Spis treści:
Chociaż zazwyczaj robimy go jedynie na specjalne okazje, takie jak na przykład święta wielkanocne, pasztet domowej roboty może być pysznym i zdrowym elementem codziennego jadłospisu. W szczególności, jeśli dodamy do niego dobrej jakości mięso oraz sporo warzyw i aromatycznych przypraw, będzie nie tylko pożywny, ale i dostarczy cennych witamin i minerałów. Poniżej znajdziesz przepis na pasztet wielkanocny, który zawsze wychodzi.
Sprawdź także: Co podać na wielkanocne śniadanie? Tradycja spotka się z nowoczesnością
Jakie mięso jest najlepsze na pasztet?
Pasztet można zrobić z różnego rodzaju mięs, dobrze nadaje się do tego zarówno wieprzowina i wołowina, jak i drób, np. kurczak, indyk, gęś, czy kaczka. Świetnie smakować będzie także pasztet cielęcy lub ten z królika. Na pewno znajdzie się również sporo zwolenników pasztetu z dziczyzny. Wyjątkowo delikatny pasztet można przygotować również z wątróbki. Warto pamiętać, że to, jakie mięso wybierzemy, przede wszystkim będzie odpowiadało za tłustość naszego pasztetu.
Jeżeli chcemy przygotować lekkostrawny pasztety, wybierzmy mięso z kurczaka, indyka, królika lub cielęciny, będzie to także rozwiązanie dietetyczne oraz niskokaloryczne. Warto jednak pamiętać, że wówczas może wyjść nieco suchy. Można także przygotować pasztet mieszając kilka rodzajów mięs. Jednak najczęściej do przygotowania pasztetu wielkanocnego używa się wieprzowiny, na przykład łopatki. Jeśli chcesz zrobić tłustszy pasztet, który będzie dobrze rozsmarowywał się na pieczywie, możesz dodać do masy składniki takie jak: słonina, podgardle, czy boczek.
Pasztet na Wielkanoc, który zawsze wychodzi – przepis
Składniki
- 1 kg łopatki wieprzowej,
- 500 g podgardla,
- 350 g wątróbki drobiowej,
- 2 bułki kajzerki,
- 2 jajka,
- 3 średnie marchewki,
- 2 pietruszki,
- 1/2 selera,
- 1 cebula,
- kawałek pora,
Przyprawy:
- 2 liście laurowe,
- 4 kulki ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 1 łyżeczka czosnku,
- 1 łyżeczka papryki słodkie,
- szczypta papryki ostrej,
- 1/2 łyżeczki sproszkowanych ziaren kolendry,
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej,
- sól i pieprz.
Zacznij od umycia, obrania i pokrojenia warzyw w mniejsze części. Wątróbkę drobiową oczyść z błonek i również pokrój. Łopatkę i podgardle potnij w dość grubą kostkę, następnie umieść je w dużym garnku. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie, wrzuć także wszystkie warzywa. Całość zalej wodą, tak aby zakryła mięso. Wsyp także sól i pieprz do smaku. Gotuj, aż mięso będzie miękkie. W międzyczasie bułki namocz w mleku, odstaw na kilka minut, a następnie odciśnij je z nadmiaru płynu.
Ugotowane składniki włóż do dużej miski i poczekaj, aż wystygną. W wywarze ugotuj do miękkości wątróbkę, przez kwadrans, następnie wyjmij ją i włóż do miski z pozostałymi składnikami. Wyjmij liść laurowy oraz ziele angielskie. Wszystkie składniki zmiel w maszynce lub zmiksuj za pomocą blendera. Do masy dodaj bułki, wbij jajka, a także pozostałe przyprawy i dokładnie wymieszaj. Pasztet przełóż do keksówek. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 50 minut.
Źródło: Smaker.pl
Autor: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Wyczyści brudne framugi, a szyby będą lśniące. Domowy miks do mycia okien »
Eliksir długowieczności w popularnym napoju. Dlaczego warto pić czarną herbatę? »
Obniżają cholesterol, wspomagają trawienie i odchudzanie. Oto najzdrowsze owoce »