Z tego artykułu dowiesz się:
- Dlaczego warto zrobić domowe środki czystości?
- Jakie produkty spożywcze czyszczą?
- Jak zrobić domowe mikstury do sprzątania kuchni?
- Od czego zacząć sprzątanie kuchni?
Czy wiesz, że w popularnych środkach do czyszczenia znajduje się ponad 150 000 różnych substancji? Są to między innymi amoniak, fosforany, fenole czy oczywiście chlor. Większość z nich jest bardzo szkodliwa dla naszego organizmu. Jeżeli robisz wiosenne porządki i spędzasz w tej „chmurze” nawet kilka godzin, to musisz liczyć się z tym, że będzie miało to bardzo negatywny wpływ na twoje zdrowie i oczywiście samopoczucie.
Przypomnij sobie swoje sprzątanie. Czy po jakimś czasie czułeś duszności, bardzo silne zmęczenie albo bolała cię głowa? Najprawdopodobniej zaszkodziły ci chemiczne środki czystości. Wpływają negatywnie nie tylko na nasze organizmy, ale także na środowisko. Bardzo silnie zanieczyszczają przyrodę.
Zobacz: Jak poradzić sobie z rozgotowanym i przypalonymi potrawami?
Naturalna alternatywa dla chemii gospodarczej
Wiele osób sięga po chemię gospodarczą, aby sprzątanie było bardzo efektywne. Tymczasem stosowanie tego typu środków wcale nie jest konieczne. Bardzo podobne, ale zdrowe efekty można uzyskać, stosując naturalne wspomagacze do sprzątania. Możesz samodzielnie przygotować domowe środki czystości. Przede wszystkim są bardzo tanie, zabezpieczają środowisko przed toksycznymi substancjami i są bezpieczne dla ciebie i twojej rodziny.
Sprawdź także: 11 kuchennych trików. Niewyobrażalnie ułatwią ci gotowanie
Produkty o właściwościach czyszczących
Jakie produkty warto zastosować do domowych mikstur? Większość z nich z pewnością posiadasz obecnie w swoim domu. Są to między innymi:
- sól spożywcza – świetnie sprawdzi się w domowych porządkach. Usuwa osad z herbaty i kawy, czyści przypalone garnki, oraz w połączeniu z sokiem z cytryny ma właściwości dezynfekujące. Doskonale nada się też do wyczyszczenia drewnianej deski do krojenia. Masz problem z brudnym piekarnikiem? Sól spożywcza może okazać się podstawowym składnikiem mikstury do mycia tego sprzętu właśnie,
- cytryna – ten cytrus będzie niezastąpiony przy czyszczeniu kranów oraz armatury łazienkowej. Pozbawi tego typu sprzęty kamienia i przy tym odświeży cały pomieszczenie,
- kwasek cytrynowy – to substancja, którą możesz zastąpić albo cytryny, albo ocet. Ma właściwości bakteriobójcze, antypleśniowe i grzybobójcze. Śmiało zatem wykorzystasz go do sprzątania łazienki i oczywiście kuchni. Kwasek cytrynowy używany jest także jako odkamieniacz do czajnika i nabłyszczacz do szkła,
- ocet – trudno wyobrazić sobie ekosprzątanie bez octu. Razem z sodą oczyszczoną stanowi podstawowe substancje służące do domowych porządków. W zależności od tego, jakie proporcje zastosujesz, możesz wykorzystać ten specyfik do wyczyszczenia właściwie wszystkiego. Kamień na kranie, dezynfekcja zlewu, czyszczenie okien, a nawet oczyszczenie rur – ocet jest niezastąpiony. Sprawdzi się też w roli odkamieniacza do czajnika,
- soda oczyszczona – o właściwościach tego proszku można by mówić bardzo długo. Soda wybiela, czyści i absorbuje. Sprawdzi się do czyszczenia właściwie wszystkiego. W połączeniu z octem stanowi niezastąpioną broń przeciw brudowi. Sodę wykorzystasz również do prania białych ubrań, do mycia zlewu, czy do mycia piekarnika,
- alkohol – alkohol słynie z tego, że ma działanie antybakteryjne i wirusobójcze. Dlaczego zatem nie wykorzystać go do sprzątania powierzchni na przykład w kuchni? Użyj go przede wszystkim do miejsc, na których gromadzi się bardzo dużo bakterii.
Domowe mikstury do sprzątania kuchni
Przygotowanie domowych środków do mycia wcale nie jest trudne. Tak naprawdę wystarczy zmieszać ze sobą potrzebne składniki i to wszystko. Domowe mikstury do sprzątania kuchni najlepiej przygotowywać tuż przed ich zastosowaniem. Sprawdź kilka naprawdę świetnych przepisów, do których będziesz bardzo często wracać. Zapewniamy cię.
Uniwersalny środek do mycia
Przy sprzątaniu każdej kuchni przyda się uniwersalny środek do czyszczenia. Sprawdzi się w przypadku mycia blatów, frontów, a także wewnątrz szuflad czy szafek. Do przygotowania takiego specyfiku potrzebujesz jedną porcję octu, dwie porcje wody, sok z wyciśniętej połówki cytryny. Wszystko dokładnie ze sobą wymieszaj i przelej do butelki ze spryskiwaczem.
Domowy płyn do mycia szyb
Wiosenne porządki w kuchni obejmują także mycie okien. Nie zapomnij zaopatrzyć się w domowy płyn do ich mycia. Stosuj go tak samo, jak specyfiki ze sklepu. Wymieszaj ze sobą jedną porcję octu, dwie porcje wody, sok z wyciśniętej połówki cytryny.
Pasta na trudne zabrudzenia
Kuchnia zazwyczaj nie jest zbyt wdzięcznym pomieszczeniem do czyszczenia. To tutaj spędzamy przecież sporo czasu, gotując i generując przy tym sporo zabrudzeń. Dlatego warto zaopatrzyć się w silnie czyszczący specyfik. Ten usunie tłuszcz, odświeży lodówkę, wyczyścić piekarnik, zredukuje osad. Potrzebne ci będą dwie porcje sody, 1/3 porcji szarego mydła albo płatków mydlanych, 1/3 porcji wody oraz kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Wszystko wymieszaj ze sobą, nanieś na zabrudzenie, wyczyść gąbeczką oraz dokładnie spłucz wodą.
Jak sprzątać kuchnię - od czego zacząć?
Przed tobą wiosenne porządki w kuchni? Przygotuj odpowiednie środki do sprzątania i przede wszystkim zaplanuj swoje działania. Nie ma nic gorszego niż chaotyczne działania przy porządkach. Plan jest tutaj kluczowy, aby wszystko poszło bardzo sprawnie i przede wszystkim, by efekty były wręcz spektakularne. Przecież właśnie na tym ci zależy, prawda? Podpowiemy ci, jak sprzątać kuchnię. Od czego zacząć?
Sprzątanie kuchni - przeterminowane produkty i przyprawy
Dla wielu osób z całości wiosennych porządków najgorsze jest sprzątanie kuchni. Przeterminowane produkty i przyprawy mogą wydawać się szczególnie uciążliwe. Warto jednak od tego właśnie zacząć. Przejrzyj wszystkie produkty spożywcze, które znajdują się w twojej kuchni. Sprawdź ich daty przydatności i oceń czy produkt nadal nadaje się do spożycia. Zweryfikuj jego konsystencję, zapach itp. Jeżeli z jakichś powodów coś nie nadaje się już do jedzenia, to bez skrupułów wyrzuć to do kosza. Kolejny krok to wyciągnięcie wszystkiego z półek i szuflad i wytarcie tych powierzchni bardzo dokładnie w środku. Potem trzeba wszystkie produkty i akcesoria kuchenne ułożyć, najlepiej każde z nich jeszcze przecierając.
Oczywiście zadbana kuchnia to także czysta lodówka. Zdecyduj, na którym etapie chcesz ją posprzątać. Możesz to zrobić na początku, ale też na końcu. Nie zapomnij wyczyścić frontów kuchennych, blatów, półek z wierzchu oraz lampy. Wiosenne porządki to także czyszczenie piekarnika i innych często stosowanych sprzętów, na przykład tostera. Oczywiście tego typu przedmioty warto myć na bieżąco, ale oczywiste jest, że często nam się spieszy i mamy problem z utrzymaniem czystości na co dzień.
Na koniec umyj okna i podłogi. Czysta lodówka, czysty piekarnik i czyste wszystkie inne przedmioty i powierzchnie na pewno poprawią ci humor. Szczególnie gdy dokonasz porządków za pomocą domowych mikstur. Dbaj o swoje bezpieczeństwo. Wybierz mądre rozwiązania. Powodzenia!
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »