Grill - temat specjalny

Ogórki kiszone gazują po otwarciu, a woda jest mętna? Sprawdź, co jest nie tak

Ogórki kiszone są popularnym dodatkiem do sałatek czy dań mięsnych. Możemy sięgać po nie regularnie, ponieważ pozytywnie wpływają na jelita i odporność organizmu. Jednak co powinniśmy zrobić, gdy ogórki kiszone gazują po otwarciu, a zalewa jest mętna? Czy jest to znak, że przetwory są zepsute?

Dlaczego ogórki kiszone po otwarciu gazują? To zupełnie naturalne zjawisko | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dlaczego ogórki kiszone po otwarciu gazują?

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przygotowywaniem domowych przetworów, niejednokrotnie zastanawiają się, dlaczego ogórki kiszone po otwarciu gazują. Chociaż dla początkujących kucharzy może być to zaskakujące, trzeba wiedzieć, że ulatniające się do góry bąbelki są całkowicie naturalnym zjawiskiem.

Gazowanie ogórków kiszonych wynika z faktu, iż powstają one w wyniku procesu fermentacji, który zachodzi podczas ich przygotowywania. Po otwarciu słoika z ogórkami kiszonymi bakterie fermentujące wciąż przekształcają cukry w kwas mlekowy i gazy, takie jak dwutlenek węgla, który stopniowo ulatnia się z warzyw.

Dlaczego woda w ogórkach kiszonych jest mętna?

Polacy niepokoją się również tym, dlaczego woda w ogórkach kiszonych jest mętna. Przecież pamiętamy, że podczas zalewania warzyw, była świeża i przejrzysta. Prawda jest jednak taka, że zmiana koloru i konsystencji cieczy nie jest niczym nadzwyczajnym.

Podobnie jak w przypadku gazowania, mętność wody po ogórkach kiszonych jest efektem działalności mikroorganizmów w procesie fermentacji, podczas której bakterie przeprowadzają procesy metaboliczne, stopniowo rozkładając cukry i białka.

Poza tym mętność wody po ogórkach kiszonych może być spowodowana obecnością dodawanej do przetworów soli. Przyprawa wchodzi w reakcję z występującymi w warzywach minerałami, powodując powstawanie jasnego osadu na dnie słoika.

Czy można jeść ogórki kiszone, gdy woda jest mętna?

Odpowiedź na pytanie, czy można jeść ogórki kiszone, gdy woda jest mętna, jest twierdząca. Trzeba wiedzieć, że zmiana konsystencji i zabarwienia cieczy nie stanowi w tym przypadku zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Jeżeli pomimo braku przeciwwskazań do spożycia, mętność wody i tak powoduje u nas dyskomfort, bardzo łatwo możemy pozbyć się problemu. W tym celu wystarczy jedynie przelać ogórki i wodę do sitka oraz dokładne przepłukać warzywa przed spożyciem.

Bardziej niż mętnienie wody po kiszeniu powinien zaniepokoić nas jednak fakt, iż ogórki kiszone są bardzo miękkie i nieprzyjemnie pachną. Może być to znak, że są zepsute i wówczas lepiej powstrzymać się od ich spożycia. Taka sytuacja może mieć miejsce, zwłaszcza gdy przed umieszczeniem warzyw w słoiku nie zadbaliśmy o ich dokładne oczyszczenie, nie sprawdziliśmy szczelności naczyń i zakrętek. Wówczas, lepiej powstrzymać się od ich spożycia.

Zobacz także: 

Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »

Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »

Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 6265

30 min
11
Ciasta Torcik Biała Dama

Lekki, nieduży torcik na orzechowym biszkopcie, przełożony delikatnym kremem...

Odsłon: 1780

60 min
8
Śniadania Wariacje parówkowe

Mam dla Was propozycję z parówek i jajek. Z parówek można wyczarować całkiem...

Odsłon: 659

15 min
13

Polecane artykuły

Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

6
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

1
Informacje Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można tak...

1