Stopnie mielenia kawy – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Parzenie kawy może odbywać się różnymi metodami z uwzględnieniem odpowiedniej grubości zmielonych ziaren. To właśnie stopień zmielenia kawy znacząco wpływa na smak i aromat kawy. Nie powinno zatem dziwić, że dla wszystkich kawoszy mielenie ziaren jest czynnością wymagającą większej uwagi.

Fot. 123RF/Picsel

Jeżeli chcemy przyrządzać jeszcze lepszą „małą czarną” niż do tej pory, sprawdźmy, jaka grubość mielenia kawy będzie dobra do ekspresu ciśnieniowego, a jaka sprawdzi się zwykle lepiej w ekspresie przelewowym, a także przy innych metodach parzenia.

Grubość mielenia a smak kawy

Jak grubo mielić kawę? To zależy przede wszystkim od tego, jaką metodę i jakie urządzenia wykorzystujemy do codziennego przygotowywania kawy. Co do zasady, im dłużej parzymy kawę, tym też ziarna powinny zostać zmielone grubiej.

Jeżeli zmielimy nasze ziarna zbyt drobno, uzyskamy napar o cierpkim, gorzkim i mocnym smaku. Mielenie drobne nie spowoduje również utworzenia się na powierzchni kawy wyraźniej pianki, ponieważ uzyska ona wtedy ciemniejszy kolor. Zbyt grube zmielenie ziaren spowoduje natomiast, że nasza kawa stanie się słaba i wodnista, ponieważ podczas parzenia ziarna przepuszczą przez siebie zbyt dużą ilość wody. Dlatego jak wspominaliśmy na początku, grubo zmieloną kawę wybiera się przeważnie do naparów parzonych przez dłuższy czas.

Dobrze mielona kawa to podstawa, baza, która umożliwia nam kontrolowanie procesu ekstrakcji i zwiększa szansę na powtarzalność każdej kolejnej filiżanki kawy.  Pamiętajmy przy tym, że na smak naszego napoju ostatecznie nie zależy wyłącznie od grubości i sposób zmielenia ziaren.

- Smak kawy zależy od wielu czynników, w tym od gatunku ziaren, sposobu uprawy, sposobu palenia, stopnia zmielenia i sposobu parzenia. Ważne jest także, jak przechowujemy kawę i jak długo po mieleniu ją spożywamy. Równie ważny jest gatunek ziaren. Różne odmiany mają odmienne właściwości smakowe, aromatyczne i kwasowe. Dodatkowo sposób uprawy, w tym wysokość, gleba i klimat, wpływa na smak kawy. Kolejną zmienną jest proces palenia kawy — temperatura i czas palenia mogą wpłynąć na intensywność smaku i aromatu. Ostatecznie, znaczenie będzie mieć tu także świeżość kawy, a nawet woda, jaką wykorzystujemy do tego procesu, czy sprzęt, z jakiego korzystamy. – zwraca uwagę Tomek Guz, Head of Eastern Europe z Sage Appliances.

 Jak mielić kawę do espresso, kawiarki i alternatywnych metod parzenia 

Espresso: Mielenie do ekspresu ciśnieniowego jest jednym z najdrobniejszych, które wykorzystujemy przy parzeniu kawy. Jak mielimy do espresso? W okolicach 200-600 μm (mikrometra). W odczuciu będzie to mąka lub bardzo drobny piasek, który przylepia się do palców o miękkiej, zlewającej się ze sobą fakturze. 

Kawiarka: W kawiarce sprawdzi się nieco grubiej zmielona kawa niż w przypadku espresso. W tym przypadku sprawdzi się mielenie w szerszym zakresie, od ok. 300 μm do 800 μm. W dotyku zmielona kawa będzie przypominała drobny piasek.

Alternatywne metody: Metody przelewowe to bardzo szerokie spektrum urządzeń – drippery czy designerski Chemex. Główna ich zasada opiera się na perkolacji wody przez kawę z wykorzystaniem grawitacji – w skrócie – musimy tak dobrać stopień mielenia, aby kawa zaparzyła się w określonym czasie i… była smaczna. Drobinki powinny mieścić się między 500 μm a 1300 μm. W odczuciu kawa przypomina zmieloną w młynku sól bądź kuleczki z peelingujących żeli. 

Jaki stopień zmielenia kawy w ekspresie ciśnieniowym wybrać?

Stopień zmielenia kawy w ekspresie ciśnieniowym powinien być dość drobny. Idealnie zmielone ziarna zapewnią optymalny przepływ wody przez kawę, co skutkuje pełnym, gęstym i aksamitnym naparem. Zbyt grubo zmielona kawa może spowodować, że napar będzie zbyt wodnisty i nie będzie miał odpowiedniego smaku i aromatu. Z kolei zbyt drobno zmielona kawa może zatykać ekspres i sprawiać problemy w przepływie wody, co również skutkuje niedoskonałym naparem. Ostateczny wybór stopnia zmielenia zależy od indywidualnych preferencji smakowych oraz od modelu ekspresu ciśnieniowego, który używamy. Warto więc eksperymentować i dostosowywać stopień zmielenia do swojego gustu, a także pamiętać o regularnym czyszczeniu i konserwacji ekspresu, co zapewni nam doskonały smak i aromat kawy.

Z pomocą przychodzą nam ekspresy marki Sage Appliances, kultowej australijskiej marki, która posiada ponad 70 lat doświadczenia na świecie i niedawno wkroczyła do Polski. Przykładowo, Barista Express Impress jest intuicyjnym ekspresem z wbudowanym młynkiem stożkowym z żarnami do mielenia i 25 ustawieniami grubości mielenia, co pozwala na precyzyjne dopasowanie mielenia do indywidualnych preferencji smakowych. Następnie zmielona kawa jest równomiernie dociskana przez ubijak mechaniczny — dźwignię, który wytwarza idealny nacisk 10 kg, a na koniec ubija kawę z lekkim obrotem o siedem stopni, co zapewnia równomierne i dokładne ekstrakcje z każdej porcji kawy.

Warto zwrócić uwagę na profesjonalną kolbę ze stali nierdzewnej o średnicy 54 mm, mieszczącą idealną porcję 18 gramów świeżo zmielonej kawy. To właśnie dzięki tej kolbie kawa zyskuje pełne body i bogate, złożone nuty smakowe, które zadowolą najbardziej wymagających kawoszy.

Przygotowanie aromatycznego, kremowego espresso w kolorze karmelu z ekspresu Sage to prawdziwa przyjemność. Cały proces rozpoczyna się od preinfuzji przy niskim ciśnieniu, po której następuje ekstrakcja pod wysokim ciśnieniem (9 barów) uzyskanym dzięki naszej włoskiej pompie o mocy 15 barów. I voila! Tylko chwila dzieli nas od filiżanki ulubionej kawy najwyższej jakości, którą możemy delektować się w domowym zaciszu.

Jak przechowywać kawę mieloną? 

Warto unikać przechowywania kawy w pojemnikach, które nie zapewniają szczelności, ponieważ tlen i wilgoć są głównymi wrogami świeżości kawy. Kawa mielona również szybciej traci smak i aromat, dlatego tak ważne jest, aby przechowywać ją w szczelnym, ciemnym lub nieprzezroczystym opakowaniu i pokojowej temperaturze. Najlepszym miejscem będzie sucha szafka kuchenna, która nie jest narażona na nagrzewanie przez intensywne światło lub na przykład z powodu bliskości kaloryfera. 

Kawa mielona powinna być spożyta w ciągu 2-3 tygodni od daty zmielenia, ponieważ z czasem traci swoje aromaty i smak. Warto zatem kupować kawę w mniejszych ilościach, aby uniknąć marnowania i zapewnić sobie świeżą kawę za każdym razem.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 59

30 min
3
Pieczywo Chleb wiejski

Domowy chleb wiejski to pyszne i proste pieczywo jakie przygotujesz w domu. C...

Odsłon: 183

60 min
5
15 min
5
15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1