Spis treści:
- Wielkanocne śniadanie – jajka
- Wielkanocne śniadanie – mięsa i wędliny
- Wielkanocny żurek i nie tylko
- Wielkanocne słodkości
- Pyszne wielkanocne sałatki
W każdym domu na wielkanocnym stole pojawiają się nieco inne przysmaki. Z reguły jednak zawsze znajdziemy na nim jajka, podawane w różnych wersach, mięsa, kiełbasy, szynki, a także przeróżne słodkości, począwszy od wielkanocnych bab, serników, po słodkie mazurki z fantazyjnymi zdobieniami. Natomiast niektórzy nie wyobrażają sobie tego uroczystego dnia bez żurku lub sałatek z majonezem. Poniżej znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na wielkanocne śniadania, które mogą zainspirować cię do kulinarnych eksperymentów.
Wielkanocne śniadanie – jajka
Podstawowym produktem, którego nie może zabraknąć podczas świąt wielkanocnych są oczywiście jajka. W religii chrześcijańskiej symbolizują one zmartwychwstanie Jezusa, odrodzenie i życie. Oczywiście najważniejsze są poświęcone poprzedniego dnia kolorowe pisanki. Jednak w wielu domach na śniadanie w Niedzielę Wielkanocną pojawiają się również jaja w innych wersjach. Do klasyków należą oczywiście te gotowane, przekrojone na pół z dodatkiem majonezu. Możesz podkręcić ich smak posypując je rzeżuchą lub posiekanym szczypiorkiem.
Świetnie smakować będą również jajka faszerowane, które możesz przyrządzić na niemal nieograniczoną liczbę sposobów. Dodatkiem do jajecznego farszu mogą być, między innymi: awokado, podsmażone pieczarki, wędzony łosoś, tuńczyk, lub makrela, oliwki, suszone pomidory, boczek, szynka, ogórki konserwowe, chrzan, a nawet gotowane buraczki.
Jajka faszerowane z boczkiem
Zobacz przepisJajka faszerowane z boczkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jajka faszerowane szynką
Zobacz przepisJajka faszerowane szynką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jajka faszerowane łososiem
Zobacz przepisJajka faszerowane łososiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jajka faszerowane buraczkami
Zobacz przepisJajka faszerowane buraczkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Jajka faszerowane makrelą
Zobacz przepisJajka faszerowane makrelą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jajka faszerowane pieczarkami
Zobacz przepisJajka faszerowane pieczarkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Okazuje się, że gotowane jajka można także panierować, a także podać w przeróżnych sałatkach, lub zapiec w pasztecie. Pysznie smakują również w formie wytrawnych muffinek pieczonych w piekarniku.
Wielkanocne śniadanie – mięsa i wędliny
Na wielkanocnym stale nie może zabraknąć także mięsnych specjałów. Zastanawiasz się, co możesz podać oprócz gotowanej białej kiełbasy, czy talerza wędlin? Jeżeli nie wyobrażasz sobie świąt bez klasycznych propozycji, jednak chcesz je nieco unowocześnić, możesz przygotować roladki z szynki z różnego rodzaju farszami. Pysznie smakować będzie ten na bazie gotowanych jajek, awokado, szczypiorku, soli i pieprzu. Do gustu przypaść może ci także ten na bazie śmietankowego serka kanapkowego, rzodkiewek, zielonego ogórka i świeżej rzeżuchy.
Zawijaski, czyli roladki z szynki
Zobacz przepisZawijaski, czyli roladki z szynki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Jeżeli chodzi o kiełbasę, nie musisz podawać jej w wersji gotowanej. Możesz także upiec ją w piekarniku, lub przygotować na patelni grillowej. Doskonale sprawdzą się również wszelkiego rodzaju pasztety, oraz pieczone mięsa, które można zjeść na zimno.
Wielkanocny pasztet wieprzowy
Zobacz przepisWielkanocny pasztet wieprzowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pyszna domowa szynka z wędzarni
Zobacz przepisPyszna domowa szynka z wędzarni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Szynka pieczona na Wielkanoc
Zobacz przepisSzynka pieczona na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Domowa szynka wędzona
Zobacz przepisDomowa szynka wędzona / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Wielkanocny żurek i nie tylko
Podczas w Wielkanocy na wielu polskich stołach pojawiają się również zupy. Najczęściej jest to żurek lub barszcz biały, które o dziwo często są mylone. Czym różnią się od siebie? Ten pierwszy przygotowuje się na zakwasie z mąki żytniej, natomiast drugi z mąki pszennej, np. razowej. Obie zupy różnią się także smakiem, barszcz biały jest delikatny, natomiast żurek charakteryzuje się kwaśnym i bardziej wyrazistym smakiem. W obu zupach znaleźć możemy czosnek, oraz przyprawy takie jak: majeranek, liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz. Do obu zup można podać oczywiście gotowane jajko, a także kawałek kiełbasy.
Ciekawą alternatywą dla żurku i barszczu białego może być podhalańska święcelina, lub też świncelina. W zupie tej znajdziemy nic innego jak produkty, które w Wielką Sobotę zostały zaniesione w koszyczku do poświęcenia. Dodaje się do niej: wędliny, np. kiełbasę, sporą ilość chrzanu, a także kwaśne mleko, czy jajka. W niektórych domach na wielkanocnym stole może pojawić się również zupa chrzanowa.
