Spis treści:
- Dlaczego wątróbka jest gorzka po smażeniu?
- Co zrobić, żeby wątróbka była miękka i soczysta?
- Dlaczego warto jeść wątróbkę?
Jak zrobić idealną wątróbkę? Taką, która jest miękka, soczysta i nie gorzknieje po smażeniu? Istnieje prosty, domowy sposób, który uchroni cię przed kulinarnym niepowodzeniem. Przekonaj się, dlaczego warto jeść wątróbkę i jak powinno się ją przygotować.
Dlaczego wątróbka jest gorzka po smażeniu?
Czasami podczas przyrządzania mięsa, staje się ono niedobre w smaku. Dlaczego wątróbka jest gorzka po smażeniu? Najczęstszą przyczyną są błonki obecne w wątróbce (szczególnie wołowej i wieprzowej). Jeśli chcesz mieć pewność, że potrawa wyjdzie idealnie, zawsze dokładnie oczyść mięso w trakcie wstępnej obróbki. Gdy je kroisz, przypatrz się, czy nie zostawiłeś gdzieś błonki.
Co więcej, nie zapomnij o wymoczeniu wątróbki w mleku, jogurcie lub kefirze. Nabiał sprawia, że gorzkawy posmak mięsa ginie, ma ono łagodny zapach i staje się miękkie oraz soczyste. Najlepiej oczyszczoną i pokrojoną na równe kawałki wątróbkę włożyć do miski, zalać mlekiem i zostawić w lodówce na całą noc.
Co zrobić, żeby wątróbka była miękka i soczysta?
Namaczanie mięsa w mleku powoduje, że jego brzydki aromat znika, łagodnieje jego smak, a konsystencja staje się bardziej krucha. Wiesz już, dlaczego wątróbka jest gorzka po smażeniu, ale czy masz pomysł na to, co zrobić, żeby wątróbka była miękka i soczysta? Oprócz pierwszego niezawodnego sposobu z zamaczaniem w nabiale istnieje kilka wskazówek, które uchronią cię przed niepowodzeniem w kuchni.
Ważne, aby wątróbkę zawsze solić pod koniec smażenia - jeśli zrobisz to zbyt wcześnie, mięso szybko puści sok, zrobi się suche i twarde. Nie czujesz się zbyt pewnie podczas gotowania? W takim razie dopraw potrawę dopiero po zdjęciu z ognia - to na pewno jej nie zaszkodzi.
Wątróbka nie wyjdzie soczysta i miękka, jeśli nie podzielisz mięsa na równe fragmenty - mniejsze kawałki po prostu szybciej się usmażą, a jeśli będziesz trzymać je tak samo długo, jak te większe, stracą całą wilgoć. Dbaj więc o to, żeby dobrze pokroić mięso na podobnej wielkości porcje.
Co jeszcze zrobić, żeby wątróbka była miękka i soczysta? Należy wybrać odpowiednie naczynie - jeśli użyjesz zbyt małej patelni i część wątróbki nie będzie dotykać jej dna, mięso usmaży się wolniej. To ze spodniej warstwy natomiast będzie przesuszone.
Dlaczego warto jeść wątróbkę?
Dużo Polaków boi się, że wątróbka nie będzie miękka i soczysta - ty masz już niemal wszystkie wskazówki, które pomogą ci przyrządzić idealną wersję mięsa. Nie zapomnij tylko dodać do niego smażonej cebulki, która podkręci smak dania. Zanim zabierzesz się za przygotowanie potrawy, dowiedz się jeszcze, dlaczego warto jeść wątróbkę.
Wątroba - niezależnie czy wołowa, drobiowa, wieprzowa, czy jagnięca - jest zdrowa. Złożona jest w 19 proc. z białka, ale zawiera także tłuszcze i węglowodany. Każdy jej rodzaj dostarcza organizmowi witamin, w tym A, C i te z grupy B. Wątróbka jest ważnym źródłem żelaza, ale też miedzi, cynku i selenu. Spożywanie wątróbki kilkukrotnie w ciągu miesiąca m.in. może poprawiać funkcjonowanie narządu wzroku i układu nerwowego, przeciwdziałać anemii, wzmacniać odporność i dodawać energii.
Wątróbka z cebulką
Zobacz przepisSmażona wątróbka z cebulką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »
Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »