Kiedy jajko nie nadaje się do zjedzenia?

W naszym społeczeństwie krąży mnóstwo mitów na temat jajek. Kiedy tak naprawdę możemy je zjeść i jak rozpoznać te, które do spożycia się nie nadają?

Fot. 123RF/Picsel

W przypadku warzyw i owoców z łatwością jesteśmy w stanie stwierdzić, które są zdatne do spożycia. Co innego, jeśli kupujemy jajka. Tutaj, w pierwszej kolejności musimy zaufać terminowi ważności, jaki widnieje na opakowaniu, a następnie domowymi sposobami sprawdzić świeżość zakupionego towaru. Co powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym?

Czy można jeść jajka z szarą obwódką wokół żółtka?

Zielonkawa obwódka, która pojawia się w jajkach, które były gotowane dłużej niż 10 minut jest nieestetyczna. Ale całkowicie bezpieczna. Jeśli chcecie uniknąć podania bliskim jajek, których żółtka są suche, nieprzyjemnie pachnące i szare, zwróćcie szczególną uwagę na czas ich gotowania. Zwykle przyjmuje się, że idealne jajka na twardo powinniśmy gotować nie dłużej niż 8-9 minut.

Nie zapominajcie o jeszcze jednym, niezwykle istotnym szczególe - nawet po wyjęciu z wrzątku jajka w dalszym ciągu się gotują, dlatego chcąc uniknąć ich przegotowania, warto zafundować im lodowatą kąpiel. Co więcej, w ten sposób możecie również ułatwić sobie ich obieranie.

 

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

 

Czym jest "biała wstążka" w jajku?

Śpieszymy uspokoić wszystkich wielbicieli jajek. Wbrew obiegowej opini, biała wstążka pojawiająca się w jajkach nadaje się do spożycia i z pewnością nie jest małym kurczakiem, którego właśnie pozbawiliśmy życia.

Być może pamiętacie z lekcji biologii nazwę chalaza lub skrętka - tak właśnie fachowo nazywa się owa biała wstążka. Jest to struktura, którą znajdziemy niemal w każdym jaju, gdyż odpowiada ona za ustabilizowanie żółtka oraz umocowanie go w bezpiecznej pozycji w centrum jaja. Chalaza z jednej strony jest przymocowana do żółtka, z drugiej zaś łączy się z błoną pergaminową, która otacza białko.

Warto wiedzieć, że obecność chalazy w jajkach nie jest skazą, a wręcz atutem . Ponieważ skrętki zanikają z czasem, świadczą o tym, że mamy do czynienia ze świeżym produktem, który nie spędził zbyt dużo czasu w transporcie lub na sklepowej półce. Im większe i bardziej widoczne skrętki, tym świeższe jest nasze jajko.

 

Pobierz aplikację smaker

 

Czy można zjeść jajko, w którym widać plamkę krwi?

Czerwona plamka w jajku jest faktycznie kurzą krwią, jednak jej pojawienie się nie ma nic wspólnego z obumarciem zarodka, gdyż może pojawić się nawet w jaju zniesionym prze niezapłodnioną kurę. Krew w jajkach może pojawić się, gdy dojdzie do pęknięcia naczyń krwionośnych w jajowodzie kury. Wówczas może ona przedostać się także do jajek. Jak się okazuje, nie jest to sytuacja rzadka, jednak nie powinna budzić naszego niepokoju.Tak więc czy po znalezieniu krwawej plamki w jajku powinniśmy zrezygnować z jego spożywania? Nic z tych rzeczy! Pękanie naczyń krwionośnych u kur może mieć wiele przyczyn i nie zawsze musi oznaczać, iż składane przez nią jaja są niezdrowe.

Najczęściej czerwone plamki pojawiają się w jajkach znoszonych przez stare kury pod koniec cyklu lub młode, które dopiero go rozpoczynają. Czasem może też być to uwarunkowane genetycznie lub wynikać z niedoboru witaminy A i D w diecie zwierzęcia. Nie jest to jednak nic, co powinno nas skłonić do wykluczenia takich produktów z naszej diety.

Jak sprawdzić czy jajko jest świeże?

Najbardziej znanym sposobem na sprawdzenie świeżości jajka jest test, polegający na zatopieniu go w wodzie. Jajko, które ma kilkanaście dni lub kilka tygodni wypełnia się powietrzem, wszystko za sprawą porowatej budowy skorupki. Im więcej powietrza w środku jajka, tym jego świeżość jest bardziej wątpliwa.

Do miski lub garnka nalej zimnej wody, możesz ją lekko posolić, ale nie jest to konieczne. Następnie do naczynia włóż jajko - jeśli pozostanie na dnie, to znak, że możesz go użyć do przygotowania każdej potrawy. Jeśli ustawi się w wodzie pionowo, możesz przypuszczać, że ma już kilkanaście dni, ale nadal nadaje się do spożycia. Gdy jajko, które włożyłeś do wody wypłynie na powierzchnię, oznaczać to będzie, że jest wypełnione powietrzem i pod żadnym pozorem nie nadaje się do jedzenia lub wykorzystania jako składnika do potraw.

Najłatwiejszym sposobem, który umożliwi nam wyeliminowanie zepsutego jajka, i nie pozwoli dodać go do przygotowywanych przez nas potraw - jest test za pomocą węchu. Rozbij jajko i umieść je na talerzu bądź w misce. Jeśli nie poczujesz intensywnego zapachu, śmiało możesz wykorzystać jajko do tworzenia wyśmienitych dań.Jeszcze przed zakupem jajek sprawdź ich wygląd. Jeśli skorupka będzie matowa i chropowata, to znak, że są świeże. Skorupki starzejących się jajek są bardzo gładkie i błyszczące.

Test na świeżość jajka możemy także przeprowadzić po jego ugotowaniu. Wyznacznikiem świeżości będzie wówczas położenie żółtka względem ścianek jajka - im dalej od nich tym lepiej. Żółtko ułożone w samym centrum jajka jest gwarancją świeżości i dobrego smaku.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2