Spis treści:
- Przypalone mleko
- Dodaj szczyptę soli i uratuj swoje mleko
- Jak uratować przypalone mleko - domowe sposoby
Przypalone mleko
Mleko to nieodzowny składnik w naszej kuchni. Jednak wystarczy chwila nieuwagi podczas gotowania i problem gotowy. Mleko niezwykle szybko się przypala i często w takiej sytuacji postanawiamy je wylać, ponieważ przeszkadza nam specyficzny smak spalenizny, który da się wyczuć w tym płynie. Jednak istnieją domowe sposoby, które szybko i łatwo pomogą nam pozbyć się tego nieprzyjemnego posmaku.
Sprawdź także: Naczynia i bibeloty z PRL-u. Poszukaj na strychu, niektóre są sporo warte
Dodaj szczyptę soli i uratuj swoje mleko
Do mleka często dodajemy miód, masło, sok z cytryny, czy podczas choroby nawet czosnek. Jednak mało kto pomyślałby o tym, aby dosypać do niego sól.
Okazuje się jednak, że ten prosty trik ma zastosowanie w kuchni od wielu lat i używały go nasze mamy i babcie. Jeżeli przypalimy mleko, to wystarczy ponownie zagotować je z odrobiną soli. Sprawi to, że niemiły smak się zneutralizuje. Dzięki temu mleko będzie nadawało się ponownie do spożycia. Musimy jednak pamiętać, aby podczas tego procesu, gotując napój ponownie, użyć nowego i czystego garnka.
Oprócz tego połączenie soli i mleka pomaga również uniknąć kipienia i przypalania. Może więc być stosowane nie tylko jako recepta na problem, ale i jako metoda zapobiegania mu. Szczypta soli sprawi, że nasze mleko ugotuje się bez nieprzyjemnych niespodzianek.
Co więcej, sól ma jeszcze jedną cenną właściwość, ponieważ jest świetnym, naturalnym konserwantem. Przyprawę stosowano już wiele lat temu, gdy lodówki nie były aż tak powszechne i rolę chłodni pełniły piwnicę. Dodawano do mleka nieco soli, aby przedłużyć jego świeżość. Jest to niewielka zmiana, która nie wpływa na smak płynu, a pozwala utrzymać mleko przez dłuższy czas w dobrej formie.
Jak uratować przypalone mleko - domowe sposoby
Poza użyciem soli do uratowania przypalonego mleka, polecane są również inne domowe sposoby. Pierwszy z nich wymaga zastosowania cukru waniliowego. Wsypujemy pół łyżeczki produktu do mleka i przelewamy do czystego garnka. Wystarczy ugotować ponownie i odzyskujemy neutralny smak mleka.
Inną metodą jest przelanie mleka do czystego garnka. Następnie przykrywa się je zwilżoną czystą ściereczką i jeszcze raz przegotowuje się pod przykryciem.
Jeżeli chcemy zapobiec przypalaniu mleka, możemy przed gotowaniem przepłukać garnek zimną wodą. Dzięki temu ugotuje się ono, nie zyskując nieprzyjemnego smaku spalenizny.
Sprawdź także:
Babcina sztuczka na chrupiące placki ziemniaczane. Sekretem jeden składnik »
5 zasad gotowania rosołu, o których nikt dziś nie pamięta. Zupa zachwyci smakiem »
Co dzieje się z ciałem, gdy co rano pijesz wodę z kurkumą? Widać od razu »