Wielkanocne słodkości
Nie ma świąt bez wielkanocnej babki, w każdym domu przygotowuje się ją nieco inaczej. Niektóre gospodynie stawiają na tradycyjną babę drożdżową z rodzynkami, skórką pomarańczową oraz grubą warstwą lukru. Inne wolą przygotowywać babki majonezowe, cytrynowe, a także dwukolorowe, babka marmurkowa z dodatkiem kakao.
Babka wielkanocna trio
Zobacz przepisBabka wielkanocna trio / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Babka majonezowo-rumowa
Zobacz przepisBabka majonezowo-rumowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Drugie miejsce zajmują mazurki, które przygotowujemy z ciasta kruchego z przeróżnymi kremami, nadzieniami czy polewami. Począwszy od wersji czekoladowej, tej z kajmakiem, dżemem, czy konfiturą różaną, po wersje pistacjowe, pomarańczowe, czy orzechowe. Przygotowanie świątecznych mazurków to także okazja do wykazania się kreatywnością w przyozdabianiu ciasta. Napisy i kleksy z czekolady, kompozycje z orzechów i suszonych owoców, beziki, czy kolorowe posypki. Ogranicza cię tylko wyobraźnia.
Łatwy mazurek wielkanocny
Zobacz przepisŁatwy mazurek wielkanocny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Mazurek wielkanocny z solonym karmelem
Zobacz przepisMazurek wielkanocny z solonym karmelem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Mazurek Wielkanocny Cioci Marty
Zobacz przepisMazurek Wielkanocny Cioci Marty / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Dla wielu osób Wielkanoc to okazja do przygotowania pysznego, domowego sernika. Tu także, jak w przypadku powyższych ciast, możesz postawić na przeróżne wersje tego specjału. Świetnie sprawdzą się zarówno klasyczne propozycje, takie jak sernik królewski, krakowski lub klasyczny babciny sernik z dużą ilością bakalii. Jak i bardziej nowoczesne wersje, zaczerpnięte z innych krajów, np. sernik nowojorski, japoński, baskijski, lub ten z dodatkiem białej czekolady, lub pistacji.
Sernik pistacjowy na orzechowym spodzie i ze szkłem z karmelu
Zobacz przepisSernik pistacjowy na orzechowym spodzie i ze szkłem z karmelu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
W wielu domach pojawia się także pascha wielkanocna, którą przygotowuje się z tłustego twarogu, żółtek jaj, masła i cukru. Dodatkiem do tego deseru są między innymi: migdały, orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa, suszone morele. Jeżeli deser będą jeść wyłącznie dorośli rodzynki przed dodaniem do paschy warto namoczyć w rumie.
Warto również spróbować urozmaicić wielkanocne menu przygotowując zdrowe ciasto marchewkowe, czy szpinakowe, czyli leśny mech. Wiosna to czas, kiedy wiele osób spragniona jest orzeźwiających smaków, dlatego możesz pokusić się o przygotowanie lekkich jogurtowych ciast lub serników na zimno. Genialnie sprawdzi się także uwielbiana przez wszystkich malinowa chmurka. Furorę zrobić może także ciasto przypominające sadzone jajka. Świetnie sprawdzą się również kruche ciasteczka, warto zaopatrzyć się w foremki w kształcie króliczków i kurczaczków.
Babeczki na Wielkanoc
Zobacz przepisBabeczki na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Szybkie ciasto na Wielkanoc bez pieczenia
Zobacz przepisSzybkie ciasto na Wielkanoc bez pieczenia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ciasto śmietankowe na Wielkanoc
Zobacz przepisCiasto śmietankowe na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pyszne wielkanocne sałatki
Nie ma świąt bez tradycyjnej sałatki jarzynowej, którą można przygotować w wielu wersjach. Najczęściej spotkać możemy się z tą z dodatkiem gotowanych jajek, jarzyn (marchewki, pietruszki, selera), groszku, oraz oczywiście majonezu. Podczas Wielkanocy świetnie sprawdzają się różnego rodzaju sałatki jajeczne. Dobrze smakować będą także sałatki bez majonezu w wersji wiosennej z dodatkiem świeżych warzyw, rzodkiewek, ogórków, sałaty, czy pomidorów. W niektórych domach pojawiają się również sałatki buraczane, porowe, czy śledziowe.
Sałatka z jajkiem i serem na Wielkanoc
Zobacz przepisSałatka z jajkiem i serem na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sałatka na Wielkanoc z jajkiem
Zobacz przepisSałatka na Wielkanoc z jajkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Chrupiąca sałatka na Wielkanoc
Zobacz przepisChrupiąca sałatka na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Bezkonkurencyjny sposób na przypaloną patelnię. Wystarczy 30 minut i lśni jak nowa »
Przygotowuję go 5 dni przed świętami. Błyskawiczny zakwas na żurek wielkanocny »
Poprawi proces myślenia, pamięć i koncentrację. Pobudza lepiej niż kawa »