Spis treści:
- Jajka i ziemniaki - sycące połączenie
- Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane?
- Pożywna patelnia obiadowa - przepis
Taka patelnia obiadowa to dobry przykład tzw. „binneru” (od angielskich słów breakfast - śniadanie i dinner - obiad), czyli „śniadanioobiadu”. Potrawę możesz zajadać zarówno rano, po południu, jak i wieczorem. Jest pożywna, kolorowa i pełna smaku. Nie zawiera mięsa, dlatego to świetna propozycja dla wegetarian lub na postny obiad.
Sprawdź także: Ciasta bez pieczenia na walentynki. Rozkosz dla podniebienia, minimum pracy
Jajka i ziemniaki - sycące połączenie
Skoro w potrawie nie ma ani odrobiny mięsa, co sprawia, że jest taka pożywna? Jajka i ziemniaki to sycące połączenie, które dostarcza organizmowi odpowiednią dawkę kalorii.
Podstawą tego pysznego dania są chrupiące placki ziemniaczane. Są źródłem witamin B6 i C, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Zawierają też cenny potas, utrzymując równowagę elektrolitową organizmu. W jednym placku o wadze 50 gramów kryje się ok. 116 kalorii.
Z kolei jajka sadzone to kolejny ważny składnik dania, przesądzający o tym, jak jest pożywne. Jedna sztuka to ok. 102 kalorii. Jajka sadzone są skarbnicą białka i zdrowych tłuszczów, które mogą przyczynić się do zmniejszenia poziomu „złego” cholesterolu. W ich składzie znajduje się też witamina E, tzw. młodości, która cechuje się działaniem detoksykacyjnym i opóźniającym procesy starzenia.
Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane?
Skoro podstawą dania są placki ziemniaczane, które spajają potrawę, muszą wyjść naprawdę rewelacyjnie. Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane? Zaopatrz się w 300 gramów ziemniaków, małą cebulę, ząbek czosnku, jajko, trzy łyżki mąki pszennej, olej do smażenia i przyprawy (sól i pieprz do smaku). Cebulę posiekaj w drobną kostkę, czosnek przeciśnij przez praskę i przełóż do jednej miski. Do niej zetrzyj też ziemniaki (na grubych oczkach tarki). Szybko dodaj jajko, mąkę, a na końcu dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj, aby powstało gęste ciasto (jeśli zrobisz to zbyt wolno i zbierze się płyn, odsącz go). Rozgrzej olej na patelni i za pomocą łyżki nakładaj porcje ciasta. Smaż do zezłocenia z obu stron. Zdejmij z patelni, odsącz na ręczniku papierowym.
Chrupiące placki ziemniaczane
Zobacz przepisChrupiące placki ziemniaczane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Pożywna patelnia obiadowa - przepis
Wiesz już teraz, jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane, które są bazą pożywnej patelni obiadowej. Przepis uwzględnia też jajka sadzone, które wbijesz obok placków. Nie może zabraknąć sera (najlepiej cheddara, mozzarelli lub goudy). Niezbędnym składnikiem będą również przyprawy i zielenina, tj. czosnek, chili w proszku, kminek, nasiona kopru włoskiego i zielona cebulka. Na końcu warto przyrządzić salsę, która doda całości pięknego koloru i soczystości. Odkryj przepis na pożywną patelnię obiadową - niezwykle sycącą, lekko pikantną i przede wszystkim przepyszną:
Składniki
Składniki na pożywną patelnię obiadową:
- odrobina oliwy z oliwek,
- 4 mniejsze placki ziemniaczane,
- łyżeczka chili w proszku,
- łyżeczka czosnku mielonego,
- łyżka kminku,
- 1/4 łyżeczki nasion kopru włoskiego,
- pół łyżeczki soli,
- pęczek zielonej cebuli (szczypior poszatkowany, cebulka pokrojona w cienkie plastry),
- pół szklanki startego sera cheddar,
- łyżka masła,
- 4 jajka.
Składniki na salsę (do dekoracji):
- 3 dojrzałe pomidory (obrane ze skórki),
- cebula,
- 2 ząbki czosnku,
- papryczka jalapeño (bez pestek),
- sok z limonki,
- pęczek kolendry,
- sól i pieprz.
Choć składników jest całkiem sporo, to przygotowanie dania zajmie ci ok. 30 minut (a nawet krócej, jeśli potrawę podajesz na kolację, a z obiadu zostały ci placki ziemniaczane). Przepis na pożywną patelnię obiadową zakłada, że najpierw usmażysz placki ziemniaczane. Dokładną recepturę znajdziesz powyżej - musisz połączyć ziemniaki, cebulę, czosnek, jajko, mąkę i przyprawy, usmażyć i zdjąć na ręcznik papierowy do odsączenia nadmiaru tłuszczu.
Na nowej patelni rozgrzej oliwę z oliwek (dosłownie kilka kropel - najlepiej rozprowadzonych kuchennym pędzelkiem), połóż na niej usmażone placki, a gdy zaczną skwierczeć - zasyp i obtocz chili w proszku, czosnkiem mielonym, kminkiem, nasionami kopru włoskiego i solą. Dodaj posiekaną w cienkie plastry cebulkę (zieleninę zostaw na później). Smaż przez dwie minuty, aż się mocniej zrumienią, ciągle przewracając, żeby się nie przykleiły. Dbaj o to, żeby cebulka się nie spaliła.
Następnie dodaj na patelnię masło, a gdy się rozpuści - wbij jajka (w wolne przestrzenie pomiędzy plackami - tak, żeby białko mogło się ściąć, a żółtko pozostać płynne). Całość dopraw solą i zasyp serem, zmniejsz ogień na mniejszy. Zakryj patelnię pokrywką i duś przez trzy minuty - białko powinno być ścięte, a ser nieco roztopiony.
W międzyczasie poszatkuj szczypior zielonej cebulki, odłóż go i przyrządź salsę. Posiekaj cebulę drobno, polej ją sokiem z limonki. Obrane ze skórki pomidory pozbaw gniazd nasiennych, pokrój w kostkę. Papryczkę oczyść z pestek i poszatkuj. Połącz wszystkie składniki w misce, dorzuć jeszcze posiekaną kolendrę, dopraw solą i pieprzem, przemieszaj.
Gdy sycąca patelnia obiadowa będzie już gotowa, z wierzchu udekoruj ją salsą i świeżym szczypiorem zielonej cebulki. Podawaj, gdy potrawa jest jeszcze gorąca - najlepiej prosto z patelni.
Źródło: Smaker.pl, acouplecooks.com, kalkulatorkalorii.net
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »
Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »