Najlepsze przepisy na ogórki

Poprawia trawienie, na jelita działa jak balsam. Jak zrobić i pić fermentowaną wodę ryżową?

Lśniące włosy, piękna cera, witalność i młody wygląd pomimo mijających lat. Z zazdrością spoglądamy na mieszkańców Japonii czy Chin, którzy wydają się znać tajniki zdrowia, urody i długowieczność. W dużej mierze zawdzięczają to odpowiedniej diecie oraz korzystaniu z dobrodziejstw natury. Dziś przyjrzymy się prozdrowotnej miksturze kanji, czyli fermentowanej wodzie ryżowej.

Kanji, fermentowana woda ryżowa, dlaczego wartą ją pić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Z raportu World Health Statistics przeprowadzonego przez WHO wynika, że do najdłużej żyjących narodowości są Japończycy i Singapurczycy. Oczywiście jest to kwestia genów, jednak ogromną rolę odgrywa także zdrowa dieta. Azjaci jedzą dużo warzyw, owoców, a także ryb i owoców morza. Natomiast unikają tłustych dań bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe. Podstawą ich diety jest oczywiście ryż, wykorzystują go nie tylko do sushi czy jako wszechobecny dodatek do zup, potrawek czy śniadań. Przygotowują z niego również prozdrowotną miksturę, czyli kanji – fermentowaną wodę ryżową, którą stosować można zarówno do picia, jak i jako element codziennej pielęgnacji. Sprawdź, na co pomaga i jak zrobić fermentowaną wodę ryżową. 

Sprawdź także: Topi tłuszcz z brzucha, utrzymuje cukier i cholesterol w ryzach. Pij szklankę przed śniadaniem

Na co pomaga fermentowana woda ryżowa?

Kanji – fermentowana woda ryżowa to stosowana jest w medycynie chińskiej od dawien dawna jako wsparcia dla zdrowia i urody. Znajdziesz w niej wiele substancji odżywczych, między innymi witaminy z grupy B oraz substancje mineralne, potas, magnez, wapń, żelazo i selen. Nie brakuje w niej również protein.

Napój ten ma właściwości probiotyczne, w procesie fermentacji biorą udział bakterie kwasu mlekowego, które wspierają mikroflorę jelitową. Fermentowane produkty powinny znaleźć się w zdrowej i zbilansowanej diecie. Nie tylko wspierają prawidłowe trawienie, ale i dbają o odporność organizmu, chroniąc je przed infekcjami, przeziębieniem i grypą. Ponadto picie kanji po ciężkostrawnym posiłku pomoże uniknąć wzdęć, przyspieszy trawienie, a także pomoże zapobiec zaparciom. 

Zawartość witamin z grupy B wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, pomagają redukować zmęczenie i stres, biorą udział w procesach metabolicznych, wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci, a także wspierają układ immunologiczny. 

Sfermentowana woda ryżowa będzie doskonałym napojem dla sportowców, ponieważ zadziała jak naturalny elektrolit. Doskonale nawadnia, a także dostarcza cennych substancji pozytywnie wpływających na organizm utraconych wraz z potem podczas wysiłku fizycznego. 

Mikstura ta sprawdzi się również w codziennej pielęgnacji. Można przemywać nią skórę twarzy, dzięki czemu będzie doskonale nawilżona, co więcej substancje zawarte w sfermentowanej wodzie ryżowej koją, redukują podrażnienia i łagodzą stany zapalne. Polecana jest nawet w przypadku niedoskonałości cery, np. trądziku. Kanji można stosować również na włosy w postaci płukanki. Pomoże zmniejszyć ich wypadanie, sprawi, że zaczną szybciej rosnąć, a także będą odżywione, nawilżone i pełne blasku. 

Jak zrobić fermentowaną wodę ryżową?

Przygotowanie kanji nie jest niczym trudnym. Musisz zaopatrzyć się jedynie w wodę i ryż, najlepiej sprawdzi się ten jaśminowy lub brązowy. Zacznij od dokładnego wypłukania ryżu, będziesz potrzebować ok. 125 g. Następnie dodaj wodą 375 ml (miksturę powinno przygotowywać się w proporcji 1:3) i odczekaj kwadrans. Po tym czasie odcedź ryż, odlewając ją do szklanego pojemnika, który należy przykryć bawełnianą ściereczką. Tak przygotowaną miksturę odstaw na jeden do dwóch dni, należy przechowywać ją w temperaturze pokojowej. Warto zaglądać do środka co jakiś czas, sprawdzając jak szybko przebiega fermentacja. Po tym czasie woda jest gotowa do użytku. Przelej ją do szklanej butelki, w lodówce może być przechowywana do siedmiu dni. 

 

Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ryż z groszkiem i marchewką

Lekki i bardzo smaczny dodatek do mięs. Szybko się go przyrządza. Polecamy!

Odsłon: 60

15 min
4
Dodatki Mizeria do obiadu

Dzisiaj przygotowałam do obiadu jako dodatek mizerię z ogórków z koperkiem. P...

Odsłon: 195

15 min
5
Pieczywo Bułeczki z przedziałkiem pszenno-grahamkowe

Bułeczki z przedziałkiem lub bez jak kto woli. Pyszne i sycące, a zarazem mię...

Odsłon: 38

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26