Przysmaki Północy: Ryby, grzyby i dziczyzna

Smaki północnej Polski kojarzą nam się przede wszystkim z rybami, ale w tradycyjnej kuchni występuje także dziczyzna i wiele odmian grzybów. Można tu spróbować charakterystycznych zup.

Różne zupy grzybowe to przysmaki północy, ale nie tylko. Fot. 123RF.COM/PICSEL

Na północy Polski częściej niż w innych regionach kraju spożywa się ryby, których jest tu pod dostatkiem - zarówno dzięki Bałtykowi, jak i licznym jeziorom. Charakterystyczne dla regionów północy Polski są zupy rybne. Oczywiście, nie występują one tylko tam, ale z pewnością mają najwięcej różnorodnych odmian.


Kuchnia Warmii i Mazur

Na Warmii i Mazurach spotkać się można z zarówno typowo polskimi daniami, jak i kulinarnymi wpływami pruskimi. Z tradycji polskiej znamy rosół, flaki, żur czy barszcz. Natomiast typowo niemieckie potrawy to na przykład kiełbaski, mięsne klopsiki i charakterystyczne nalewki i likiery. Odnaleźć można także wpływy wschodnie, gdyż trafiło tam wielu "Kresowiaków". Stąd w tradycyjnej kuchni obfitość pierogów i kołdunów.

Więcej na temat zup regionalnych znajdziesz w naszej darmowej książce "Najsmaczniejsze zupy polskich regionów", którą możesz pobrać w 3 wersjach: pdf (do odczytania na komputerze), mobi (Kidle) i epub (iPad i różne tablety).

Najlepsze zupy polskich regionów. Kliknij!


Pobierz ebooka Najlepsze zupy polskich regionów w formacie pdf

Pobierz ebooka Najlepsze zupy polskich regionów w formacie epub. Kliknij!

Pobierz ebooka Najlepsze zupy polskich regionów w formacie mobi. Kliknij!

 

Kliknij prawym przyciskiem myszy i zaznacz "Zapisz element docelowy jako...", aby zapisać e-booka na dysku.

 

Specjalnością na Warmii i Mazurach jest zupa z ryb i raków. Dodaje się do niej zioła i... brzozową korę. Charakterystyczną potrawą są także dzyndzałki warmińskie, czyli po prostu pierogi z mięsem wołowym, przyrządzane według tradycyjnej receptury.


Zupa rybna z okonia

Z pół kilograma okonia, 2 pomidorów, 250 ml śmietany i pęczka natki pietruszki można przyrządzić pyszną zupę rybną. Do 1 litra bulionu warzywnego wrzucamy ryby i gotujemy je około 30 minut. Po wyjęciu studzimy ryby, obieramy ze skóry i filetujemy. Kroimy mięso na niewielkie kawałki.

Polewamy pomidory gorącą wodą, aby zdjąć z nich skórkę. Kroimy je w kostkę i razem z rybą dodajemy do gotującego się bulionu. Zabielamy śmietaną, doprawiamy natką pietruszki, pieprzem i solą do smaku.


Pomorskie smaki

Na Pomorzu i Kaszubach największym powodzeniem cieszą się od dawien dawna ryby wędzone, marynowane, gotowane - rzadziej smażone. Dumą kuchni pomorskiej są królewskie, wędzone węgorze. A specjalnością - szczególnie na Kaszubach - są śledzie.

Jak w większości kuchni regionalnych w Polsce, poczesne miejsce w kulinariach zajmują ziemniaki i chleb. Chleb tradycyjnie smaruje się okrasą, czyli zmielonym mięsem i tłuszczem gęsim z ziołami. Na Pomorzu popularne są także naleśniki. Na Kaszubach znana jest czernina - zupa przyrządzana z gęsiej krwi, zupa rakowa i różnego rodzaju żury.

W tradycyjnej kuchni pomorskiej stosuje się suszone owoce, które nazywa się "brzad". Robi się z nich nie tylko kompoty i dodaje do mięs, ale także przyrządza zupę brzadową.


Zupa brzadowa, czyli z suszonych owoców

Aby przyrządzić zupę brzadową, najpierw gotujemy suszone jabłka, gruszki i śliwki (ok. 100 g) pokrojone w malutkie kawałki, a w drugim garnku to samo robimy z suszonymi grzybami (ok. 150 g).

Do owoców dodajemy ugotowane grzyby i wywar z nich. Dosładzamy do smaku miodem. Gotujemy pół godziny, po czym zabielamy śmietaną z roztrzepanym jajkiem. Sól i pieprz dodajemy na końcu, do smaku.


Smakowite Kujawy

Tradycyjna kuchnia województwa kujawsko-pomorskiego opiera się na mące i kaszy. Bardzo popularnym składnikiem była kapusta - świeża lub kiszona. Wykorzystywano także sok z kiszonej kapusty. Z mięs bardzo popularna była gęsina, a z warzyw - groch.


Zupa na kapuścianym zakwasie

Do tej zupy potrzebujemy mięsnego bulionu - może to być wywar na kościach lub żeberkach wieprzowych lub z kostki rosołowej wieprzowej. Po ugotowaniu dodajemy do zupy włoszczyznę, liść laurowy i ziele angielskie. Doprawiamy majerankiem i solą, po czym dolewamy kwas z kapusty (ok. 1/2 l). Zabielamy całość śmietaną.

Tradycyjnie zupę tę podaje się z ziemniakami lub kluskami ziemniaczanymi.


Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
2
Śniadania Jajecznica ze szczypiorkiem

Prosta, delikatna jajecznica z dodatkiem mleka i szczypiorku doskonała na szy...

Odsłon: 18

15 min
1
Dania główne jarzynowy torcik

Jarzynowy torcik to kompozycja składająca się z kalafiora, brokuła i marchewk...

Odsłon: 72

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

22
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

308
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25