Sprawdzone przepisy na karnawał

Większość osób, gdy rano budzi się zmęczonymi, od razu sięga po kawę. Nie każdy jednak może ją pić lub powinien w dużych ilościach. Jak dodać sobie energii od początku dnia? Najlepiej, jeśli przygotujesz koktajl na senność z trzech prostych składników. Dowiedz się, w jaki sposób działa na organizm.

Koktajl na senność - przepis i zastosowanie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Magister dietetyki - Paulina Szymczak - na swoich kanałach społecznościowych publikuje porady dotyczące tego, jak zdrowo się odżywiać i redukować codzienny stres. Jak sama wskazuje, na co dzień pomaga naprawić hormony, jelita i mózg, dobierając odpowiedni jadłospis. Tym razem specjalistka pokazała swoim widzom, co pije od kilku miesięcy zamiast porannej kawy. Przepis na koktajl na senność zyskał dużą popularność.

Sprawdź także: Pachnąca przyprawa obniża poziom cukru we krwi po posiłkach. Łyżeczka dziennie wystarczy

Koktajl na senność - przepis i zastosowanie

Jak zrobić koktajl na senność? Przepis zawiera tylko trzy łatwo dostępne składniki. Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu na poranne przygotowania, z pewnością zdążysz zrobić ten napój. Dietetyczka tłumaczy, że jest nieoceniony nie tylko przy braku energii, ale także, gdy budzimy się „spuchnięci”:

Od trzech miesięcy piję codziennie rano zamiast kawy. Poranna senność i uczucie opuchnięcia to często konsekwencja przewlekłych stanów zapalnych. Połączenie imbiru, kurkumy i pomarańczy to przeciwzapalna bomba - twierdzi Paulina Szymczak.

Przepis na koktajl na senność jest naprawdę prosty. W sklepie kup dwie pomarańcze i korzenie kurkumy oraz imbiru, a w domu przygotuj tarkę i wyciskarkę do owoców. Tylko tyle będzie potrzebne.

Składniki

  • 2 pomarańcze,
  • ok. 3 cm korzenia kurkumy,
  • 5-7 cm korzenia imbiru.

Na początku wyciśnij sok z pomarańczy i przelej do dzbanka czy głębokiej filiżanki. Następnie zetrzyj korzeń imbiru oraz kurkumy i wsyp je do soku. Przemieszaj i wypij. Dietetyczka poleca również, aby od czasu do czasu dodać odrobinę cynamonu. To jeszcze bardziej podkręci smak, ale przede wszystkim właściwości koktajlu na senność.

Na co pomaga imbir?

Wśród wartości odżywczych imbiru znajdują się m.in. olejki eteryczne, witaminy C, B1 i B2, E, A i K, a także kwas foliowy, wapń, fosfor, potas i żelazo. Korzeń działa przeciwbakteryjnie, antygorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Wzmacnia reakcję układu immunologicznego w przypadku przeziębienia. Co więcej, imbir poprawia krążenie i procesy trawienne, działa moczopędnie, przeciwwymiotnie i łagodzi dolegliwości gastryczne.

Na co pomaga imbir? Korzeń ma również potencjał odchudzający, który jest wynikiem jego zdolności do zwiększania lipolizy, czyli rozkładu tkanki tłuszczowej, oraz termogenezy i wydatków energetycznych. Trzeba mieć jednak świadomość, że do uzyskania pożądanych efektów redukcji wagi niezbędne jest stosowanie też odpowiedniej diety.

Dzięki swoim właściwościom imbir zbije za wysoki poziom cholesterolu we krwi. Tym samym wesprze układ krążenia i będzie przeciwdziałać powstawaniu zakrzepów. Przyczyni się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia miażdżycy, zawału serca czy udaru. Kto jeszcze skorzysta na wprowadzeniu imbiru do swojego codziennego jadłospisu? Będą to cukrzycy, ponieważ składnik ten redukuje stężenie glukozy we krwi. 

Jak działa kurkuma?

Nazywana jest jedną z najzdrowszych przypraw świata. Największą zaletą tej przyprawy są silne własności przeciwzapalne, wynikające z zawartości antyoksydantów. Jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy jest kurkumina, czyli polifenol o wysokiej aktywności biologicznej, zapewniający kurkumie nie tylko piękny kolor, ale też cenne działanie prozdrowotne. Przyprawa dostarcza organizmowi również witamin A, E i z grupy B oraz składniki mineralne, m.in. cynk, potas, sód, żelazo, fosfor, magnez i wapń. 

Jak działa kurkuma? Właściwości przeciwzapalne tego surowca przyjdą z pomocą w profilaktyce rozmaitych chorób. Jest ona wykorzystywana jako skuteczny środek wzmacniający odporność, działający antybakteryjnie oraz antywirusowo. Wspiera również procesy trawienne, niweluje symptomy reumatoidalnego zapalenia stawów i może być stosowana jako kuracja oczyszczająca. Co więcej, lekarze docenili jej potencjał w leczeniu nowotworów.

Źródło: Smaker.pl, Instagram @fitpralinka_dietetyk

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Ciągła ochota na kawę to sygnał od organizmu. Przyczyną mogą być niedobory »

Na myszy, karaluchy i rysy na parkiecie. Nietypowe zastosowanie masła orzechowego w domu »

Indyjski napój mocy. Herbata jogina zadziała lepiej niż kawa »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
1

Przepis dnia

Przekąski Pasta jajeczna z warzywami

Proste i bardzo smaczne smarowidło do chleba z jajek, groszku, cebulki i ogór...

Odsłon: 4729

15 min
10
Zupy Zupa z brukwii

Brukiew jest idealna dla osób dbających o kondycję skóry, włosów i paznokci....

Odsłon: 143

30 min
5
30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Rumsztyk, sznycel, pulpet, czyli kotlet mielony na różne sposoby

Mięso mielone to prawdziwy klasyk, który w polskiej kuchni występuje w wielu odsłonach. W różnych regionach ma swoje unikalne nazwy i sposoby przyg...

2
Informacje Sałatki odchudzające. Są lekkie, ale sycą i pomagają zrzucić zbędne kilogramy

To idealna propozycja dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i pozbyć się zbędnych kilogramów. Sałatki odchudzające można przygotować na wie...

1
Informacje Kasza jaglana - przepisy na słodko i słono

Kasza jaglana to uniwersalny składnik, który z powodzeniem można wykorzystać zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Dzięki neutralnemu smako...

9
Informacje Dieta planetarna. Zasady, zalety i wady, przykładowy jadłospis

Interesuje cię zrównoważony styl życia? Chcesz chronić planetę także poprzez zdrowe nawyki żywieniowe? Dieta planetarna to coś, co z pewnością cię...

1