Fot. 123RF/Picsel
Największe zasługi na polu grillowania mieli Indianie amerykańscy, którzy wymyślili pieczenie mięsa na drewnianej kratce ustawionej nad ogniem. Pomysł ten wykorzystał Amerykanin, George Stephen, który w latach 60. XX wieku skonstruował okrągły grill z metalową kratką w środku, stojący na trzech nogach.
Grill kulisty opalany węglem drzewnym zdobył ogromną popularność, najpierw w Stanach Zjednoczonych, a potem na całym świecie. Do Polski moda na grillowanie przywędrowała na przełomie lat 80. i 90.
Wcześniej niezwykle popularne były u nas spotkania przy ognisku, połączone z pieczeniem kiełbasy i chleba, nadzianych na patyki. W ogniskowym żarze umieszczano ziemniaki i jabłka, które dzięki temu zyskiwały niezwykły smak i aromat. Kiełbasę z ogniska jedzono z musztardą, a zapijano piwem bądź gorzałką.
Obecnie nie spotykamy się już raczej przy ognisku. Grillowanie w zasadzie całkowicie wyparło wcześniejszy zwyczaj pieczenia kiełbasek - większość z nas ma w domu przenośny piecyk do grillowania, a osoby budujące nowe domy i projektujące ogrody murują specjalne piece ogrodowe.
Stale rozwijamy też nasze umiejętności w zakresie przygotowywania potraw na grillu. Początkowo była to wyłącznie kiełbasa, później coraz popularniejsze stawały się drób i steki, a obecnie grillujemy również warzywa, owoce, ryby, homary, krewetki czy ośmiorniczki.
Mamy też swoje specjalności narodowe, które zachwycają obcokrajowców. Należą do nich m.in. pieczona biała kiełbasa i grillowany oscypek z żurawiną.
Ponieważ jest coraz cieplej i przyjemniej na zewnątrz i coraz chętniej spędzamy czas poza domem, warto rozpocząć sezon grillowania i wypróbować kilka nowych przepisów.
Na Smakerze znajdziecie nie tylko przepisy na pyszne dania z grilla, ale również informację o grillowaniu w różnych krajach świata i porady dotyczące sprzętu niezbędnego do pieczenia na grilllu. Zacznijcie razem z nami sezon grillowania!
Zobacz też temat specjalny o grillowaniu. Kliknij!!
Zobacz też: 5 złotych zasad wyboru grilla