Dania jednogarnkowe

Artykuł sponsorowany

Płyty indukcyjne czy elektryczne? Czym się różnią i którą wybrać?

Gotowanie to czynność wykonywana niemal codziennie, dlatego należy dążyć do tego, aby była maksymalnie komfortowa. Rosnącą popularnością cieszą się płyty indukcyjne i elektryczne, jednak wiele osób wciąż nie zna różnic między nimi. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj oba rozwiązania bliżej!

Czym różnią się płyty indukcyjne czy elektryczne? / materiały promocyjne

Kuchenka, na której można przyrządzać pyszne posiłki dla siebie i całej swojej rodziny, to podstawowe wyposażenie każdej kuchni. Urządzasz lub remontujesz kuchnię i szukasz wyposażenia AGD? Ekspresy do kawy, lodówki, piekarniki – Black Friday to okazja, gdzie  możesz natrafić na niezwykłe rabaty. Śledź ofertę promocyjną sklepów z artykułami gospodarstwa domowego! Może się okazać, że wymarzoną płytę do kuchni kupisz w obniżonej cenie.

Czym jest płyta indukcyjna?

Pod powierzchnią płyty indukcyjnej znajdują się zwoje miedzianych drutów, uformowane na kształt spirali. To właśnie one odpowiadają za procesy skutkujące wydzielaniem ciepła, które trafia bezpośrednio do naczynia ustawionego na polu grzejnym i działa wyłącznie na jego podstawę. Indukcja generuje pole magnetyczne działające na zasadzie prądów wirowych w umieszczonym na kuchence garnku z posiłkiem.

Jeśli chcesz przejrzeć dostępne płyty indukcyjne, Black Friday nadejdzie już niedługo! Śledź ofertę sklepów i w ostatni piątek listopada sprawdź, czy znajdują się one w cenie promocyjnej.

Zalety i wady płyt indukcyjnych

Najważniejsze zalety płyt indukcyjnych:

  • krótki czas przygotowywania posiłków dzięki szybkiemu nagrzewaniu się płyty;
  • nagrzewanie wyłącznie wskazanych pól, na których znajdują się garnki;
  • brak ryzyka poparzenia – kuchenka indukcyjna nie nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur;
  • łatwość utrzymania płyty w czystości;
  • szeroki wybór modeli, rozmiarów i designów, przez co każdy znajdzie urządzenie idealne do swojej kuchni.

Jakie są zatem wady płyty indukcyjnej? Przede wszystkim jest to duża inwestycja, choć współcześnie przy odrobinie czasu możesz znaleźć modele korzystne cenowo. Dodatkowo musisz zaopatrzyć się w zestaw garnków ze stali ferromagnetycznej. Zwykłe garnki nie nadają się do użycia w przypadku indukcji. Nie posiadają bowiem specjalnego dna, dlatego nie wejdą w interakcję z wytworzonym przez płytę indukcyjną polem magnetycznym.

Ekspres do kawy – idealny prezent pod choinkę? Sprawdź!

Czym jest płyta elektryczna?

Choć nazwy obu omawianych płyt stosowane są zamiennie, odnoszą się do zupełnie różnych urządzeń, działających z wykorzystaniem odmiennych mechanizmów. Nie powinno się ich mylić. Należy zawsze pamiętać, że klasyczna płyta elektryczna jest zasilana prądem i posiada 4 pola grzewcze, na których stawia się naczynia. W swoim działaniu nie wykorzystuje pola magnetycznego – bazuje na grzałkach (spiralach), dlatego jest uniwersalna. Instalacja takiej płyty nie jest trudna, wystarczy bowiem zwykłe połączenie jednofazowe.

Zalety i wady płyty elektrycznej

Najważniejsze zalety płyty elektrycznej:

  • jest tańsza niż płyta indukcyjna;
  • możesz korzystać z dowolnych garnków – żeliwnych, ceramicznych, ze stali ferromagnetycznej i innych;
  • jest łatwa w czyszczeniu, nie widać na niej smug;
  • wyróżnia się wysoką odpornością na zarysowania i uszkodzenia.

Pamiętaj jednak, że płyty elektryczne nagrzewają się do wysokich temperatur i wolno stygną, co wpływa na zużycie prądu oraz na ewentualne ryzyko poparzenia się. Dodatkowo gotowanie na nich może nieco się wydłużyć, w porównaniu do korzystania z płyty indukcyjnej. Mimo tego dla większości osób nie ma to tak dużego znaczenia.

Płyta indukcyjna vs płyta elektryczna – którą wybrać?

Ostateczna decyzja zależy od Twoich preferencji i potrzeb. Miej jednak na uwadze, że płyty indukcyjne są bezpieczniejsze w użyciu i idealnie sprawdzą się w domach, gdzie mieszkają małe dzieci lub zwierzęta (zwłaszcza koty, które lubią wchodzić na różne domowe powierzchnie bez względu na ich lokalizację). Choć indukcja jest droższa w zakupie, w dłuższej perspektywie czasu może wiązać się z oszczędnością na rachunkach.

Jak wybrać dobrą płytę indukcyjną?

Kupując płytę indukcyjną, zwracaj szczególną uwagę na następujące parametry:

  • rozmiar – dotyczy to zarówno szerokości i długości samej płyty, jak i liczby dostępnych pól grzewczych;
  • moc im wyższa, tym szybsze nagrzewanie i efektywniejsze gotowanie. Standardowa moc wynosi 7-8 kW, choć znaleźć możesz modele o mocy do 12 kW;
  • wykonanie – wytrzymała płyta indukcyjna może być wykończona np. szkłem ceramicznym;
  • kolor płyty – jeszcze do niedawna sprzedawano wyłącznie płyty czarne, obecnie możesz znaleźć je w innych kolorach, np. białe;
  • dodatkowe funkcje – np. funkcja szybkiego gotowania, blokada panelu sterowania, automatyczne łączenie pól, ustawianie czasu grzania czy minutnik.

Obsługa płyty indukcyjnej jest naprawdę prosta i intuicyjna, dlatego z łatwością poradzą sobie z nią także osoby starsze. To świetny wybór dla seniorów, którzy zapominają wyłączać tradycyjną kuchenkę gazową po zakończeniu gotowania. Wystarczy zaopatrzyć się w komplet odpowiednich naczyń – warto szukać promocji, aby kupić je nieco taniej.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Schab nadziewany kabanosami

Pyszny schabik nadziewany kabanosami, o kruchym , mięciutkim i delikatnym mię...

Odsłon: 114

60 min
5
Dania główne Roladki z karkówki

Pyszne roladki z karkówki będą idealnym dodatkiem do kluseczek i kapusty

Odsłon: 156

30 min
2
Sałatki Surówka z kapusty pekińskiej

Prosta surówka do obiadu ze świeżych warzyw polanych olejem i sokiem z cytryny.

Odsłon: 839

15 min
5
15 min
26
Desery Lody limonkowe

Od dawna przybierałam się do zrobienia lodów, szukałam przepisów, inspiracji,...

Odsłon: 177

15 min
7

Polecane artykuły

Informacje Tradycyjny przepis na poznański specjał. Oryginalne rogale świętomarcińskie

Rogal świętomarciński to przysmak wypiekany z okazji dnia Świętego Marcina. Nadziewany białym makiem, orzechami i obficie polany lukrem, zachwyca s...

20
Informacje Jak wybrać sprzęt AGD do nowoczesnej kuchni?

Wraz z postępem technologicznym w naszych domach coraz częściej pojawiają się inteligentne urządzenia, które znacząco ułatwiają przyrządzanie pełno...

0
Informacje Miąższ tych grzybów ma mnóstwo witaminy D i białka. Co najlepiej zrobić z kozaków?

Miąższ kozaków to prawdziwa skarbnica białka, co czyni je idealnym wyborem dla osób szukających zdrowych i sycących składników w swojej diecie. Te...

1