Fot. 123RF/Picsel
Wiśnie na serce
Wiśnie są bogatym źródłem witamin C, K, B1, B2, kwasu foliowego, żelaza, potasu i miedzi. Mają też właściwości przeciwzapalne - zapobiegają zapaleniu żył oraz tętnic, dzięki czemu chronią przez chorobami układu krążenia oraz wpływają stabilizująco na pracę serca.
Wiśnie na stawy
Wiśnie dzięki swoim właściwością przeciwzapalnym oraz przeciwutleniającym są idealnym remedium dla osób cierpiących na choroby stawów. Dzięki antocyjanom, działają jak leki przeciwbólowe, a regularne spożywanie wiśni lub soku z nich powoduje znaczne zmniejszenie stanów zapalnych w okolicach stawów. A kąpiel z naparu z młodych gałązek wiśni ma dobroczynny wpływ na choroby reumatyczne.
Obniżają ciśnienie
Regularne spożywanie wiśni pomaga w szczególności osobom cierpiącym na nadciśnienie. Dzięki dużej zawartości potasu i wapnia obniżają poziom sodu we krwi, co obniża zbyt wysokie ciśnienie.
Wiśnie na bezsenność
Alternatywą dla leków na bezsenność z melatoniną może być sok z wiśni, który pozytywnie wpływa jakość i długość snu. Codzienne spożywanie soku pomaga szybciej zasnąć i sprawi, że sen będzie spokojny i długi.
Przeciwko rakowi
Przeciwutleniacze, takie jak antocyjany i cyjanidyna, zawarte w wiśniach są doskonałą obroną przed wolnymi rodnikami, które atakują nasze komórki i zwiększają ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe.
Na ratunek przeciwko Alzheimerowi
Wiśnie są bogate w fenole, które działają wzmacniająco na połączenia neuronowe. Dzięki temu jedzenie tych owoców może stanowić część profilaktyki przed chorobą Alzheimera.
Odtruwanie organizmu
Wiśnie są doskonałym źródłem kwasu D-glukarowego, który pełni bardzo ważną role w procesie odtruwania organizmu. Kwas ten ułatwia eliminację estrogenu pochodzącego z chemikaliów znajdujących się w środowisku.
Sokoli wzrok
Wiśnie mają w sobie dużo przeciwutleniaczy, witaminy C oraz E, które mają zbawienny wpływna zdrowie naszych oczu. Dodatkowo przemywanie powiek naparem z suszonych kwiatów wiśni pomaga przy zapaleniu spojówek.