Najlepsze przepisy na ogórki

Pomaga przy wysokim cholesterolu i stanach zapalnych. Jak zrobić nalewkę z mahonii?

Jakie właściwości ma nalewka z mahonii i po co ją stosować? Okazuje się, że może złagodzić stany zapalne, odchudzić i zmniejszyć ciśnienie. To wciąż nie jest cały jej korzystny wpływ na organizm. Dowiedz się, jak zrobić nalewkę z mahonii - proces nie jest trudny, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Jak zrobić nalewkę z mahonii? Właściwości tej rośliny są korzystne dla organizmu | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Mahonia to roślina z rodziny berberysowatych, która wywodzi się naturalnie z zachodniej części Ameryki Północnej. Uprawiana również w Europie, w tym w Polsce - powoli zyskuje miano gatunku dziczejącego i inwazyjnego (wypierającego naturalną florę). Mahonia osiąga wysokość do 150 cm, jest krzewem o złotożółtych kwiatach i z jagodami. Owoce na początku są zielone, a w miarę dojrzewania stają się niebieskie. Należy pamiętać, że pestki są niejadalne.

Sprawdź także: Już kilka ziaren hamuje skoki cukrzycy i ułatwia trawienie. Stosuj, gdy jelita są zbyt wolne

Roślina hodowana jest w celach ozdobnych, ale również kulinarnych. Jagody, cechujące się nieco kwaskowym posmakiem, kiedyś spożywano głównie w postaci suszonej lub przetworów. Dziś najczęściej przygotowuje się z nich nalewkę z mahonii - dowiedz się, jakie właściwości ma ten trunek i jak go zrobić krok po kroku.

Jakie właściwości ma nalewka z mahonii?

Na co pomaga nalewka z mahonii? Głównym prozdrowotnym składnikiem, odpowiadającym za leczniczy wpływ owoców na organizm, jest witamina C i berberyna. Wykazuje działanie przeciwnowotworowe, przeciwutleniające i antybakteryjne (dlatego zalecana jest przy bólu gardła, ale też biegunkach). Łagodzi objawy trądziku, atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Substancja obniża poziom cholesterolu, cukru we krwi i ciśnienia

Co więcej, do właściwości nalewki z mahonii można też zaliczyć korzystny wpływ na nadwagę (przyspieszanie spalania tłuszczu) i poprawę samopoczucia. Składniki odżywcze pomagają oczyścić organizm ze szkodliwych substancji i zmniejszają dolegliwości układu pokarmowego. 

Dowiedz się tylko, jak zrobić nalewkę z mahonii i jak ją pić, aby cieszyć się jej właściwościami. Wystarczy, że zastosujesz od pół małej łyżeczki do jednej dużej łyżki, maksymalnie trzy razy dziennie, aby odczuć działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne trunku.

Jak zrobić nalewkę z mahonii?

Właściwości nalewki z mahonii zrobiły na tobie wrażenie i chcesz ją przyrządzić? To naprawdę nic trudnego, a rozsądne jej spożywanie może mieć korzystny wpływ na organizm. Pamiętaj jednak, że to wciąż alkohol, a jego przedawkowanie przynosi przykre konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. 

Jak zrobić nalewkę z mahonii? Na początku musisz kupić niezbędne produkty:

Składniki

  • 1 kg owoców mahonii (bez szypułek owocowych),
  • litr spirytusu o mocy 96 %,
  • 1/2 litra wódki o mocy 40 %,
  • 1/2 litra płynnego, lekko podgrzanego miodu pszczelego,
  • cukier (opcjonalnie).

Aby przygotować nalewkę z mahonii, umyj i obierz z szypułek jagody mahonii. Kilogram owoców przełóż do dużego słoika i zalej litrem spirytusu. Zakręć szczelnie i odstaw na dwa tygodnie. Słój powinien znaleźć się w zaciemnionym miejscu. 

Po upływie tego czasu odlej płyn do innego słoika, a pozostałe owoce zalej wódką i miodem (lekko podgrzanym). Ponownie odstaw na dwa tygodnie, a następnie zlej powstały macerat (odciskając delikatnie owoce, żeby uzyskać więcej smaku).

Do szklanego słoja przelej oba odsączone płyny i przemieszaj. Opcjonalnie, jeśli nalewka z mahonii wyszła zbyt kwaskowata, dosłódź według preferencji. Następnie przefiltruj i przelej do szklanych, szczelnych butelek. Odstaw do ciemnego i chłodnego miejsca na ok. dwa, trzy miesiące, aby dojrzała i nabrała wyjątkowego aromatu. Pamiętaj, że im dłużej będzie stała, tym będzie lepsza. 

Źródło: zielonyogrodek.pl, portal.abczdrowie.pl, stronazdrowia.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Podali przepis na długie życie. Stosuj, a pożyjesz nawet 20 lat dłużej »

Tych części kurczaka nigdy nie jedz. Zawierają najwięcej pasożytów »

Pij odrobinę po obfitym posiłku. Pożegnasz problemy trawienne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Rosół z kury

Rosół to tradycyjna polska zupa podawana z kluseczkami i makaronem. Kojarzy m...

Odsłon: 49

60 min
1
Zupy Krupnik na rosole

Krupnik najlepiej smakuje po długim spacerze. Cudownie rozgrzewa, syci i smak...

Odsłon: 78

60 min
1
Dodatki Mizeria do obiadu

Dzisiaj przygotowałam do obiadu jako dodatek mizerię z ogórków z koperkiem. P...

Odsłon: 58

15 min
0
Desery Biszkopt kakaowo - kawowy

Przepis na ten biszkopt jest banalnie prosty wystarczy że dodamy do masy kaka...

Odsłon: 86

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

2
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

7
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

2
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26