Plebiscyt - przepisy, które zawsze się udają

Salmonella w sałacie?

Niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie mogą znaleźć się w produktach, które wydają się być z pozoru bardzo bezpieczne i zdrowe. W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o tym, że groźne bakterie salmonelli mogą znajdować się nawet w sałacie. Czy jest się czego bać?

Fot. 123RF

W ostatnim czasie australijskie społeczeństwo zelektryzowała informacja dotycząca paczkowanej sałaty, która miała zostać skażona bakteriami salmonelli. W związku z odnotowaniem co najmniej zwiększonej ilości zachorowań, tamtejszy departament zdrowia wydał ostrzeżenie, dotyczące możliwości zatrucia wywołanego bakteriami na liściach sałaty. Głównymi podejrzanymi w tej sprawie są przede wszystkim paczkowane miksy sałat, które można zakupić np. w supermarketach. Ze sklepów zaczęto wycofywać podejrzane produkty.

W jaki sposób mogło dojść do skarżenia?

Jak się okazuje, sałata skażona salmonellą nie jest jedynie problemem australijskim, gdyż podobne zatrucia występowały w przeszłości także w innych krajach. Paczkowana sałata bywa bardzo często sprzedawana jako produkt umyty i gotowy do spożycia tuż po wyjęciu z opakowania. I to właśnie tutaj może tkwić źródło problemu. Wiele osób nie myje takich warzyw, a to bardzo duży błąd.

Australijscy specjaliści uznali, iż przyczyną zatruć mógł być nawóz stosowany do uprawy sałaty. Produkuje się go z użyciem m.in. skorupek kurzych jaj, na których mogą znajdować się bakterie salmonelli. Ponadto, na delikatnych roślinach (takich jak sałaty, szpinak lub kiełki) wyjątkowo mocno odbijają się warunki, panujące w środowisku, w którym rosną. Wystarczy, że wody gruntowe zostaną zanieczyszczone, a zawarte w nich szkodliwe substancje, znajdą się również na naszym talerzu.

Specjaliści podkreślają, że przypadki zatrucia salmonellą w wyniku spożycia niemytej sałaty są bardzo rzadkie, jednak warto zrobić wszystko, aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia.

Jak objawia się zatrucie salmonellą?

Pierwsze objawy zatrucia salmonellą mogą pojawić się już na kilka lub kilkanaście godzin po spożyciu skażonego produktu. Jeśli nasz organizm jest osłabiony, reakcja może być szybsza i gwałtowniejsza. Zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się silne bóle głowy oraz bóle brzucha. Później dołączają do nich wymioty, biegunka oraz wysoka temperatura. Jeśli podejrzewacie, że mogliście zatruć się salmonellą koniecznie skonsultujcie się z lekarzem oraz zadbajcie o odpowiednie nawodnienie organizmu. W przypadku silnych zatruć niezbędna może okazać się hospitalizacja oraz antybiotykoterapia.

Jak uniknąć zatrucia salmonellą?

Aby uniknąć zakażenia bakteriami tego typu trzeba przede wszystkim zachować higienę podczas przyrządzania jedzenia - bakterie występują nie tylko na warzywach, ale także w surowym drobiu, niepasteryzowanym mleku i nabiale czy też w wodzie. Do zatrucia może dojść po zjedzeniu surowego lub niedogotowanego mięsa albo żywności zainfekowanej poprzez kontakt z surowizną.

Rady zmniejszające ryzyko infekcji:

- Zawsze dokładnie gotuj mięso drobiowe, nie może pozostawać różowe w środku

- Myj ręce ciepłą wodą z mydłem przed i po przyrządzaniu jedzenia

- Myj ręce ciepłą wodą z mydłem od razu po przyrządzeniu surowego mięsa

- Surowe mięso krój zawsze na tej samej desce do krojenia i nie używaj jej do innych produktów

- Dokładnie myj deskę do krojenia, nóż, blaty i zlew po przyrządzeniu surowego mięsa

- Nie jedz niepasteryzowanego nabiału.

- Nie pij nieprzegotowanej wody (np. ze źródeł czy rzek)

- Trzymaj surowe mięso w dolnej szufladzie lodówki

- Nie płucz surowego mięsa drobiowego przed przyrządzeniem

 

Zobacz też: Produkty, które najczęściej powodują zatrucia pokarmowe. Kliknij!

Produkty, które najczęściej powodują zatrucia pokarmowe

Tekst: Sylwia Cisowska/ Smaker.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
3
Konkurs
Przepis bierze udzial w konkursie
Przekąski Chleb żytni na zakwasie bez drożdży

Ten chleb, łatwy jest do upieczenia, ale czasochłonny bo taki musi być chleb...

Odsłon: 219

>60 min
2
Przetwory Powidła śliwkowe bez mieszania

Przedstawiam przepis na pyszne powidła śliwkowe bez mieszania. Te powidła rob...

Odsłon: 121

>60 min
2
Dania główne Zapiekanka z cukinią

Zapiekanki to świetny sposób na przetworzenie produktów, których chcemy pozby...

Odsłon: 6038

60 min
12

Polecane artykuły

Informacje Nie wyrzucaj skórki arbuza. Możesz z niej wyczarować wiele pyszności

Nic tak nie smakuje, jak soczysty arbuz w letni, upalny dzień. Jedzenie tego owocu to świetny sposób na nawodnienie oraz dostarczenie organizmowi w...

0
Informacje Niebezpieczny jad kiełbasiany w domowych przetworach? Uważaj, gdy je robisz

Czy wiesz, jak powstaje jad kiełbasiany i że może on skrywać się też w domowych przetworach? Przy ich robieniu koniecznie uważaj, bo jego spożycie...

0
Informacje Pestki słonecznika – nietypowe wykorzystanie w kuchni

Pestki słonecznika to pyszny dodatek, np. do sałatki. Zajadamy je też jako zdrową przekąskę. Dowiedz się, jakie właściwości mają pestki słonecznika...

0
Informacje Nalewka z nawłoci. Skuteczny sposób na problemy z układem moczowym

Nawłoć to roślina od lat znana w ziołolecznictwie. Charakterystyczne żółte kwiaty rosną w całej Polsce, dlatego bez trudu możesz spotkać ją podczas...

0