Dania jednogarnkowe

Mrożenie jedzenia to jeden z najprostszych oraz najbezpieczniejszych sposobów na jego konserwację. Owoce i warzywa, które włożymy do zamrażarki, niemal nie tracą swoich właściwości odżywczych oraz walorów smakowych. To także najlepszy sposób na przechowywanie przez dłuższy czas mięsa i ryb. Czy wiesz jednak, jak długo można trzymać żywność w zamrażarce?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Każda sprytna gospodyni trzyma w zamrażarce zapas mięsa, który doskonale sprawdzi się na obiad, kiedy nie mamy czasu iść do sklepu. Mrożone warzywa, czy owoce to świetny sposób na dostarczenie organizmowi dawki witamin, kiedy pora roku nie pozwala na dostęp do ich świeżych zamienników. Niestety, wiele osób zapomina o zapasach mrożonek, trzymając je w zamrażarce znacznie dłużej, niż jest to zalecane, czym można sobie zaszkodzić. Mrożenie jedzenia, mimo że jest świetnym sposobem na jego konserwację, ma swoją datę ważności. Jak długo, więc można trzymać żywność w zamrażarce?

Sprawdź także: Jakie warzywa i owoce można mrozić? Nie wszystkie się do tego nadają! Lista jest długa

Czy mrożone jedzenie jest zdrowe?

Tak, mrożone jedzenie można spożywać bez obaw. Gotowe mrożonki, które można zakupić, w każdym supermarkecie, są przygotowywane w odpowiednich warunkach, tak by konsument mógł otrzymać dobrej jakości produkt. Jeżeli jednak decydujesz się na zrobienie samodzielnych mrożonek z owoców lub warzyw, które kupiłeś w większej ilości latem, należy pamiętać tego, by przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu unikniesz przykrych konsekwencji, np. bólu brzucha, czy zatrucia.

Jak mrozić jedzenie?

Należy mrozić jedynie dojrzałe, świeże, niespleśniałe owoce i warzywa. Pamiętaj o ich opłukaniu oraz osuszeniu na ręczniku papierowym. Umyte owoce jagodowe, np. maliny, jeżyny, czy borówki, zamroź na płasko, a następnie przesyp do odpowiedniego pojemnika. Jeśli mrozisz owoce z pestkami, np. wiśnie, uprzednio pozbądź się z nich pestek. Koperek lub pietruszkę umyj, osusz, posiekaj, a następnie zamroź.

Przed zamrożeniem niektórych warzyw i owoców, należy pamiętać o tym, by poddać je blanszowaniu. Mówiąc prościej, wrzucić na kilka minut do gorącej wody, w ten sposób unieszkodliwimy drobnoustroje. Należą do nich: brokuły, fasolka szparagowa, marchew, bób, buraki czy kalafior. Brokuły i kalafior trzeba uprzednio podzielić na różyczki. Natomiast marchewkę najlepiej mrozić, kiedy jest pokrojona w kostkę.

Pamiętaj również o tym, by nie zamrażać warzyw i owoców, które głównie składają się z wody. Na liście produktów, których nie poleca się mrozić, znajdują się: arbuz, sałata, ogórki, rzodkiewki, cytrusy, pomidory, czy ziemniaki.

Jeżeli zdarzy nam się kupić zbyt dużą ilość chleba, również możesz go zamrozić. Wystarczy pokroić go na kromki, przełożyć papierem śniadaniowym lub wsadzić do osobnych woreczków, a następnie związać i wsadzić do zamrażarki. Dzięki temu łatwiej będzie nam go wyjąć.

Zanim zamrozisz mięso, najlepiej je poporcjować i zapakować do osobnych woreczków lub specjalnych pudełek do mrożenia. Temperatura mrożenia powinna wynosić - 18 stopni. Na przygotowanych własnoręcznie mrożonkach, warto umieścić datę, tak by wiedzieć, do kiedy trzeba spożyć dany produkt.

Wartości odżywcze mrożonej żywności

Mrożone owoce i warzywa niemal nie tracą swoich wartości odżywczych. Oczywiście, proces mrożenia lub blanszowania może spowodować niewielką utratę witamin i minerałów. Jak zmniejsza się procent witamin podczas mrożenia? W przypadku witaminy C strata wynosi około 40 proc, w przypadku witamin z grupy B jest to od 10 do 20 proc. Nadal jest to jednak mniejsza starta niż w przypadku przygotowywania przetworów lub suszenia żywności.

Warto pamiętać również, że po zerwaniu owoce i warzywa tracą swoje wartości odżywcze, każdego dnia. Dlatego, jeśli chcesz, by były najbardziej wartościowe, zamroź je od razu po zakupach lub zerwaniu.

Czy mrożone jedzenie się psuje?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy mrożone jedzenie się psuje? Nie, o ile było zamrożone w odpowiedni sposób. Warto jednak pamiętać, że każda żywność, nawet ta mrożona ma swój konkretny okres przydatności do spożycia, którego bezwzględnie należy przestrzegać. Absolutnie nie wolno także zamrażać rozmrożonej uprzednio żywności.

Jak długo można przechowywać mrożone jedzenie?

Mrożenie jedzenia to świetny sposób na zahamowanie procesu psucia się żywności. Enzymy i bakterie, które spotkać można w produktach spożywczych, przestają być aktywne. Warto jednak pamiętać o tym, że mrożona żywność nie może tkwić w lodówce w nieskończoność.

Ważne jest również to, aby mrozić jedzenie w odpowiednich pojemnikach i woreczkach, które są przeznaczone do niskiej temperaturze. Ponadto mrożonki najlepiej przechowywać w temperaturze wynoszącej około - 18 stopni.

Czy wiesz jednak, jak długo można przechowywać mrożone jedzenie? Czas, który żywność może spędzić w zamrażarce, różni się w zależności od danego produktu. Gotowe mrożonki ze sklepu przygotowane w odpowiednich warunkach mogą spędzić w zamrażarce około roku (takie informacje najczęściej można znaleźć na opakowaniu). Jeśli jednak samodzielnie mrozisz żywność, warto nie przekraczać poniższych zaleceń czasowych:

  • Mięso drobiowe – do trzech miesięcy,
  • Kotlety wieprzowe – cztery do sześciu,
  • Mięso wołowe – do ośmiu miesięcy,
  • Jagnięcina i cielęcina – dziewięć miesięcy,
  • Nabiał – do czterech miesięcy,
  • Ryby – do czterech miesięcy,
  • Truskawki, wiśnie, maliny – do czterech miesięcy,
  • Borówki, jagody, brzoskwinie, nektarynki morele – do sześciu miesięcy,
  • Marchew, seler, buraki, pietruszka – do sześciu miesięcy,
  • Fasola, ciecierzyca, soczewica, bób – do ośmiu miesięcy,
  • Szpinak, dynia, cukinia, papryka – do dwunastu miesięcy,
  • Koperek, natka pietruszki – do dwunastu miesięcy,
  • Grzyby – do sześciu miesięcy,
  • Chleb – do trzech miesięcy,
  • Ciasto z owocami – do czterech miesięcy,
  • Sernik – do trzech miesięcy,
  • Gotowe dania – do miesiąca.

Zobacz także:

Jakie właściwości ma wywar z łupin cebuli? » 

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Patent na obieranie jajek

Chciałam się podzielić z Wami fajnym i prostym sposobem obierania jajek. Taki...

Odsłon: 135

15 min
8
Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 156

30 min
2
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 93

15 min
6

Przepis dnia

Dania główne Leniwe z sosem żurawinowym

Dzisiaj leniwe przygotowane z twarogu, mąki i jajek, dodatkowo z sosem żurawi...

Odsłon: 2384

30 min
33
>60 min
3

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

0
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

7