Dania jednogarnkowe

Nasz organizm jest zaskakującym mechanizmem, o który należy dbać w każdym szczególe, by ogół pozostawał zawsze zdrowy i sprawny. Nie ma jednej magicznej tabletki, która nam to zapewni – konieczne jest kompleksowe podejście. Istnieją jednak składniki, które bardziej od innych mogą pomóc pozytywnie wpłynąć na ciało. Jednym z takich składników są drożdże.

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

- Jakie są właściwości drożdży?

- Czy drożdże są zdrowe?

- Po co pić napój z drożdży?

- Jakie są przeciwwskazania do picia drożdży?

- Co użyć zamiast napoju z drożdży?

- Jak zrobić maseczkę z drożdży?

 

Chociaż drożdże kojarzą nam się głównie z produktem piekarskim, ich działanie nie sprowadza się wyłącznie do powiększania objętości bułeczek. Drożdże można pić czy też przygotować z nich maseczki na twarz i włosy. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w artykule.

 

Sprawdź także: Chleb z patelni na drożdżach, z serem lub z jajkiem - przepis, który musisz znać

Właściwości drożdży

Zanim przejdziemy do omówienia właściwości drożdży, warto powiedzieć kilka zdań o tym, czym one w ogóle są. Można powiedzieć, uproszczając nieco temat, że to grzyby. Jednak drożdże stanowią niezwykle bogatą grupę organizmów jednokomórkowych.

Jedne są dobre dla naszego organizmu, inne z kolei mogą nam zaszkodzić, wywoływać choroby. Idealnym tego przykładem są drożdże candida, które wywołują drożdżycę. Drożdże, które spożywamy, to inna odmiana grzybów - saccharomyces cerevisiae, drożdże piekarskie. Dzięki nim wypieki są takie puszyste.

Oczywiście właściwości drożdży na tym się nie kończą. Drożdże wpływają również na proces fermentacji, dzięki któremu możemy cieszyć się pysznymi trunkami, takimi jak piwo czy wino. Używane są również w inny sposób - można je pić lub nakładać na twarz w postaci maseczki. Dlaczego? Bo są skarbnicą witamin z grupy B, w tym także biotyny, która pozytywnie wpływa na włosy i paznokcie. Drożdże zawierają również potas, cynk, magnez i wapń oraz antyoksydanty takie jak glutation (który polecany jest mężczyznom w celu poprawienia jakości nasienia).

Drożdże są zatem ciekawym produktem, który nie tylko pozwala stworzyć pyszne wypieki, ale również może wpłynąć pozytywnie na stan naszego zdrowia. W jaki sposób?

Zobacz: Jak zrobić drożdżową bułkę?

Czy drożdże są zdrowe?

Niektórzy mogą zadać sobie pytanie - czy drożdże są zdrowe? Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak! Jednak konieczne jest odpowiednie ich spreparowanie. Zajadanie surowych drożdży niekoniecznie dobrze wpłynie na organizm, m.in. na żołądek. O tym jednak więcej już za chwilę.

Jak działają drożdże i dlaczego warto włączyć je do swojej diety? Bogactwo witaminy B sprawia, że drożdże pite są chętnie przez kobiety, które borykają się ze słabymi, wypadającymi włosami i łamiącymi się paznokciami. Dzięki dużej zawartości biotyny, drożdże mogą swobodnie zastąpić popularne suplementy diety. Należy jednak pamiętać o tym, że konieczne jest spożywanie drożdży regularnie, by zobaczyć efekty.

Drożdże zawierają również kwas foliowy, który jest niezbędny w diecie kobiet starających się o dziecko. To jeden z czynników odpowiadających za prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego. Drożdże są też źródłem niacyny, która bierze udział w syntezie hormonów takich jak kortyzol, insulina i tyroksyna. Wspiera także leczenie zaburzeń psychicznych, między innymi depresji.

Jeśli zatem szukacie naturalnego i taniego zastępnika suplementów, drożdże mogą być doskonałym rozwiązaniem. Warto jednak wiedzieć, jak te drożdże spożywać.

Napój z drożdży - po co go robić?

Napój z drożdży nie jest najprzyjemniejszym sposobem przyswajania witamin z grupy B i minerałów. Jednak wiele osób się na to decyduje. Wszystko ze względu na niską cenę drożdży i oczywiście ich naturalne pochodzenie. Dlaczego jednak konieczne jest robienie napoju z drożdży, zamiast zajadania go ot tak, z opakowania?

Drożdże to żywe organizmy, które mogą wywołać negatywną reakcję ze strony układu pokarmowego. Chodzi przede wszystkim o wzdęcia, ale także o rozwój mikroflory jelitowej, która jest niekorzystna dla tego organu i dla całego organizmu. Dlatego konieczna jest dezaktywacja drożdży. Jak to zrobić?

