Książka Iny Rybarczyrk "Łowcy smaku", w której prezentuje aż 140 autorskich przepisów na dania bez glutenu, nabiału, mięsa i rafinowanego cukru, powędrują do osób, których odpowiedzi spodobały się jury najbardziej. Są nimi:
Pan Andrzej:
Mimo iż medycyna idzie do przodu jesteśmy chorzy bardziej niż kiedykolwiek. Choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, nadciśnienie i nowotwory dotykają coraz więcej i coraz młodszych. Gdzie więc popełniliśmy błąd? Odpowiedź jest banalna- w naszej diecie. Świadomość ludzi na temat odżywiania stale rośnie, chętniej sięgamy po nowości, czytamy, dokształcamy się, gotujemy odważniej. Zapanowała moda na zdrowie a wraz z nią sięganie do korzeni- diety opartej na roślinach, czyli wolnej od cholesterolu, złego cukru i zwierzęcego białka. Jednak dieta roślinna nie tylko z powodów zdrowotnych jest coraz częściej rekomendowana. Powoli przestaje być utożsamiana z "tekturowymi" kotletami i mdłymi zupami. Powstaje coraz więcej miejsc i coraz łatwiej znaleźć przepisy na wyborne w smaku roślinne posiłki. Nastały czasy w których i skrajny mięsożerca chętnie skosztuje korzennego falafela z paprykowym hummusem a na deser sięgnie po pudding z chia z owocami zamiast po maślaną tartę. Dieta roślinna rośnie w siłę i oby z nią rosło nasze zdrowie!
Pani Aleksandra:
Współczesny człowiek jest coraz bardziej świadomy, że najważniejsze jest zdrowie, a jego źródłem jest naturalna, nieprzetworzona żywność, warzywa, owoce, pełnowartościowe produkty i ograniczenie tłuszczy zwierzęcych. Popularność kuchni wegańskiej wiąże się też z protestem przeciwko zabijaniu zwierząt rzeźnych, ich cierpieniu, koszmarnych warunków, w jakich żyją zanim trafią na miliony talerzy na świecie. Kuchnia roślinna jest dietą bez cierpienia i chorób, pełna zdrowia, witalności i smaku.
Kuchnia roślinna to też swego rodzaju moda i styl miejskiego życia. Teraz modne są "hipsterskie" knajpy, gdzie zamiast piwa czy wina pija się koktajl z jarmużu i kiwi, pogryzając surową marchewką i selerem. Wyjście na hamburgera jest już passe i chętniej zaprosimy znajomych na wege-domówkę, na którą każdy przygotuje swoją wegańską potrawę, tartę brokułową, naleśniki bez glutenu, brownie bez jajek, czy ser z ziemniaka. Kuchnia roślinna to pole do popisu naszej kreatywności, nawet filozofom się nie sniło, że mięso i produkty odzwierzęce można zastąpić tysiącem produktów roślinnych a poza tym smakują o wiele lepiej.
Pani Halina:
Słuchając wykładów Gary'ego Yourofsky na temat tego, jak traktowane są zwierzęta na farmach i w ubojniach, każdy zaczyna się zastanawiać nad dietą tylko roślinną. Poza tym Gary twierdzi, że odkąd zaczął odżywiać się wyłącznie roślinami, polepszyło się jego zdrowie. Jest obecnie duża świadomość tego, że dieta ma wpływ na zdrowie, cukrzycę czy też wysoki cholesterol można ( i trzeba) naprawić zdrową dietą. Świadomość, że farmy zwierzęce (oprócz tego, że zwierzęta na nich hodowane cierpią) produkują sporo ścieków i śmieci, a także wymagają wiele upraw roślin jako paszy dla tych zwierząt powoduje, że ludzie powracają do sposobu odżywiania roślinami.
Pani Karolina:
Kuchnia roślinna podbija świat, ponieważ odkrywa przed nami bogactwo nieznanych dotąd smaków i aromatów. Poznajemy na nowo swoje preferencje kulinarne, uczymy się nowych rzeczy, mamy szansę zwiększyć swoje zdolności w dziedzinie gotowania. Poznajemy świat, jego nieskończoną ilość możliwości i siłę tkwiącą w prostocie i w naturze. Kuchnia roślinna zapewnia nam także komfort w kwestii etycznej oraz daje korzyści zdrowotne. Rosnąca samoświadomość ludzi, własnych potrzeb i smaków, sprawia, że weganizm jest coraz bardziej popularny. Pomaga w tym także działalność osób znanych, które poprzez swoje wybory, pokazują inną, możliwą drogę w dziedzinie odżywiania.