Sprawdzone przepisy na karnawał

Czasem dzieje się tak, że szkodzimy swojemu zdrowiu, nawet o tym nie wiedząc. Czy można pić kawę ze środkami przeciwbólowymi? Dowiedz się lepiej, czego nie łączyć z kofeiną.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Po środki przeciwbólowe sięgamy częściej, niż nam się to wydaje. Niektórzy, zmagający się z przewlekłymi lub cyklicznymi dolegliwościami, bez nich nie mogliby wręcz funkcjonować. Niestety w połączeniu z pewnymi produktami spożywczym, leki stają się niebezpieczne dla zdrowia. Jak to jest w przypadku popicia ich kawą? Dowiedz się, zanim na własne życzenie zniszczysz sobie wątrobę i trzustkę. 

Sprawdź także: Kup i trzymaj w lodówce. Napar z tej rośliny nie tylko obniża cholesterol

Co to są środki przeciwbólowe?

Wśród leków przeciwbólowych, które można kupić w aptece bez recepty, wyróżniamy te zawierające dwie substancje uśmierzające ból. Są to paracetamol oraz ibuprofen. Obie wykazują właściwości nie tylko przeciwbólowe, ale też przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przyjmuje się je m.in. na dolegliwości mięśni, stawów, kości, pleców, głowy, nerwobóle, bóle miesiączkowe oraz podczas stanów gorączkowych. 

Paracetamol nie zaburza procesu krzepnięcia krwi i dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego już po 30 minutach czuć jego działanie. Stosuje się go u dorosłych i dzieci. 

Działanie przeciwbólowe ibuprofenu, czyli niesteroidowego leku przeciwzapalnego, również występuje po około pół godzinie, a po kilku godzinach jest wydalany z organizmu. Nie zaleca się podawania go dzieciom poniżej 12. roku życia.

Czy można łączyć kawę ze środkami przeciwbólowymi?

Jeśli miewasz cykliczne migreny albo silne bóle menstruacyjne, pewnie z samego rana sięgasz po tabletkę z paracetamolem lub ibuprofenem. Rzadko kiedy dokładnie wczytujemy się w zalecenia z dołączonej ulotki. Tymczasem okazuje się choćby, że niektórych leków nie można przyjmować na pusty żołądek. Zdarza się też na pewno, że w pośpiechu popijasz tabletkę kawą albo pijesz ją godzinę po zażyciu środka. Czy leki przeciwbólowe można jednak łączyć z kofeiną? 

Lekarze zalecają popijanie ich wodą. Zawarta w kawie kofeina zwiększa bowiem działanie aminofenazonu, czyli substancji, którą znaleźć można w składzie znanych środków przeciwbólowych. Leki zaczynają działać mocniej, niż powinny, a jak wiadomo - nie jest to wskazane, bo kończy się niepożądanymi skutkami ubocznymi.

Co ciekawe, w składzie niektórych lekach przeciwbólowych znaleźć można kofeinę. Jeśli połączymy środki z kawą, również wzmocnimy działanie tabletki. Zwiększona dawka ibuprofenu, który naturalnie działa już nieco drażniąco na błonę śluzową żołądka, może np. doprowadzić do bólu brzucha. 

Kawa z mlekiem jest jeszcze gorszym wyborem. Zawarta w mleku kazeina może z kolei utrudniać wchłanianie leków. Wniosek? Lepiej odczekaj dwie godziny, zanim sięgniesz po kawę. 

Zobacz także:

Zbawienna przy niestrawności i nadciśnieniu. Wystarczy mała dawka »

6 nieoczywistych produktów, których jedzenia lub picia zakazałby ci kardiolog »

Tego etapu nie możesz pominąć. Suszone śliwki będą cudownie mięsiste »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Wędliny Pieczeń rzymska

Prosty przepis na pyszną pieczeń rzymską czyli klops, o przyrumienionej skórc...

Odsłon: 94

30 min
5
Desery Poduszeczki z ciasta francuskiego

Ciasto francuskie to prawdziwa klasyka, która zawsze zachwyca twoją lekkością...

Odsłon: 4126

15 min
9
Dania główne Ryba w gryczanej panierce

Preparowana gryka lub ryż świetnie nadają się do chrupiącej panierki. Ryba w...

Odsłon: 54

15 min
7
Ciasta Ciasto z kremem straciatella

Chciałam polecić Wam pyszne ciasto, które przygotowałam na święto dziadka. Ci...

Odsłon: 116

>60 min
7