Najlepsze przepisy na ogórki

Ulga dla jelit i żołądka. Jak zrobić koktajl z rzeżuchy?

Rzeżucha (pieprznica) kojarzy się głównie ze świętami wielkanocnymi, ale warto ją jeść przez cały rok. To cenne źródło wielu witamin i minerałów. Jeśli więc po świętach została w domu rzeżucha, warto ją wykorzystać. Podpowiadamy, jak zrobić koktajl z rzeżuchy i jaki ma on wpływ na nasze zdrowie.

Co daje picie koktajlu z rzeżuchy? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rzeżucha - wartości odżywcze

Rzeżucha, jak wszystkie warzywa z rodziny kapustowatych nie zawiera wiele kalorii. 100 g pieprznicy zawiera jedynie 32 kalorie, a w garści mieści się jej około 10 g. Wartości odżywcze rzeżuchy są bardzo korzystne dla osób na diecie. W 100 g warzywa jest 2,6 g białka, 5,5 g węglowodanów, 1,1 g błonnika i 0,7 g tłuszczy.

Wartości odżywcze rzeżuchy sprawiają, że jest ona polecana diabetykom.Pomaga zapobiegać wyrzutom insuliny, które powodują napady wilczego głodu.

Jakie właściwości zdrowotne ma rzeżucha

To warzywo ma dużo witamin i mikroelementów i to w postaci łatwo przyswajalnej przez nasz organizm. Właściwości zdrowotne rzeżuchy wykorzystywane były już w medycynie ludowej do leczenia chorób układu pokarmowego i owrzodzeń skóry. Pieprznica zawiera dużo witaminy C, B, A, K i E, a także żelazo, fosfor, wapń, selen, magnez, cynk i jod. Dzięki temu rzeżucha ma wiele właściwości zdrowotnych:  

  • działa antyoksydacyjnie, ponieważ zawiera wiele witaminy C, która jest naturalnym przeciwutleniaczem
  • wspiera działanie serca, bo zawiera nasycone kwasy tłuszczowe i wzmacnia naczynia krwionośne;
  • działa korzystnie na pracę jelit, jest pomocna w leczeniu zaparć;
  • ze względu na zawartość kwasu foliowego polecana jest kobietom w ciąży;
  • pomaga w walce z anemią i zmęczeniem, bo zawiera łatwo przyswajalne żelazo;
  • wspiera nerki poprzez swoje działanie moczopędne;
  • obniża poziom cukru we krwi i powoduje powolne uwalnianie się glukozy, dlatego polecana jest diabetykom;
  • zapobiega osteoporozie, bo zawiera witaminę K i wapń w bardzo korzystnych dla organizmu proporcjach. Ciekawostką jest fakt, że poziom witaminy K w rzeżusze wzrasta po jej ugotowaniu.

Ze względu na te właściwości zdrowotne warto włączyć rzeżuchę na stałe do swojej diety. Zwłaszcza zimą, kiedy brakuje świeżych warzyw, może stać się pomocna w uzupełnianiu witamin i minerałów.

Na co pomaga koktajl z rzeżuchy?

Rzeżucha jest świetnym dodatkiem do sałatek, kanapek zup i sosów, ale może być też składnikiem napojów. Na co pomaga koktajl z rzeżuchy? Przede wszystkim przyniesie szybką ulgę jelitom zwłaszcza osobom, które cierpią na zaparcia. Diabetykom pozwoli uregulować poziom cukru we krwi i zapobiegnie wyrzutom insuliny. Regularnie spożywany koktajl z rzeżuchy wzmocni odporność i pomoże uzupełnić niedobory witamin. Poprawi również stan cery ze względu na swoje działanie antyoksydacyjne.

Jak zrobić koktajl z rzeżuchy?

Przygotowanie koktajlu z rzeżuchy zajmie około 10 minut. Będzie to napój na słono, bez dodatku cukru. Do jego sporządzenia potrzebny będzie blender, niektóre warzywa trzeba wcześniej obrać i pokroić.

Składniki na koktajl z rzeżuchy:

  • jogurt naturalny 400 ml;
  • ogórek;
  • jabłko;
  • garść rzeżuchy;
  • szklanka szpinaku;
  • szczypta soli. 

Jabłko i ogórka należy obrać i pokroić, wszystkie składniki wrzucić do blendera i zmiksować. Koktajl z rzeżuchy należy wypić od razu po jego zrobieniu. Jeśli ktoś woli rzadszą konsystencję napojów, może dodać do niego wody.

Koktajl z rzeżuchy w tej postaci może stać się łatwo chłodnikiem. Wystarczy dodać do niego pokrojoną w kostkę rzodkiewkę i ugotowane na twardo, pokrojone jajko. Będzie to świetne danie w upalne, letnie dni.

Zobacz także:

Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »

Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »

Produkty, które najdłużej zalegają w jelitach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ryż z groszkiem i marchewką

Lekki i bardzo smaczny dodatek do mięs. Szybko się go przyrządza. Polecamy!

Odsłon: 60

15 min
4
Dodatki Mizeria do obiadu

Dzisiaj przygotowałam do obiadu jako dodatek mizerię z ogórków z koperkiem. P...

Odsłon: 195

15 min
5
Pieczywo Bułeczki z przedziałkiem pszenno-grahamkowe

Bułeczki z przedziałkiem lub bez jak kto woli. Pyszne i sycące, a zarazem mię...

Odsłon: 39

>60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

3
Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

26