Spis treści:
- Herbata z głogu - właściwości
- Jak zrobić herbatę z głogu?
- Jak pić herbatę z głogu?
- Herbata z głogu - przeciwwskazania
Czy piłeś kiedyś herbatę z głogu? Liście i kwiaty rośliny z rodziny różowatych suszy się i stosuje jako napar ziołowy o leczniczych właściwościach. Faktycznie napój może pomóc na wiele dolegliwości. Jak go pić i jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Dowiedz się najważniejszych informacji o herbacie z głogu.

Herbata z głogu - właściwości
Napar z głogu wykazuje szereg leczniczych właściwości. Warto pamiętać, że najzdrowszą odmianą rośliny jest drzewo z białymi lub jasnoróżowymi kwiatami, ponieważ owoce są wtedy bogatsze w więcej witamin i minerałów. W herbacie z głogu znajduje się dużo witamin, w tym: A, C, PP i te z grupy B. To źródło antyoksydantów, błonnika i olejków eterycznych.
Na co pomaga herbata z głogu? Picie herbaty z głogu jest zalecane jako wsparcie w pomniejszaniu problemów trawiennych czy zaburzeniach krążenia. Napój korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, m.in. obniżając poziom zbyt wysokiego cholesterolu i obniżając ciśnienie krwi. Zawartość witamin sprawia, że napar wspiera odporność i wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Z kolei liczne antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, co chroni organizm przed rozwojem nowotworów i zapobiega starzeniu się.
Jak zrobić herbatę z głogu?
Choć możesz nabyć gotowe saszetki do zaparzenia, to żeby czerpać z naparu to, co najlepsze, przyrządź napój z owoców lub suszu. Jak zrobić herbatę z głogu?
Jeśli kupiłeś suszone owoce, to dwie łyżeczki wsyp do szklanki i zalej wrzątkiem. Przykryj naczynie i odstaw do zaparzenia na 20 minut. Potem wypij. Drugą opcją jest użycie rozdrobnionych kwiatów głogu - łyżeczkę wsyp do szklanki i zalej ciepłą wodą. Przykryj i parz ok. trzech minut. Następnie odcedź i wypij.
Jak pić herbatę z głogu?
Herbatkę z owoców głogu najlepiej pić trzy razy dziennie, a napar z kwiatów - dwa razy dziennie. Warto jednak wspomnieć o tym, że nie warto przesadzać z porcjami napoju. Czy są jakieś skutki uboczne picia herbaty z głogu? Zbyt duża ilość tej rośliny w diecie może wywołać ból głowy, zawroty, senność, kołatanie serca lub dyskomfort żołądkowo-jelitowy. Jeśli tylko poczujesz tego typu objawy, zmniejsz częstotliwość picia naparu.
Herbata z głogu - przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do picia herbaty z głogu jest ciąża i karmienie piersią. Nie zaleca się jej też pacjentom z niewydolnością serca. W przypadku poważnych i przewlekłych schorzeń, przed sięgnięciem po napar, wskazana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Zobacz także:
Najprostszy przepis na pączki. Usmażysz je przy pomocy dwóch łyżek »
Miód im ciemniejszy, tym zdrowszy. Ten stosuj dla serca, wątroby i żołądka »
Warzywa z niskim indeksem glikemicznym. Sprawdź, które warto jeść »