Spis treści
Opinie na temat polskiej kuchni wśród gości z zagranicy bywają różne. Zazwyczaj zachwycają się smakiem pierogów, czy swojskiej kiełbasy, znajdzie się także sporo amatorów żurku. Nie wszyscy przepadają natomiast za ogórkami kiszonymi, czy kapustą. Trudno jednak znaleźć osobę, której serca nie podbiłyby nasze wypieki. Nic więc dziwnego, że polska szarlotka, zdobyła uznanie w rankingu Taste Atlas, zyskując tym samym pierwsze miejsce.
Sprawdź także: 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy
Czym są rankingi Taste Atlas?
Taste Atlas to przewodnik podróżniczo-kulinarny, który publikuje informacje na temat dań, restauracji, oraz przepisów na lokalne smakołyki z całego świata. Przede wszystkim znany jest jednak z przeróżnych rankingów, które wyłaniają najlepsze i najgorsze potrawy, lokale, czy kuchnie świata. Do wirtualnego przewodnika kulinarnego warto zajrzeć przede wszystkim przed zagraniczną wycieczką lub wakacjami, ponieważ znajdujesz tam wiele ciekawych informacji na temat tego, co i gdzie warto zjeść.
Najlepsze ciasto świata wybrane
Na facebookowym profilu Tasta Atlas pojawił się ranking najlepszych ciast z jabłkami. Nasza rodzima szarlotka otrzymała aż 4,4 gwiazdki. Wyprzedziła tym samym holenderską appeltaart, czyli tartą jabłkową, amerykański apple pie, oraz grecki przysmak o nazwie milopita. Warto dodać, że zestawienie sporządzane jest na bazie głosów użytkowników, którzy docenili smak naszej szarlotki.
Wśród 78 ciast, które również zostały wymienione w rankingu, królowały przede wszystkim wypieki ze Stanów Zjednoczonych. Pumpkin pie, czyli ciasto dyniowe, pecan pie, ciasto z orzechów pekan, key lime pie, tarta limonkowa, czy sweet potato pie, ciasto ze słodkich ziemniaków.
Jak zrobić idealną szarlotkę?
Sekret idealnej szarlotki tkwi w połączeniu lekko kwaśnych jabłek, oraz słodkiego, maślanego ciasta kruchego. Nie może zabraknąć oczywiście chrupiącej kruszonki oraz obfitej dawki cukru pudru. Należy zaznaczyć, że właśnie tak przedstawia się przepis na szarlotkę, która często bywa mylona z jabłecznikiem, który może przygotowywany być z ciasta ucieranego, drożdżowego, czy biszkoptowego. Dodatkowo jabłka w szarlotce, najlepiej antonówki lub szare renety, muszą poddane być wcześniejszej obróbce termicznej, np. duszeniu, podsmażaniu, natomiast do jabłecznika, często używa się surowych jabłek.
Oczywiście w każdym polskim domu szarlotkę przygotowuje się nieco inaczej, poniżej znajdziesz klasyczny przepis na ten jabłkowy smakołyk.
Przepis na szarlotkę
Składniki
- 6 średnich jabłek,
- 320 g mąki pszennej,
- 200 g masła,
- 1 jajko,
- 100 g cukru pudru,
- 8 g proszku do pieczenia,
- łyżeczka cynamonu.
Zacznij od przygotowania kruchego ciasta. Do miski wsyp mąkę, dodaj pokrojone masło, jajko, cukier (80 g) oraz proszek do pieczenia, wszystko zagnieć na jednolitą masę. Ciasto uformuj kulkę, zawiń ją w folię spożywczą i odstaw ciasto do lodówki. Jabłka obierz, zetrzyj na tarce i odstaw na kilka minut, następnie odciśnij je z soku. Dodaj cynamon, pozostały cukier i wszystko wymieszaj. Jabłka podduś na patelni. Wyjmij ciasto z lodówki, podziel na dwie części, formę wyłóż papierem do pieczenia, a następnie wyklej spód porcją ciasta. Wyłóż na nie jabłka. Resztę ciasta zetrzyj na tarce i posyp na wierzch. Piecz w 180 stopniach przez około godzinę. Kiedy wystygnie, szarlotkę posyp cukrem pudrem. Możesz także podać ją z lodami waniliowymi.
Źródło: tasteatlas.com, smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »
Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »