Spis treści:
- Olej szczypiorkowy – jakie ma właściwości?
- Jak zrobić olej szczypiorkowy?
- Do czego stosować olej szczypiorkowy w kuchni?
Bazą oleju szczypiorkowego jest oliwa z oliwek, ma ona wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które świetnie wpływają na układ krążenia. Pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi, regulują ciśnienie, a także zapobiegają miażdżycy, udarom i zawałom. Kwasy omega-3 wspierają także układ nerwowy, przyczyniają się do zapobiegania chorobom neurodegeneracyjnym (Alzhaimer, Parkinson), a także wspierają pamięć i koncentrację. Co więcej, kwasy te są także korzystne dla kondycji skóry.
Oliwa z oliwek to także źródło substancji o działaniu przeciwutleniającym, wspiera walkę z wolnymi rodnikami, działa przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i antynowotworowa. Nie brakuje w niej również witamin A, D, E i K, dzięki czemu jest korzystna dla zdrowia oczu, a także wzmacnia kości. Oliwa z oliwek to samo zdrowie, dlatego warto stosować ją codziennie. Aby urozmaicić jej smak, zrób pyszny olej szczypiorkowy. To naprawdę proste.
Olej szczypiorkowy – jakie ma właściwości?
Znamy już właściwości głównego składnika oleju szczypiorkowego, czyli oliwy z oliwek. Drugim, a zarazem ostatnim elementem jest szczypiorek. Przede wszystkim ceniony jest za swoje właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze, pomaga radzić sobie z infekcjami, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku przeziębienia. Szczypiorek zawiera allicynę, przez co działa jak naturalny antybiotyk. Ma również działanie wzmacniające odporność organizmu.
Co więcej, szczypiorek pomaga dbać o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi, a także ma działanie zapobiegające miażdżycy. Obecna jest w nim także luteina i zeaksantyna, które świetnie działają na zdrowie oczu, pomagają chronić je przed chorobami. Co więcej, szczypiorem wykazuje działanie przeciwutleniające, chroni organizm przed stresem oksydacyjnym, działa przeciwzapalnie, oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów.
Jak zrobić olej szczypiorkowy?
Przepis na olej szczypiorkowy jest banalnie prosty, przygotuj duży pęczek świeżego szczypiorku oraz 180 ml oliwy z oliwek.
Umyty i osuszony szczypiorek umieść w naczyniu blendera, a następnie wlej oliwę z oliwek dobrej jakości. Całość zmiksuj na gładką masę. Gotowy olej przelej do czystej i wyparzonej butelki, przechowuj w chłodnym miejscu.
Do czego stosować olej szczypiorkowy w kuchni?
Taki olej świetnie sprawdzi się w różnego rodzaju sałatkach i surówkach, doskonale podkręci ich smak. Będzie idealnie pasował również do dań z dodatkiem pomidorów, możesz polać nim pizzę lub makaron.
Olej szczypiorkowy może posłużyć ci także do przygotowania roślinnych past kanapkowych, np. na bazie awokado, czy fasoli. Świetnie sprawdzi się również do śniadania, wystarczy że łyżkę dodasz do twarożku z rzodkiewką. Możesz polać nim także grillowane mięso, np. szaszłyki, steka, lub ryby, a także dodać go do pieczonych warzyw, np. ziemniaków, czy marchewki. Pysznie smakować będzie także podany do bagietki i krewetek.
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Pij zamiast kawy i herbaty. Jakie właściwości ma kefir i co daje jego picie? »
Najlepszy zamiennik soli i kostki rosołowej. Wystarczy dodać łyżeczkę do zupy »
Wyborne naleśniki z kurczakiem z przepisu teściowej. Zdradziła mi nawet tajemny składnik »