Spis treści:
Koktajle i smoothies to idealne posiłki dla osób, które o poranku nie mają zbyt wiele czasu, aby stać przy przysłowiowych "garach". Co więcej, jeżeli masz problem ze spożywaniem odpowiedniej ilości warzyw i owoców w ciągu dnia, w łatwy sposób można przemycić je w postaci zmiksowanego posiłku. Warto pamiętać, aby oprócz owocowo-warzywnej bazy, dodać źródło białka: kefir, jogurt białkowy, serek wiejski, czy odżywka białkowa, oraz zdrowych tłuszczów, mogą być to: orzechy, pestki, nasiona, awokado czy łyżeczka oleju. W tym artykule opowiemy ci o tym, jakie są właściwości koktajlu z borówek amerykańskich.
Właściwości koktajlu z borówek amerykańskich
Owoce zawierają sporo błonnika pokarmowego, który wpływa na prawidłowe trawienie, pomaga pozbyć się zaparć, a także przyspiesza przemianę materii. Reguluje również poziom cukru i cholesterolu we krwi. Warto wspomnieć również o tym, że owoce te mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu będą odpowiednie dla osób borykających się z cukrzycą i insulinoopornością. Będą również świetnym wyborem na diecie redukcyjnej, ponieważ są niskokaloryczne, w 100 g znajduje się jedynie 57 kcal.
Borówki są doskonałym źródłem antyoksydantów, neutralizują wolne rodniki, działają przeciwstarzeniowo i antynowotworowo. Znajdziesz w nich również witaminy A, C, E czy K oraz substancje mineralne: potas, magnez, żelazo, fosfor, sód czy cynk.
Borówka to owoc, który powinny włączyć do diety osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym, minerały takie jak potas czy magnez wpływają na regulowanie jego poziomu. Te ciemne owoce korzystnie wpływają także na pracę wątroby, pomagają chronić ją przed chorobami, np. marskością wątroby. Co więcej, jedzenie borówek wpływa doskonale na narząd wzroku, pomaga zapobiegać chorobom oczu, między innymi zwyrodnieniu plamki żółtej czy zaćmie.
Jak przygotować koktajl z borówek amerykańskich?
To, jakie składniki znajdą się w twoim borówkowym koktajlu, zależy głównie od twoich smakowych preferencji. Bazą koktajlu może być nabiał: chudy twaróg z dodatkiem mleka, kefir, maślanka, jogurt białkowy typu skyr lub zwykły jogurt naturalny. Dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej dobrym pomysłem będzie skorzystanie z jogurtu kokosowego, sojowego lub napoju roślinnego, np. mleka migdałowego, owsianego itd.
Do borówek świetnie pasują inne owoce jagodowe, truskawki, maliny, czarna i czerwona porzeczka. Możesz także połączyć je z bananem, brzoskwiniami czy awokado. Jeśli masz problemy z jedzeniem odpowiedniej ilości warzyw w ciągu dnia, do koktajlu możesz wrzucić liście świeżego szpinaku. Na koniec dodaj również siemię lniane, nasiona chia, wiórki kokosowe lub masło orzechowe.
Jak zrobić koktajl z borówek amerykańskich? Przygotuj: szklankę borówek, pół banana, łyżkę nasion chia, opakowanie jogurtu typu skyr, odrobinę wody lub mleka, jeśli koktajl jest zbyt gęsty. Wszystko zmiksuj na gładką masę i gotowe!
Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »