Ewa_Gotuje

Rozmawiamy z Teresą (babcitereskiciasta) - laureatką konkursu urodzinowego

Poznajcie laureatkę siódmej edycji Wielkiego Urodzinowego Konkursu Smakera. Pani Teresa jest wspaniałą, przesympatyczną osobą, bardzo cieszymy się, że dołączyła do naszego grona.

Fot. Archiwum prywatne Pani Teresy

Pani Teresa jest z nami od niedawna. Dołączyła do grona użytkowników Smakera w kwietniu tego roku i od razu zyskała sympatię wszystkich odwiedzających i dodających przepisy. Obecnie jest na emeryturze, dzięki czemu ma więcej czasu na pieczenie przepięknych tortów na różne okazje. Ma dwójkę dorosłych dzieci i jest babcią trójki wnucząt.

Pani Teresa swoimi przepisami udowadnia, że znakomite wypieki można przygotować w zaciszu domowym, wystarczy dobry pomysł i odrobina cierpliwości. Pierwszą recepturą, jaką pochwaliła się Pani Teresa z użytkownikami serwisu, był tort jubileuszowy w kształcie cyfry 40, udekorowany świeżymi owocami i ozdobami z mleka w proszku. Kto jeszcze nie wie, jak przygotować ten przepyszny wypiek, koniecznie musi nadrobić zaległości.

Zobacz przepis na tort julbileuszowy "cyfrowy". Kliknij!


Fot. babcitereskiciasta na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Spośród wszystkich 26 przepisów zamieszczonych przez Panią Teresę, jeden wzbudził największe zainteresowanie - tort urodzinowy z bańkami z żelatyny obejrzało aż 10 782 osoby!

Poznaj przepis na tort urodzinowy z bańkami z żelatyny Kliknij!


Fot. babcitereskiciasta na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Jeśli chcecie poznać Panią Teresę bliżej, zachęcamy do przeczytania wywiadu.

Smaker.pl: W jaki sposób rozpoczęła się Pani przygoda z gotowaniem?

Pani Teresa: W latach 70-tych przeprowadziliśmy się z mężem do małej śląskiej miejscowości, gdzie kobiety spotykały się w kole gospodyń wiejskich. Wtedy wzięłam udział w kursie gotowania i poznałam podstawy kuchni. Do dziś wspominam pomoc moich sąsiadek, świetnych śląskich kucharek, które pokazały mi, co to znaczy dobra kuchnia. Próbowałam piec, takie proste ciasta, babki, drożdżowe i inne. Ale za torty się nie brałam. Robieniem tortów jednak zajęłam się dopiero na emeryturze. Było więcej czasu na to, wtedy zaczęłam eksperymentować, sama wymyślać przepisy. Piekarnik to podstawowe urządzenie w mojej kuchni, piecze na okrągło.

Skąd czerpie Pani inspiracje i pomysły na kolejne dania?

Praktycznie ze wszystkiego. Starych książek kucharskich, zbieranych przed laty czasopism, ze starych zapisanych na wielu kartkach przepisów, z mojego domu i koleżanek. Doceniłam jednak Internet, to skarbnica wiedzy i różnorodności. Lubię przeglądać strony o gotowaniu i pieczeniu, moje koleżanki na forach dzielą się przepisami, testujemy nawzajem swoje przepisy, oceniamy je, zadajemy pytania, to ciągle zmusza do ciągłej pracy i doskonalenia się.

Kogo uznaje Pani za największy autorytet kulinarny?

Nie mam takiego jednego autorytetu. Oglądam przeróżne programy kulinarne, nasze polskie, ale i zagraniczne. Lubię programy, w których się rywalizuje w gotowaniu czy pieczeniu. Zawsze można dowiedzieć się czegoś ciekawego, każdy uczestnik takiego programu wnosi coś nowego, nie rzadko wyniesionego z domu. Czasami trafiają się takie perełki, które potem można spróbować w swojej kuchni.

Dla kogo najczęściej Pani gotuje? Kto zwykle zjada te pyszne dania, które widzimy w Smakerze?

Rodzina, to na niej testuję swoje gotowanie. Mam szczęście, bo syn zje praktycznie wszystko co wymyślę, córka lubi bardziej nowoczesną, zdrową kuchnię. Wnuki za to to dopiero wyzwanie, jeden z nich to niejadek, który zmusza mnie do ciągłych pomysłów, jak uatrakcyjnić danie, żeby chciał je zjeść. Z najstarszym i najmłodszym, nie mam problemu, lubią wszystko. Moje dzieci z rodzinami mieszkają blisko i lubią zjadać moje potrawy i ciasta, a ja się cieszę, że im smakuje.

Jakie jest Pani ulubione kulinarne wspomnienie z dzieciństwa?

Chyba pierogi ruskie. Moja mama robiła najlepsze. Teraz moje dzieci twierdzą, że moje są najlepsze, z czego bardzo się cieszę.

Jakie dania (lub np. rodzaj kuchni) lubi Pani najbardziej?

Chyba tradycyjnie polska kuchnia, ale i śląska kuchnia jest mi bliska, do czego niewątpliwie przyczyniły się moje sąsiadki, śląskie kucharki. Z domu wyniosłam typowe polskie dania, rodzice pochodzący z kresów też przejęli kilka dań z tamtych rejonów. Taka mieszanka kilku kultur. Dla mojej rodziny drugim daniem po ruskich pierogach są gołąbki i chociaż są bardzo pracochłonne staram się od czasu do czasu je robić.

Czym zajmuje się Pani na co dzień?

Kiedyś pracowałam w banku, pracując odchowałam dwójkę dzieci, które mają już swoje rodziny. Teraz jestem na emeryturze i mam dużo czasu na eksperymentowanie w kuchni. Kilka lat temu spróbowałam przygotowywać dekoracje na tort na szczególne okazje i to mnie wciągnęło. Torty na urodziny moich wnuków, chrzciny, komunie, szczególne okazje, jak np. 40-ste urodziny. Piekę szczególnie dla rodziny i czasem znajomych.

Dlaczego dołączyła Pani do grona Smakerowiczów?

Kolejne wyzwanie, żeby się sprawdzić w gronie innych kucharzy. Zaciekawiła mnie ta strona, bardzo wiele ciekawych pomysłów świetnych kucharzy i kucharek. Skarbnica pomysłów na codzienne dania, a przecież najgorsza w kuchni jest nuda i rutyna.

Jakie jest Pani największe, kulinarne marzenie?

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Czuję się spełniona jako babcia i kucharka, zadowolenie mojej rodziny i bliskich w zupełności mi wystarcza. Nie miałam szczególnych ambicji, na początku gotowałam z konieczności, eksperymenty przyszły z czasem. Moja córka śmieję się, że nie jestem taką typową babcią na emeryturze. Udzielając się na forach kulinarnych zdobyłam nowe doświadczenia i wiedzę oraz poznałam całą masę świetnych kucharek, które stały się moimi przyjaciółkami. A marzenie kulinarne? Gotować smacznie i zdrowo.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 87

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 853

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Syp do kawy, owsianki i zdrowych deserów. Utrzymasz w ryzach poziom cukru i ciśnienie

Wyznajesz zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”? Jeśli tak, to musisz pamiętać o tym, że na twoje zdrowie i samopoczucie, w dużej mierze wpływa to,...

1
Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1