatywą, która dodatkowo ma więcej smaku i aromatu, będzie skorzystanie ze świeżych ziół i warzyw. Sprawdź, jak zrobić kostki maggi z lubczyku i pędów czosnku.

Domowe maggie jest znacznie zdrowsze, a do tego ma więcej smaku niż to sklepowe | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Często po przyrządzeniu domowej zupy lub potrawki okazuje się, że brakuje jej tego czegoś. Oczywiście potrawę można posolić lub popieprzyć, jednak wiele osób w takiej sytuacji sięga po maggi. Niejednokrotnie w ten sposób "zabijamy" smak dania, które staje się po prostu słone. Podczas gdy wystarczy użyć dwóch prostych i naturalnych składników, aby wyczarować domowe kostki maggi z lubczyku i pędów czosnku. W poniższym artykule opowiemy ci o ich właściwościach zdrowotnych, podamy na nie przepis oraz podpowiemy, do czego używać kostek maggi z lubczyku i pędów czosnku. 

Sprawdź także:  Hit zdrowej diety, najlepsze źródło kwasów omega, orzechowy smak. Kto powinien jeść siemię konopne i jak wykorzystać je w kuchni?

Czy maggi jest zdrowe?

Niestety musimy rozczarować wszystkich wielbicieli maggi, ponieważ nie należy ono do najzdrowszych wyborów żywieniowych. Niegdyś głównym składnikiem tej przyprawy był lubczyk, z czasem zmieniono jej skład, dodając substancje chemiczne. W jej składzie znajduje się między innymi E621, to nic innego jak glutaminian sodu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że spożywanie go w zbyt dużej ilości u wielu osób może powodować tak zwany syndrom chińskiej restauracji, który objawia się kołataniem serca, zawrotami głowy, wzmożoną potliwością, czy uczuciem zaniepokojenia. Niektóre osoby skarżą się natomiast na dolegliwości związane z układem pokarmowym, np. ból brzucha. 

W składzie maggi znajduje się także rybonukleotyd disodowy, czyli E635 wzmacniacz smaku, który w zbyt dużej ilości może powodować reakcje alergiczne czy wahania nastroju. W maggi znajdziemy w niej również sól oraz glukozęU niektórych osób spożywanie maggi może powodować zaostrzenie się astmy, oraz zaburzenia hormonalne. Składniki maggi nie wpływają pozytywnie na zdrowie, podczas gdy zamieniając je na zioła i przyprawy, możemy nie tylko poprawić walory smakowe potrawy, ale i dodać jej prozdrowotnych właściwości. 

Jakie właściwości ma lubczyk?

Lubczyk to popularne zioło dodawane do rosołu, mówi się, że jest on naturalnym afrodyzjakiem. Ma on również wiele właściwości zdrowotnych, dlatego używano go od dawna w ziołolecznictwie. W jego składzie znajduje się kumaryna, która wykazuje działanie przeciwzakrzepowe. Roślina ta ma działanie wykrztuśne, dzięki czemu pomaga zwalczać kaszel. Korzystnie działa również na układ pokarmowy, poprawia trawienie, pomaga pozbyć się wzdęć, warto stosować ją także w przypadku wrzodów żołądka. Ma również działanie rozkurczowe, dzięki czemu może pomóc w przypadku bólu brzucha. Zawarte w lubczyku fitosterole  pomagają obniżyć wysoki cholesterol oraz chronią przed miażdżycą. Lubczyk wspiera działanie układu moczowego, chroniąc go przed chorobami oraz pomagając pozbyć się toksyn z organizmu. 

Jakie właściwości mają pędy czosnku?

Czosnek to roślina, która wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, nie bez powodu cieszy się mianem naturalnego antybiotyku. Dlatego polecany jest w przypadku wszelkich infekcji, przeziębień czy grypy. Z reguły spożywamy jednak główki czosnku, podczas gdy również jego pędy mają właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie. Przede wszystkim są źródłem cennych antyoksydantów, które mają właściwości neutralizujące wolne rodniki, wykazują działanie przeciwstarzeniowe oraz antynowotworowe. Mają również działanie zapobiegające rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycy. 

Jak zrobić kostki maggi z lubczyku i pędów czosnku?

Do przygotowania kostek maggi z lubczyku i z pędów czosnku, będziesz potrzebować: sporą garść pędów czosnku oraz lubczyku (liście z łodygami), cztery łyżki oliwy z oliwek, sół i pieprz oraz odrobinę wodę. 

Zacznij od przepłukania pędów czosnku i lubczyku, a następnie pokrój je w mniejsze części, tak by łatwiej można było je zblendować. Pęczek lubczyku, dwie łyżki oliwy z oliwek, łyżeczkę soli oraz szczyptę pieprzu zmiksuj z odrobiną wody. W takich samych proporcjach w osobnym naczyniu zmiksuj także pędy czosnku, tu jednak nie musisz dodawać pieprzu. Wodę dodawaj stopniowo, aby masa nie była zbyt rzadka, ma ona jedynie ułatwić miksowanie. Następnie uzyskaną masę przełóż do małych silikonowych foremek, mogą być również większe. Jeżeli nie masz formy silikonowej, wyłóż je papierem do pieczenia. Tak przygotowane foremki włóż do zamrażalnika. Po zamrożeniu pokrój kostki pokrój w małe kawałki na wzór sklepowych kostek rosołowych. 

Do czego używać kostek maggi z lubczyku i pędów czosnku? 

Domowa kostka maggi może z powodzeniem posłużyć jako przyprawa do twoich ulubionych zup, między innymi doskonale podkreśli smak rosołu, czy jarzynowej. Świetnie smakować będzie również w mięsnych sosach, na przykład do pieczeni. Jeżeli natomiast jesteś fanem makaronów, również możesz dodać do nich własnoręcznie zrobioną kostkę maggi. Doskonale podkreśli także smak warzywnych potrawek. 

Źródła: naturalnezdrowie.info, medonet.pl 

Zobacz także:

Gotowanie kaszy gryczanej. Trik, dzięki któremu zawsze wyjdzie idealnie sypka »

Wystarczy pół szklanki dziennie. Ta mikstura przeniesie działanie jelit na wyższy poziom »

Pij łyżkę dziennie, a organizm ci podziękuje. Najzdrowszy z krzewów kwitnie właśnie teraz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 178

30 min
4
Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29897

60 min
68
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 274

30 min
8

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0