Najlepsze przepisy na ogórki

Piwo i jego niebanalny potencjał

Dla jednych nieodzowny element wieczornych seansów, dla innych obowiązkowy trunek podczas spotkań ze znajomymi. Piwo - niekiedy źle kojarzone, obarczane winą za tzw. "miesień piwny", zyskuje jednak coraz więcej przychylności. A to wszystko za sprawą swojego dobroczynnego działania w kosmetyce oraz zaskakujących efektów stosowania.

Fot. 123RF/Picsel

Jego korzystne właściwości są znane od wieków. Dbające o swój wygląd i pragnące wiecznej młodości królowe stosowały piwo do systematycznej pielęgnacji biustu. Arystoteles juz w IV w p.n.e. zalecał stosowanie piwa jako środka nasennego. Później, Piliniusz Starszy pisał o efektownym działaniu tego trunku na skórę twarzy oraz całego ciała a siostra Hildegarda von Bingen, dwanaście wieków później potwierdziła tę tezę słowami: „Piwo sprawia, że cera jest zdrowa, przywraca utracone siły i leczy depresję, jest szczególnie zalecane chorym na duchu".

Skład i działanie

Piwo to słód, chmiel, drożdze oraz woda. Zawiera moc witamin z grupy B:
witamina B1 - łagodzi ból, przyspiesza gojenie
witamina B2 - poprawia stan włosów, skóry i paznokci
witamina B3 - reguluje poziom cholesterolu
witamina B4 - reguluje metabolizm, zapobiega łysieniu i siwieniu włosów
witamina B6 - działa przeciwzapalnie, wspomaga leczenie AZS, zapobiega wypadaniu włosów
witamina B7 - wspomaga leczenie wyprysków i stanów zapalnych
witamina B13 (kwas orotowy) - spowalnia procesy starzenia
Znajdujący się w piwie magnez działa antystresowo, wapń reguluje prace układu krwionosnego a potas posiada działanie antytrądzikowe. Co więcej, swoją rolę posiadają także składniki chmielu zawartego w piwie. Olejki eteryczne uspokajają, wyciszają i pomagaja zasnąć, gorycze są przeciwcukrzycowe a flawonidy działają przeciwzapalnie.

Zastosowanie piwa w kosmetyce

Warto sięgac po gotowe kosmetyki stworzone na bazie piwa. Zawarte w nich składniki aktywne zdecydowanie poprawiają wygląd skóry, która staje się delikatniejsza, bardziej elastyczna oraz gładsza. Dodatkowo jest nawilżona, oczyszczona, wyrównuje się jej koloryt a dzięki wspomnianej wcześniej witaminie B13, spowalniają się procesy starzenia skóry.
Piwo jest także zbawieniem dla zniszczoncyh, suchych włosów, ponieważ wzmacnia je i uelastycznia, ułatwia układanie oraz pogłębia naturalny kolor. Łagodzi także podrażnienia skóry głowy, przeciwdziała powstawaniu łupieżu i nie pozwala na zbyt szybkie ich przetłuszczanie sie.
Warto wspomnieć o samych drożdżach piwnych, zwanych piwowarskimi. Są specjalnie wyselekcjonowaną odmianą drożdży, o dużo silniejszym działaniu od tych spożywczych (używanych na przykład w piekarnictwie). Są istna bombą dobroci:
Działają leczniczo w trądziku, łojotoku i grzybicach
Ułatwiają gojenie się ran i uszkodzeniom skóry
Pielęgnują włosy
Zapobiegają przetłuszczaniu się skóry i włosów

Domowe kosmetyki piwne

Jeśli chcemy zastosować domowe sposoby na stworzenie piwnych kosmetyków, należy pamiętać, by piwo było wygazowane, rozcieńczone z wodą, nie zawierało dodatków smakowych oraz było dobre gatunkowo. W domowym zaciszu możemy wykonać maseczkę bądź płukankę do włosów, maseczkę do twarzy lub kąpiel piwną.

Maseczka do włosów: do połowy szklanki piwa dodaj jedo żółtko, wymieszaj i nałóż na włosy na maksymalnie 30 minut. Należy pamiętać, by bardzo dokładnie spłukiwać piwne mieszanki z włosów bądź skóry.
Płukanka: umyte włosy polej piwem zmieszanym z wodą w stosunku 1:1. Polecane w szczególności posiadaczkom puszących się włosów. Systematyczne stosowanie nada im blasku oraz staną się łatwe w układaniu.
Maseczka do twarzy: W niewielkiej ilości piwa należy rozpuścić dwie łyżki stołowe drożdży oraz jedną łyżkę naturalnego miodu. Zmyć po 20 minutach letnią wodą.
Kąpiel piwna: do wody, najlepiej o temperaturze 35-38 stopni Celsjusza, dodaj wysokogatunkowe, wygazowane piwo. Kapiel najlepiej jest stosować 2-3 razy w tygodniu, tuż przed snem. Dzięki wysokiej zawartości chmielu, działającego odprężająco, kąpiel piwna jest świetnym sposobem na odstresowanie się.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26