Pomaga przy wysokim cholesterolu i stanach zapalnych. Jak zrobić nalewkę z mahonii?

Jakie właściwości ma nalewka z mahonii i po co ją stosować? Okazuje się, że może złagodzić stany zapalne, odchudzić i zmniejszyć ciśnienie. To wciąż nie jest cały jej korzystny wpływ na organizm. Dowiedz się, jak zrobić nalewkę z mahonii - proces nie jest trudny, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Jak zrobić nalewkę z mahonii? Właściwości tej rośliny są korzystne dla organizmu | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Mahonia to roślina z rodziny berberysowatych, która wywodzi się naturalnie z zachodniej części Ameryki Północnej. Uprawiana również w Europie, w tym w Polsce - powoli zyskuje miano gatunku dziczejącego i inwazyjnego (wypierającego naturalną florę). Mahonia osiąga wysokość do 150 cm, jest krzewem o złotożółtych kwiatach i z jagodami. Owoce na początku są zielone, a w miarę dojrzewania stają się niebieskie. Należy pamiętać, że pestki są niejadalne.

Sprawdź także: Już kilka ziaren hamuje skoki cukrzycy i ułatwia trawienie. Stosuj, gdy jelita są zbyt wolne

Roślina hodowana jest w celach ozdobnych, ale również kulinarnych. Jagody, cechujące się nieco kwaskowym posmakiem, kiedyś spożywano głównie w postaci suszonej lub przetworów. Dziś najczęściej przygotowuje się z nich nalewkę z mahonii - dowiedz się, jakie właściwości ma ten trunek i jak go zrobić krok po kroku.

Jakie właściwości ma nalewka z mahonii?

Na co pomaga nalewka z mahonii? Głównym prozdrowotnym składnikiem, odpowiadającym za leczniczy wpływ owoców na organizm, jest witamina C i berberyna. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i antybakteryjne (dlatego zalecana jest przy bólu gardła, ale też biegunkach). Łagodzi objawy trądziku, atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Substancja obniża poziom cholesterolu, cukru we krwi i ciśnienia

Co więcej, do właściwości nalewki z mahonii można też zaliczyć korzystny wpływ na nadwagę (przyspieszanie spalania tłuszczu) i poprawę samopoczucia. Składniki odżywcze pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych substancji i zmniejszają dolegliwości układu pokarmowego. 

Dowiedz się tylko, jak zrobić nalewkę z mahonii i jak ją pić, aby cieszyć się jej właściwościami. Wystarczy, że zastosujesz od pół małej łyżeczki do jednej dużej łyżki, maksymalnie trzy razy dziennie, aby odczuć działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne trunku.

Jak zrobić nalewkę z mahonii?

Właściwości nalewki z mahonii zrobiły na tobie wrażenie i chcesz ją przyrządzić? To naprawdę nic trudnego, a rozsądne jej spożywanie może mieć korzystny wpływ na organizm. Pamiętaj jednak, że to wciąż alkohol, a jego przedawkowanie przynosi przykre konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Jak zrobić nalewkę z mahonii? Na początku musisz kupić niezbędne produkty:

Składniki

  • 1 kg owoców mahonii (bez szypułek owocowych),
  • litr spirytusu o mocy 96 %,
  • 1/2 litra wódki o mocy 40 %,
  • 1/2 litra płynnego, lekko podgrzanego miodu pszczelego,
  • cukier (opcjonalnie).

Aby przygotować nalewkę z mahonii, umyj i obierz z szypułek jagody mahonii. Kilogram owoców przełóż do dużego słoika i zalej litrem spirytusu. Zakręć szczelnie i odstaw na dwa tygodnie. Słój powinien znaleźć się w zaciemnionym miejscu. 

Po upływie tego czasu odlej płyn do innego słoika, a pozostałe owoce zalej wódką i miodem (lekko podgrzanym). Ponownie odstaw na dwa tygodnie, a następnie zlej powstały macerat (odciskając delikatnie owoce, żeby uzyskać więcej smaku).

Do szklanego słoja przelej oba odsączone płyny i przemieszaj. Opcjonalnie, jeśli nalewka z mahonii wyszła zbyt kwaskowata, dosłódź według preferencji. Następnie przefiltruj i przelej do szklanych, szczelnych butelek. Odstaw do ciemnego i chłodnego miejsca na ok. dwa, trzy miesiące, aby dojrzała i nabrała wyjątkowego aromatu. Pamiętaj, że im dłużej będzie stała, tym będzie lepsza. 

Źródło: zielonyogrodek.pl, portal.abczdrowie.pl, stronazdrowia.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Podali przepis na długie życie. Stosuj, a pożyjesz nawet 20 lat dłużej »

Tych części kurczaka nigdy nie jedz. Zawierają najwięcej pasożytów »

Pij odrobinę po obfitym posiłku. Pożegnasz problemy trawienne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto bez pieczenia

Ciasto bez pieczenia przygotowane na 1 maja. Ciasto na spodzie z podłużnych b...

Odsłon: 175

60 min
8
Desery Puszysty sernik 3 składnikowy

Sernik który można przygotować z trzech składników i jest bardzo puszysty i s...

Odsłon: 807

15 min
21
Dania główne Placki z młodej kapusty

Jeśli uwielbiasz placki ziemniaczane lub te zrobione z cukinii, koniecznie mu...

Odsłon: 439

15 min
3
Dania główne Kurczak z grilla

tym razem grillowany był kurczak, udko było pyszne, zdecydowanie lepsze niż t...

Odsłon: 117

15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4