Dania jednogarnkowe

Kozieradka znana była już w starożytności. Od lat pomaga na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale - regularnie stosowana - chroni również przed nowotworami, cukrzycą czy miażdżycą. Dowiedz się, na co pomaga jedzenie kozieradki i do jakich potraw najlepiej ją dodać.

Na co pomaga jedzenie kozieradki? Przede wszystkim wzmocni układ pokarmowy i sercowo-naczyniowy | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Co ciekawe, nasiona kozieradki zostały znalezione w grobie Tutenchamona. Ze względu na właściwości zdrowotne roślina jest już stosowana od starożytności. Ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, ale również pracę serca czy wygląd skóry. Na co pomaga jedzenie kozieradki i do jakich potraw ją dodawać?

Sprawdź także: Jak długo pasteryzować ogórki konserwowe w piekarniku?

Co to jest kozieradka?

Kozieradka pospolita to roślina z rodziny bobowatych. Inaczej nazywana grecką koniczyną, ale też kozieradką lekarską, ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Kozieradka wywodzi się naturalnie z Azji i Europy Wschodniej, ale obecnie rozprzestrzeniła się już na całym świecie, również w Polsce. To roślina o mocnej łodydze, trójlistkowa, żółtawych kwiatach i beżowych nasionach w strąku. 

Najbardziej cenne są właśnie nasiona kozieradki, które pozyskuje się w wyniku jej suszenia i młócenia. Ziarna wykorzystuje się w kuchni i do celów leczniczych - dostarczają dużą dawkę antyoksydantów, mających zbawienny wpływ na organizm. 

Kozieradka - witaminy i wartości odżywcze

Kozieradka jest źródłem cennych składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z tego powodu chętnie wykorzystuje się ją w kuchni, ale też do produkcji leczniczych suplementów. Roślina to skarbnica witamin, m.in. tych z grupy B, ale też minerałów - potasu, żelaza, wapnia i fosforu. Wartości odżywcze kozieradki, na które jeszcze warto zwrócić uwagę, to z pewnością liczne antyoksydanty (choćby flawonoidy i polisacharydy), wykazujące działanie przeciwnowotworowe i odmładzające.

Na co pomaga jedzenie kozieradki?

Właściwości kozieradki ukryte są przede wszystkim w jej nasionach, choć w kuchni stosuje się też suszone liście tej rośliny. Ziarna zawierają dużą porcję śluzu polisacharydowego, zdrowe tłuszcze i olejki eteryczne. Substancje te działają przeciwzapalnie i antynowotworowo. Osłaniają błonę śluzową układu pokarmowego, dlatego są szczególnie zalecane przy chorobie wrzodowej oraz stanach zapalnych skóry.

Na co pomaga jedzenie kozieradki? Może również obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu, ciśnienia i cukru we krwi. Roślina wykazuje też działanie żółciopędne oraz rozkurczowe. Usprawnia produkcję czerwonych krwinek oraz wchłanianie pokarmów, pobudza wydzielanie soku trzustkowego i żołądkowego, a także reguluje perystaltykę jelit. 

Działa antyalergicznie, wykrztuśnie i moczopędnie, dbając o zdrowie nerek. Duża dawka potasu w kozieradce wpływa korzystnie na pracę serca i układu naczyniowego. Grecką koniczynę uznaje się też za afrodyzjak, rozgrzewający, zwiększający libido, poprawiający produkcję testosteronu i krążenie krwi. Przeciwutleniacze redukują szkodliwe skutki stresu oksydacyjnego i opóźniają starzenie się organizmu

Kozieradka ma również zastosowanie kosmetyczne - można z niej przygotować wcierkę do włosów, szczególnie z rozdwojonymi końcówkami. Świetnie je wzmocni i pobudzi do wzrostu. Z rośliny przygotowuje się też ujędrniające okłady, które można przykładać m.in. do biustu, aby poprawić jego wygląd.

Kozieradka - przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania kozieradki jest ciąża. Regularne spożywanie rośliny może wywołać skurcze macicy, które doprowadzą do poronienia lub przedwczesnego porodu. Co więcej, uważać powinny również osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, ponieważ nasiona mogą zakłócić ich wpływ na organizm. 

Co ciekawe, częste spożywanie kozieradki ma wpływ na zapach wydzielanego przez człowieka potu. Ze względu na obecność określonych substancji w roślinie, pot nabiera aromatów przypominających nieco syrop klonowy i kozi ser.

Do jakich potraw dodaje się kozieradkę?

Kozieradka - zastosowanie w kuchni tej rośliny jest naprawdę uniwersalne i warto włączyć ją do codziennej diety. Używa się jej, aby wzmocnić apetyt i poprawić procesy trawienne, szczególnie w przypadku wrażliwego układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że ziarna mają posmak goryczki. Przed dodaniem do potrawy warto je krótko i bardzo lekko podprażyć, aby stały się łagodniejsze. Liście kozieradki, chętnie dodawane do sałatek, można wysuszyć i posypać nimi danie. 

Do jakich potraw dodaje się kozieradkę? Ziarna możesz dorzucić do zupy, warzywnych zapiekanek, sosów i sałatek. Będą rewelacyjną przyprawą do hummusu. Nasiona to baza wielu dań kuchni azjatyckiej - potraw z makaronem, rybą czy mięsem. Co ciekawe, ziarna mogą dobrze podkreślać słodki smak konfitur lub miodu, więc warto od czasu do czasu połączyć kozieradkę z tymi produktami.

Jeśli jesteś przeziębiony i potrzebujesz domowego specyfiku wykrztuśnego, przygotuj napar z kozieradki. Najlepiej, jeśli użyjesz też trochę miodu, który dodatkowo wzmocni odporność i zadziała antybakteryjnie.

Kozieradka - zastosowanie w kuchni

Kozieradka nadaje się zarówno do picia, jak i do jedzenia. Ze względu na właściwości prozdrowotne używaj jej w kuchni jak najczęściej. Pamiętaj, że masz do wyboru suszone liście oraz ziarna (w wersji zmielonej lub prażonej). Mnogość opcji powoduje, że zastosowanie w kuchni kozieradki jest naprawdę proste.

Dowiedz się, jak zrobić napar z kozieradki, który przyda się podczas infekcji, ale również złagodzi stany zapalne i dolegliwości trawienne:

Składniki

  • dwie łyżeczki nasion kozieradki,
  • szklanka ciepłej wody.

Do szklanki wsyp dwie łyżeczki nasion i zalej je ciepłą wodą. Odczekaj ok. pół godziny, żeby ziarna oddały esencję, a następnie wypij. Profilaktycznie stosuj dwa razy dziennie. Jeśli chcesz pobudzić apetyt - wypij przed posiłkiem, a w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego - sięgnij po herbatkę z kozieradki nawet do czterech razy dziennie.

Co jeszcze można zrobić z kozieradki? Zastosowanie w kuchni jest bardzo szerokie - przekonaj się, przeglądając przepisy naszych użytkowników:

1. Kiszona botwinka z kozieradką

 Kiszona botwinka z kozieradką Zobacz przepis

Kiszona botwinka z imbirem, czosnkiem i kozieradką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Makaron ze smażoną kapustą i mięsem

 Makaron ze smażoną kapustą i mięsem Zobacz przepis

Szybkie łazanki z kozieradką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Zupa z fasolki szparagowej z kurczakiem

 Zupa z fasolki szparagowej z kurczakiem Zobacz przepis

Zupa z kozieradką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Zupa chłopska z kozieradką

 Zupa chłopska z kozieradką Zobacz przepis

Zupa z kozieradką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Zapiekanka ryżowa z mięsem mielonym

 Zapiekanka ryżowa z mięsem mielonym Zobacz przepis

Zapiekanka ryżowa z mięsem mielonym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka coś innego

 Sałatka coś innego Zobacz przepis

Sałatka z kozieradką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Chleb żytni z kozieradką

 Chleb żytni z kozieradką Zobacz przepis

Chleb żytni z kozieradką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, izielnik.pl, wapteka.pl, medonet.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Oczyszczający koktajl na lato. Twoja wątroba ci podziękuje »

Sycące danie dla całej rodziny. Przepis na gulasz, który nie ma sobie równych »

Dostarczą witamin, obniżą cholesterol i ciśnienie. Najcenniejsze znalezisko grzybiarzy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka ateńska

Sałatka ateńska to pyszna wariacja na temat klasycznej sałatki greckiej. W ty...

Odsłon: 3444

15 min
5
Przekąski Ryba w sosie pomidorowym.

Usmażone kostki z miruny zrobione w sosie warzywnym z pomidorami.

Odsłon: 194

30 min
4
Ciasta Placek węgierski

Placek węgierski zapewne kojarzy ci się z daniem przygotowanym z tartych ziem...

Odsłon: 1564

60 min
3
Śniadania Placuszki kokosowe

O poranku słodkie, bardzo kokosowe placuszki

Odsłon: 37

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8