Najlepsze przepisy na ogórki

Zasusz, a potem przygotuj herbatkę. Działa jak lek przy infekcjach wirusowych, wzmacnia serce

Do kwiatów, które kojarzą nam się z jesienią, z pewnością można zaliczyć chryzantemy. Nie tylko cieszą oko mnogością barw, wykazują także wiele prozdrowotnych właściwości. Można zrobić z nich prozdrowotną herbatę. Sprawdź, jak ją przygotować oraz na co pomaga napar z chryzantemy.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Chryzantemy są kwiatami, które najczęściej zanosimy na groby zmarłych podczas Wszystkich Świętych. Dawniej kwiaty te były kojarzone ze zdrowiem oraz długowiecznością. Obecnie niewiele osób wie, że te rośliny wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Okazuje się jednak, że suszone kwiaty chryzantem można z powodzeniem wykorzystać, np. do przygotowania herbaty. Sprawdź, na co pomagają kwiaty chryzantemy oraz jak pić napar z chryzantemy, aby wesprzeć organizm.

Sprawdź także: Niedoceniane warzywo, które poprawia trawienie i zmniejsza ciśnienie krwi

Kwiaty chryzantemy – właściwości

Chryzantemy kryją w sobie wiele prozdrowotnych właściwości, są źródłem antyoksydantów, m.in.:  flawonoidów oraz antocyjanów. Pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, działają przeciwstarzeniowo oraz antynowotworowo. Dodatkowo kwiaty chryzantemy wykazują właściwości wyciszające, uspokajające i redukujące stres, dlatego warto podawać ją w stanach napięcia nerwowego.

Szeroko znane jest także działanie przeciwzapalne kwiatów chryzantemy. Pomaga w regeneracji mięśni oraz wpływa pozytywnie na zdrowie stawów. Zmniejsza także ryzyko wystąpienia osteoporozy. Polecane są osobom, które borykają się z wysokim ciśnieniem krwi. Co więcej, napar z chryzantemy działa korzystnie na pracę serca, zapobiega chorobom takim jak miażdżyca i zawał.

Na co pomagają kwiaty chryzantemy?

Herbata z chryzantemy może być pomocna, jeśli dopadnie cię przeziębienie lub grypa. Posiada właściwości przeciwgorączkowe, działa również korzystnie na drogi oddechowe.

Chryzantemy są źródłem wielu substancji mineralnych, m.in.: potasu, magnezu, selenu i cynku. To także źródło witamin z grupy B, witaminy C oraz A, która korzystnie wpływa na zdrowie oczu, dlatego napar z chryzantemy poleca się jako profilaktyczne działania przy chorobach takich jak zaćma, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Napar z chryzantemy pomaga również przyspieszyć metabolizm.

Napar z kwiatów chryzantemy polecany jest również do stosowania zewnętrznego na skórę. Polecany jest osobom, które cierpią na łuszczycę. Co więcej, chryzantemy mają również wpływ na kondycję skóry, pomagają pozbyć się zmarszczek i przebarwień.

Jak przygotować napar z chryzantem?

Smak naparu z chryzantemy można porównać do herbaty rumiankowej. Jego przygotowanie jest niezwykle proste, wystarczy, że do garnka wlejesz szklanką wody, doprowadzisz ją do wrzenia, a następnie wsypiesz około trzech gramów suszonych kwiatów chryzantemy. Następnie wyłącz grzanie i zaparzaj przez około 10 minut. Na koniec odcedź napar. Jak pić napar z chryzantemy? Nie należy przekraczać dawki dwóch porcji na dzień.

Kto nie powinien pić naparu z chryzantemy?

Chociaż picie naparu z chryzantemy jest zdrowe, istnieją pewne przeciwskazania do jego stosowania. Wypicie takiej herbaty może skończyć się dolegliwościami układu oddechowego oraz podrażnieniami skórnymi. Napar z chryzantemy może być niebezpieczny dla alergików, kobiet w ciąży, oraz tych, które karmią piersią. Jeśli na stałe przyjmujesz leki, picie napoju warto skonsultować z lekarzem. 

Zobacz także:

Kulinarne hity z PRL-u - ile z nich pamiętasz? Sprawdź się w quizie »

Obowiązkowa czynność z maślakami. Tylko tak unikniesz problemów żołądkowych »

Takie zmiany na skórze u dorosłego to sygnał alarmowy. Szwankują hormony lub metabolizm »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
9
30 min
11
Napoje Dalgona coffe w 5 minut

Domowa dalgona coffe, idealna na upały. Czyli mleko, lód i kawowa pianka na w...

Odsłon: 120

15 min
7
Dania główne Młoda kapusta

młoda kapusta to dla mnie danie obowiązkowe każdego lata, uwielbiam ją w taki...

Odsłon: 214

15 min
2
Ciasta Ciasto daktylowe z czekoladą

Co zrobić z daktylami? Odpowiedzią na to pytanie jest przepis na pyszne i meg...

Odsłon: 101

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Zaskakujący miks dwóch polskich klasyków. Co zrobić z porzeczkoagrestu?

Niewiele osób wie o istnieniu tego bogatego w witaminy owocu. Niezależnie od tego, czy będziecie go zajadać na surowo, jako zdrową przekąskę, czy j...

0
Informacje Najlepsze ciasta z owocami. Te przepisy to absolutne klasyki wśród deserów

Ciasta z owocami są prawdziwym symbolem lata. Gdy trwa sezon na soczyste truskawki, maliny czy śliwki, warto z niego skorzystać i przygotować lekki...

5
Informacje Co zrobić z młodego czosnku? Możesz ukisić, upiec, a młode pędy zblanszować

Wraz z nadejściem wiosny i lata w sklepach i na straganach zaczynają pojawiać się sezonowe warzywa, a wśród nich młody czosnek – znany z intensywne...

9
Informacje Dania z resztek z grilla. Pierożki, frittata i forszmak z grillowanym mięsem

Lato to idealny moment na spotkania ze znajomymi przy ogrodowym grillu. Jeśli po całonocnym biesiadowaniu zostało ci dużo resztek, nie wyrzucaj ich...

4