Siemię lniane zamiast jajka. Jak zrobić i do czego stosować?

Siemię lniane to jedno z „superfoods", czyli jedzenie o nadzwyczajnych właściwościach zdrowotnych. Wiele osób nie wie, że może włączyć nasiona lnu do diety, zastępując nimi jajka. To idealne rozwiązanie dla alergików i wegan. Zobacz, jakie korzyści niesie regularne spożywanie siemienia lnianego i jak przygotować z niego zamiennik dla kurzych jaj.

Siemię lniane w roli jajka znajdzie zastosowanie przede wszystkim w kuchni wegańskiej i przy alergiach na jajka | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jak zastąpić jajka siemieniem lnianym?

Żeby z powodzeniem zastąpić w przepisach jajko, wystarczy zmieszać siemię lniane z ciepłą wodą. Substancje zawarte w nasionach lnu pod wpływem temperatury zmieniają konsystencję, która zaczyna przypominać ciągnące się białko surowego jajka. To świetny sposób na wprowadzenie do diety mnóstwa składników zawartych w siemieniu, które nie bez powodu jest wymieniane w gronie tzw. superfoods.

Do takiego zastosowania będzie nam potrzebne sproszkowane siemię lniane. W tej postaci siemię traci nieznacznie na zawartości substancji odżywczych, jednak nadrabia straty ich zwiększoną przyswajalnością. Żeby wydobyć z siemienia maksimum dobroczynnego wpływu, najlepiej mielić całe ziarna zaraz przed wykorzystaniem.

Jakie właściwości zdrowotne ma siemię lniane?

Nie przez przypadek siemię lniane jest określane „superjedzeniem". Nasiona roślin, podobnie jak żółtka jajek, mają zapewnić nowemu życiu wszystkie niezbędne do rozwoju składniki. Taka kulminacja stężenia witamin i minerałów w siemieniu, innych nasionach, ale też kiełkach sprawia, że ich spożywanie jest bardzo zdrowe. 

Siemię lniane ma pozytywny wpływ na cały organizm człowieka, ponieważ:

  • ponad połowa składu to dobroczynne kwasy omega-3, co czyni siemię lniane jednym z ich najbogatszych źródeł w naturze;
  • jedna czwarta każdego nasionka to błonnik, który reguluje metabolizm i przyspiesza chudnięcie;
  • jest źródłem lignanów, jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy, które zmniejszają szansę na pojawienie się nowotworu i chronią wątrobę;
  • zawierają zbawienne dla układu pokarmowego substancje śluzowe, odpowiedzialne za charakterystyczną "kisielową" konsystencję po zmieszaniu z wodą.

Napary z siemienia lnianego pomagają też przy infekcjach górnych dróg oddechowych, a bogactwo witamin C, K, E i prawie wszystkich przedstawicieli grupy B sprawia, że lista jego właściwości prozdrowotnych może przyprawić o zawrót głowy. W nasionach lnu znajdziemy też mnóstwo minerałów, np. magnez, wapń, potas czy selen.

Zobacz: Korzenne smoothie z siemieniem lnianym

Siemię lniane zamiast jajek - do czego stosować?

Siemię lniane w roli jajka znajdzie zastosowanie przede wszystkim w kuchni wegańskiej. To idealne rozwiązanie dla wszystkich osób z uczuleniem na jaja kurze. Nasiona lnu możemy wykorzystać w praktycznie każdym przepisie cukierniczym, siemię świetnie sprawdza się jako zastępnik jajka, a dodatkowo sprawia, że ciasto jest zdrowsze. Nie ma znaczenia czy chcesz upiec elegancki tort, czy proste ciasteczka na przekąskę - możesz bez obaw sięgnąć po woreczek z siemieniem.

Mieszanki siemienia lnianego z wodą można też użyć w bardziej wytrawnych potrawach. To sprawdzony sposób na spoiwo panierki do kotletów (np. sojowych). Mikstura świetnie odnajdzie się w każdym przepisie, gdzie konieczne jest zagęszczenie sosu, zupy czy masy na ciasto.

To niejedyny zamiennik jajek dostępny na rynku, w sumie można by naliczyć ich przynajmniej kilkanaście, jednak to, co najważniejsze sprawia, że siemię zostawia konkurencję w tyle. Neutralny smak po upieczeniu i najbliższa rozbitemu jaju konsystencja są w tym przypadku kluczem, który otwiera drzwi do coraz większej ilości kuchni.

Przepis na jajko z siemienia lnianego. Jak stosować siemię lniane do wypieków?

Idealne proporcje to siemię lniane i woda w stosunku 1:3. W praktyce, jeżeli chcesz uzyskać odpowiednik jednego jajka, wymieszaj jedną nieczubatą łyżkę sproszkowanego siemienia lnianego (siedem gramów) z trzema łyżkami ciepłej wody (45 ml). Dla każdego kolejnego należy doliczyć identyczne porcje obu składników.

Jak przygotować jajko z siemienia lnianego?

  1. Wsyp do szklanki lub miseczki siemię lniane. Najlepiej mielić ziarna lnu w domu z pomocą młynka do kawy.
  2. Zalej wodą i dokładnie wymieszaj aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
  3. Odstaw na siedem-dziesięć minut, aż substancja zacznie tworzyć zawiesinę.
  4. Wykorzystaj przygotowaną mieszankę w ulubionym przepisie!

Praktycznie w taki sam sposób możesz przygotować inny zastępnik jajka ze sproszkowanych nasion chia! To kolejny przedstawiciel „superfoods", o bardziej wyrazistym niż len smaku, który może dodatkowo wzbogacić smak i skład naszych posiłków. 

 

Zobacz także:

Najzdrowsze orzechy. Jedz, jeśli walczysz z cholesterolem lub cukrzycą, uważaj na diecie »

Lepsza od jajecznicy! Nasyci na długo i pozwoli utrzymać wagę w normie »

"Białe złoto" na problemy żołądkowe. Jest ekstremalnie skuteczne i tanie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
13
60 min
4
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 145

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2