Spis treści:
- Jakie owoce można mrozić?
- Jakich owoców nie można mrozić?
- Jakie warzywa można mrozić?
- Jakich warzyw nie można mrozić?
- Najlepsze przepisy na dania z mrożonek
Lato to wymarzony sezon dla wszystkich fanów owoców i warzyw. To właśnie wtedy są one najsmaczniejsze oraz najkorzystniejsze cenowo. Wiele osób decyduje się na zrobienie małych zapasów, tak by móc cieszyć się smakiem letnich pyszności, gdy nadejdą chłodniejsze dni.
Tu z pomocą przychodzi mrożenie warzyw i owoców. To także świetny sposób, który pomoże ci uniknąć marnowania żywności, kiedy zrobisz zbyt duże zakupy, możesz po prostu zamrozić ulubione produkty i zjeść je później. Warto wiedzieć jednak, których warzyw i owoców nie można mrozić.
Jakie owoce można mrozić?
Jeśli chcesz jeść zdrowo i smacznie, zadbaj o to, by zawsze mieć pod ręką dostęp do mrożonych owoców. Świetnie sprawdzą się zarówno do słodkich śniadań, np. koktajli, owsianek, naleśników, czy placków, jak i do deserów. Możesz z nich wyczarować pyszny owocowy sos do polania ulubionych lodów lub wykorzystać je do pieczenia ciasta. Do owoców, które można mrozić, należą:
- maliny,
- jagody,
- borówki,
- truskawki,
- porzeczki,
- wiśnie,
- brzoskwinie,
- obrane banany,
- śliwki,
- mango,
- ananas,
- agrest,
- nektarynki,
- morele,
- jabłka,
- gruszki.
Jakich owoców nie można mrozić?
Nie wszystkie owoce nadają się do mrożenia. Te, które w swoim składzie zawierają dużo wody, po rozmrożeniu mogą stracić swoją konsystencję, co spowoduje, że po prostu będą niesmaczne. Zrezygnuj z mrożenia:
Jakie warzywa można mrozić?
Mrożone warzywa mogą być świetną bazą do zup, sosów, makaronów, czy warzywnych potrawek, kiedy brakuje ci czasu oraz pomysłów na obiad. Do warzyw, które można mrozić, należą:
- fasolka szparagowa,
- marchew,
- brokuły,
- kalafior,
- papryka bez nasion,
- brukselka,
- szparagi,
- seler,
- cukinia,
- bób,
- groszek,
- szpinak,
- jarmuż,
- kukurydza,
- grzyby.
Jakich warzyw nie można mrozić?
Warto pamiętać, by unikać mrożenia owoców i warzyw, które zaczynają się psuć lub gnić. Pamiętaj również, by nie zamrażać ponownie wcześniej rozmrożonych produktów. Takie działania mogą skutkować zatruciem pokarmowym. Do grupy warzyw, które nie są polecane do mrożenia, zaliczyć można:
Najlepsze przepisy na dania z mrożonych owoców
Jak wykorzystać mrożone owoce i warzywa w codziennych przepisach? Oto nasze propozycje:
Wakacyjny koktajl z mrożonych owoców
Owocowy koktajl świetnie sprawdzi się jako śniadanie lub deser w upalne dni. Taki posiłek to prawdziwy zastrzyk witamin i minerałów. Do jego przygotowania będziesz potrzebować: 200 g mrożonego mango, 200 g mrożonego ananasa, 150 g mrożonych truskawek, 250 ml mleczka kokosowego, dwie łyżki wiórków kokosowych, opcjonalnie miód do dosłodzenia napoju.
Owoce umieść w kielichu blendera, dodaj mleko kokosowe i wiórki kokosowe. Zblenduj całość na gładką masę, jeżeli koktajl będzie zbyt gęsty, możesz dodać więcej mleczka lub wody. Jeśli napój wydaje ci się za mało słodki, dodaj miód i ponownie go zblenduj.
Czekoladowa owsianka z owocami jagodowymi
Jedno z ulubionych śniadań osób, które dbają o zdrową dietę. Owsianka z mrożonymi owocami doda ci energii na cały dzień. Na jedną porcję będzie potrzebne: 40 g płatków owsianych, 100 g mrożonych jagód lub borówek, 100 g mrożonych malin lub truskawek, łyżeczka kakao, ulubiony słodzik (erytrytol, ksylitol, cukier, miód), jogurt naturalny, dwie kostki gorzkiej czekolady, mała garść ulubionych orzechów (nerkowce, orzeszki ziemne, orzechy włoskie, pekan). Opcjonalnie mleko lub napój roślinny do gotowania owsianki.
Owsiankę ugotuj na szklance wody lub mleka, pamiętaj, by cały czas ją mieszać, wówczas unikniesz przypalenia. Jeśli lubisz rzadszą konsystencję, możesz dodać więcej niż wody lub mleka. Kiedy owsianka zgęstnieje, dodaj słodzik i kakao. W osobnym rondelku umieść owoce, powoli mieszaj, aż całkowicie się rozmrożą, dolej odrobinę wody. Jeżeli lubisz słodkie śniadania, możesz je dosłodzić. W miseczce umieść owsiankę, na wierzch wyłóż owoce oraz ulubiony jogurt. Całość posyp startą czekoladą oraz posiekanymi orzechami. Pycha!
Zupa jarzynowa
Klasyczne danie obiadowe, które możesz zrobić, kiedy brakuje czasu na pójście na zakupy. Wówczas doskonale sprawdzi się mieszkanka warzyw, którą znajdziesz w swojej zamrażarce. Do przygotowania tej banalnie prostej zupy jarzynowej będziesz potrzebować: 150 g mrożonej marchwi, 200 g mrożonego kalafiora, 200 g mrożonej fasolki szparagowej, 150 g mrożonego groszku, jedną cebulę, 250 g piersi z kurczaka, 500 ml bulionu, oliwę z oliwek, 4 łyżki śmietany 18 proc., oraz przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, sól i pieprz.
Mięso z kurczaka umyj i pokój w kostkę. Cebulę posiekaj i podsmaż na złoty kolor na oliwie z oliwek. Dołóż mięso i podsmaż, możesz oprószyć je solą i pieprzem. Następnie dodaj mrożone warzywa, zalej bulionem, dołóż przyprawy i gotuj do momentu, aż warzywa zmiękną. Następnie zahartuj śmietanę kilkoma łyżkami zupy, po czym wlej ją do całości. Gotuj jeszcze kilka minut.
Makaron z łososiem i szpinakiem
Pyszny makaron z łososiem i mrożonym szpinakiem to klasyka, której trudno się oprzeć. Będziesz potrzebować: 300 g łososia, może być także pstrąg łososiowy, 400 g mrożonego szpinaku, trzech ząbków czosnku, 500 g makaronu typu świderki, łyżeczkę masła, łyżkę oliwy z oliwek, tartego parmezanu, soli i pieprzu.
Makaron ugotuj zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Na oliwie z oliwek i maśle przesmaż przeciśnięty przez praskę czosnek, następnie dodaj rozmrożony szpinak. Dopraw solą i pieprzem. Dołóż rybę pokrojoną w kostkę, smaż do momentu, aż mięso się zetnie. Na koniec dodaj ugotowany makaron i dokładnie wymieszaj. Wyłóż na talerze i posyp tartym parmezanem. Gotowe!
Zobacz także:
Quiz: mało znane nazwy popularnych produktów. Czy wiesz, co się pod nimi kryje? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »