Ewa_Gotuje

Żółta herbata - zastosowanie i właściwości. Dlaczego warto ją pić?

Żółta herbata jest zdecydowanie mniej popularna niż jej "siostry", tj. herbata czarna, zielona czy czerwona. Tymczasem warto jej się przyjrzeć, gdyż jest wyjątkowa ze względu na szereg prozdrowotnych właściwości. Zawiera też śladowe ilości kofeiny, co czyni ją w stu procentach bezpieczną m.in. dla żołądka. Sprawdź szczegóły na temat tego nietuzinkowego napoju.

Fot. 123RF/Picsel

 

Z tego artykułu dowiesz się:

- Czym jest żółta herbata?

- Skąd pochodzi żółta herbata?

- Jakie właściwości ma żółta herbata?

- Na co pomaga herbata żółta?

- Jak parzyć żółtą herbatę?

- Jakie są rodzaje żółtej herbaty?

- Jak pić żółtą herbatę?

- Jak stosować żółtą herbatę?

- Kiedy nie pić żółtej herbaty?

 

Herbatę pijemy dla przyjemności i... dla zdrowia. Niewątpliwie warto włączyć do swojej listy często wypijanych napojów żółtą herbatę. To niezwykły produkt, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Obniża poziom "złego" cholesterolu we krwi i wspomaga serce. Dodatkowo poprawia trawienie i koncentrację. Regularne picie żółtej herbaty ma jeszcze więcej korzyści. Sprawdź je wszystkie, jak również inne informacje na ten temat, które z pewnością cię zaciekawią.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Żółta herbata - czym jest dokładnie?

Żółta herbata to niewątpliwie dość rzadko występującą odmiana herbaty. W naszych kuchniach królują herbaty czarne, zielone, czerwone. Trudno się dziwić. Wyprodukowanie żółtej herbaty jest dość problematyczne. Wytwarza się ją bowiem z bardzo delikatnych pąków chińskich drzewek herbacianych.

Proces ten nazywamy fermentacją nieenzymatyczną. Listki żółtej herbaty zbiera się wczesną wiosną - są ciemnozielonego koloru z lekko żółtawym odcieniem. Listki najpierw są podgrzewane, potem studzone, suszone i znów podgrzewane. Proces ten jest powtarzany kilkukrotnie.

Żółta herbata - pochodzenie

Dzisiaj jest nadal bardzo mała znana. A niegdyś była zarezerwowana dla cesarza Chin i jego rodziny. Nie każdy zatem wiedział, czym jest żółta herbata. Pochodzenie "cesarskie" nadało temu napojowi wysoką rangę. Może dlatego na długo o nim zapomniano i sztukę jego produkcji odtworzono w latach osiemdziesiątych XX wieku. Trudno jednak powiedzieć, czy dzisiaj wytwarzamy żółtą herbatę tak samo, jak kiedyś.

 

Sprawdź także: Herbata cebulowa - przepis naszych babć

Herbata żółta - właściwości prozdrowotne

W liściach cesarskiej herbaty znajduje się mnóstwo związków polifenolowych (czyli flawonoidów), które odgrywają ogromną rolę w profilaktyce chorób z podłożem rodnikowym (np. chorób układu krążenia czy chorób nowotworowych).

Herbata ta zalecana jest także osobom, które mają problemy ze snem czy nadciśnienie tętnicze. W liściach tej herbaty zawarte są śladowe ilości kofeiny, a właściwie alkaloidu herbacianego o nazwie teina.

Warto też dodać, że największe właściwości oczyszczające ma właśnie herbata żółta. Na co zatem pomaga? Usuwa z organizmu toksyny (podobnie jak herbata czerwona, ale ma łagodniejsze działanie odchudzające), działa odświeżająco i tonizująco.

W czym jeszcze może wesprzeć nasz organizm herbata żółta? Właściwości tego napoju są nieocenione! Zawarte w żółtej herbacie flawonoidy blokują rozwój komórek rakowych. W napoju tym zawarte są także kwasy fenolowe - galusowy czy cynamonowy, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo napój działa pobudzająco, dzięki zawartości teobrominy. Tym samym poprawia też koncentrację i niweluje oznaki zmęczenia.

Herbata żółta - na co pomaga dodatkowo?

Na co jeszcze pomaga picie żółtej herbaty? Warto wymienić dodatkowe zalety:

  • ochrona przed próchnicą,
  • łagodzenie objawów związanych z chorobami kostnymi,
  • zapobieganie łamliwości kości,
  • łagodzenie bólów stawów,
  • poprawa funkcjonowania tętnic,
  • rozrzedzanie krwi,
  • obniżanie zbyt wysokiego ciśnienia i utrzymanie prawidłowego poziomu ciśnienia,
  • obniżanie poziomu "złego" cholesterolu,
  • zmniejszanie ryzyka wystąpienia miażdżycy,
  • pozytywny wpływ na pracę serca,
  • obniżenie ryzyka wystąpienia zawału,
  • obniżenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu,
  • łagodzenie problemów gastrycznych.

Herbata żółta - jak parzyć?

Szukasz prozdrowotnego napoju, który oczyści twój organizm z toksyn i zadziała antybakteryjnie? Świetna opcja to właśnie herbata żółta! Jak parzyć ten prozdrowotny napój? Przede wszystkim zaopatrz się w porcelanowe lub szklane naczynie o szerokim dnie.

W takim naczyniu liście będą mogły się rozwijać i oddawać aromat. Samo przygotowanie naparu jest banalnie proste. Jedną łyżeczkę herbaty zalej 100 ml wody w temperaturze około 80-90 stopni. Parz całość około trzech minut. Najlepiej parzyć herbatę bez przykrycia. Dobrze przygotowany napar będzie słomiano-żółtego koloru.

Herbata żółta - rodzaje

Choć mało popularna, to zdrowa i bezpieczna dla żołądka. To właśnie herbata żółta. Jej rodzaje są bardzo specyficzne i warto się im przyjrzeć. Oto trzy podstawowe typy żółtej herbaty:

  • huang ya cha - żółta herbata, którą wytwarza się przede wszystkim z młodych pąków krzewu herbacianego. To tradycyjny typ herbaty żółtej, która charakteryzuje się bardzo wysoką jakością,
  • huang xiao cha - żółta herbata wytwarzana z młodych liści (standardowo: dwa liście i pąk). To mniej tradycyjny typ tej herbaty, który zyskuje coraz większą popularność,
  • huang da cha - herbata wytwarzana z większych i starszych liści (standardowo: trzy liście i pąk) - to zdecydowanie najniższej jakości żółta herbata.

 

Sprawdź także: Herbata zdrowotna na przeziębienie - przepis ze Smaker.pl

Herbata żółta - ile razy pić?

Już wiesz, jak niezwykle zdrowa i godna uwagi jest herbata żółta. Ile razy pić ten prozdrowotny napój, aby niósł dla naszego organizmu szereg korzyści? Ten rodzaj herbaty jest bardzo bezpieczny dla naszego organizmu. Trudno go "przedawkować" ze względu na minimalną ilość kofeiny. Osoby cierpiące na bóle stawów mogą sięgać dziennie nawet po cztery, pięć filiżanek.

Herbata żółta - zastosowanie

Herbata żółta może towarzyszyć jedzeniu posiłków. Świetnie sprawdzi się także jako pierwszy poranny napój wypijany tuż po przebudzeniu (np. zamiast czarnej kawy). Warto sięgać po nią o różnych porach dnia.

 

Herbata żółta a inne herbaty

Popularność herbaty żółtej niestety wypada bardzo nisko na tle herbat czarnych, zielonych czy nawet czerwonych. Nic dziwnego skoro dostępność tej pierwszej nie wygląda najlepiej. Proces produkcji żółtej herbaty jest droższy niż w przypadku popularnych herbat.

Warto jednak się natrudzić, choć słowo to w dobie powszechności sklepów internetowych wydaje się nieuzasadnione. Herbatę internetową bez najmniejszych trudności zamówisz online. Wybieraj renomowane, sprawdzone sklepy, by uzyskać wysokiej jakości liście.

Picie żółtej herbaty - przeciwwskazania

Trudno doszukać się negatywnych skutków picia żółtej herbaty. Może bez obaw pić ją każdy. Można ją także spożywać przed snem (niska zawartość kofeiny). Jedynym minusem jej spożywania może być powstawanie osadu na zębach. Nie u każdego jednak pojawią się tego typu konsekwencje.

Serdecznie zachęcamy do picia żółtej herbaty. Jest zdrowa, bezpieczna i w zdecydowanej większości wysokiej jakości. Kupując ten produkt, masz więc pewność, że sięgasz po wartościowy napój.

 

Zobacz także:

Najdroższa kawa świata. Jakie gatunki są najcenniejsze? »

Przepis na placki ziemniaczane z piekarnika: wyjdą idealnie chrupiące »

Dzyndzałki, forszmaki i fuczki. Oto 5 mało znanych potraw regionalnych »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 56

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 691

30 min
3
30 min
20

Polecane artykuły

Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0