Wystarczy zalać świeże drożdże (bądź też instant) wrzącą wodą. Nie musicie przygotowywać takiego napoju z całej kostki drożdży - wystarczy 20-30 gramów świeżych drożdży lub też siedem gramów drożdży instant. Napój z drożdży ma dość specyficzny smak, który nie każdemu musi smakować.

Zamiast wody możecie zatem skorzystać z gorącego mleka krowiego lub mleka roślinnego. Pamiętajcie, że kuracja drożdżami nie powinna trwać zbyt długo. 40 dni kuracji wystarczy, by pozytywnie wpłynąć na organizm i wzmocnić włosy oraz paznokcie. Picie drożdży powinno jednak stać się dla was rytuałem - należy robić to każdego dnia, regularnie.

Picie drożdży - przeciwwskazania

Czy picie drożdży może być szkodliwe dla organizmu? Raczej nie - to nieszkodliwe organizmy, które nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Należy jednak pamiętać, iż powinny one być dezaktywowane. Spożywanie surowych drożdży (na przykład nieodpowiednio sparzonych), może powodować dolegliwości układu pokarmowego.

Drożdże to produkt, który nie jest uznawany za popularny alergen, a jednak może wywoływać reakcję alergiczną. W takiej sytuacji konieczne jest zrezygnowanie z kuracji drożdżowej. Przed rozpoczęciem picia drożdży, osoby z cukrzycą czy depresją powinny skonsultować się z lekarzem.

Czy picie drożdży to jedyne rozwiązanie?

W aptekach znaleźć można wiele produktów, które zawierają drożdże - to chociażby tabletki z drożdży piwnych. Mogą one stanowić doskonałą alternatywę dla osób, które nie przepadają za smakiem napoju z drożdży i wody. Warto jednak pamiętać, że preparaty tego typu nie zawsze zawierają wszystkie substancje, które dostępne są w drożdżach. Dodatkowo ich cena również nie musi być korzystna.

 

Sprawdź także: Dlaczego warto jeść drożdże?

Maseczka z drożdży na twarz i włosy

Picie drożdży to nie jedyny sposób na to, by wspomóc swój wygląd. Maseczka z drożdży jest bardzo popularnym i tanim rozwiązaniem, by wygładzić skórę, pozbyć się zanieczyszczeń, zniwelować zaskórniki, złagodzić podrażnienia i stany zapalne.

Jak zrobić maseczkę z drożdży? Wystarczy ćwiartka kostki świeżych drożdży oraz odrobina ciepłego mleka lub wody (choć mleko z punktu widzenia skóry będzie lepsze). Wymieszajcie całość, by uzyskać jednolitą papkę, którą należy nałożyć grubą warstwą na twarz. Maseczkę pozostawcie na skórze przez 20 minut, a następnie zmyjcie ją ciepłą wodą.

Taka maseczka doskonale sprawdzi się u osób, które posiadają cerę tłustą i mieszaną. Polecana jest również u osób w wieku dojrzewania, które borykają się z popularnym problemem, jakim jest trądzik. Jeśli wasza skóra jest raczej sucha, do maseczki możecie dodać oliwę z oliwek lub olejek odpowiedni dla waszej cery.

Taką maseczkę warto przygotowywać od dwóch do trzech razy w tygodniu. Maseczka z drożdży to również doskonały produkt na włosy - idealna dla włosów łamliwych i suchych, pozbawionych blasku. Maseczkę przygotujecie z kostki drożdży, trzech łyżek mleka bądź wody i łyżki oleju rycynowego. Wymieszajcie wszystkie składniki i nałóżcie je na włosy od nasady po końcówki. Następnie przykryjcie całość folią lub czepkiem i ręcznikiem. Po pół godziny można spłukać maseczkę i umyć włosy.

Drożdże to tani produkt, który często zdziała cuda. Nie tylko w kuchni. Warto dodać je do swojej diety i cieszyć się rezultatami.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

 

Zobacz także:

Ekologicznie. Cuda z czerstwego pieczywa »

Jadasz pieczywo na śniadanie? Spróbuj japońskiego chleba »

Kwasy omega-3: Dlaczego są tak ważne, jak działają i skąd je brać?

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Roladki z chleba tostowego

Chciałam podzielić się z Wami prostym przepisem na pyszne roladki które przyg...

Odsłon: 3949

15 min
17
Dania główne Tradycyjne rolady wołowe

Rolady przygotowałam według przepisu Smaker, są bardzo smaczne, mięsko kruche...

Odsłon: 184

30 min
4
15 min
1

Polecane artykuły

Informacje Smaczne sałatki z kurczakiem. Idealne na imprezę i do pracy

Sałatka z kurczakiem to nie tylko pyszny, ale i zdrowy sposób na szybki posiłek. Idealnie sprawdzi się zarówno na lunch do pracy, jak i na rodzinny...

3
Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8
Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

5