8 punktów na kulinarnej mapie Włoch

Odwiedziny w restauracjach, pizzeriach czy lodziarniach są nieodłącznie wpisane w podróż do słonecznej Italii. To tutaj zapach pomidorów konkuruje z nutą bazylii, a woń amaretto z aromatem cappuccino.

Każdy z włoskich regionów szczyci się oddzielną tradycją kulinarną, a niektóre z lokalnych przysmaków są znane na całym świecie.

Kampania - region pomidorów
To w tym regionie należy rozpocząć kulinarną wycieczkę po Włoszech. Tereny wokół Neapolu słyną z największych w kraju upraw i zakładów przetwórczych pomidorów. Pasta al pomodoro, spaghetti napoli, czy znana przystawka caprese to potrawy bazujące właśnie na tym czerwonym warzywie. Kampania jest też historyczną stolicą pizzy. Ponoć w 1889 roku na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej neapolitański piekarz przygotował pierwszą margheritę - z pomidorami, mozarellą i bazylią, przedstawiającymi barwy narodowe.

Piemont - kraina trufli
Aby skosztować wykwintnych specjałów Piemontu, najlepiej przyjechać tu jesienią. To wtedy w lasach u podnóża Alp rosną cenione przez kucharzy na całym świecie białe trufle. Przysmak regionu dodawany jest do makaronu, ryżu i serów. Lesiste tereny sprzyjają także polowaniom na dzikie zwierzęta i ptactwo. Dzięki temu w Piemoncie można się rozkoszować m. in. fagiano con funghi - bażantem z truflami i frittomisto - potrawą z kawałków mięsa i warzyw w cieście, smażonych na oliwie.

Lombardia - ryż zamiast makaronu
Może się wydawać, że w kuchni każdego Włocha prym wiodą makarony. Lombardia jest w tej kwestii dość specyficzna, bo jej mieszkańcy wolą ryż. Z okolic Mediolanu pochodzi klasyczne risotto Alla Milanese, przygotowywane z dodatkiem parmezanu i szafranu. Tereny słyną też z wyrobu gorgonzoli - krowiego sera z niebieską pleśnią, dojrzewającego od 2 do 3 miesięcy.

Trydent - na styku kultur
Położony w Górnej Adydze Trydent to region, w którym mieszkankę kulturową widać także na talerzu. Lokalna kuchnia najwięcej czerpie z tradycji austriacko-tyrolskiej. Jada się tu kiełbasę, kapustę i ziemniaki, a także gęste mączne zupy i knedle z boczkiem. Jako symbol kulinarny Trydentu śmiało można wskazać gnocchi - kluseczki z sera ricotta lub ziemniaków, podawane np. z sosem śmietanowym.

Emilia-Romania - ojczyzna tortellini
To tu dojrzewa jedna z najlepszych szynek na świecie - szynka parmeńska. Oprócz Parmy na uwagę zasługuje też stolica regionu Bolonia. Miasto słynie z produkcji doskonałych makaronów, mortadeli i twardego parmezanu - parmigiano reggiano.

Lacjum - targi z karczochami
Żaden z regionów nie ma tak bogatej tradycji kulinarnej jak ten. Do historycznego imperium przyjeżdżali kucharze z różnych stron świata, przywożąc nowe produkty i przepisy. Popisowym daniem w Lacjum są karczochy na sposób rzymski pieczone z miętą, oliwą i bułką tartą. Z okolic Rzymu pochodzi też tradycyjne spaghetti alla carbonara.

Toskania - kraina pachnąca pieczywem
Świeży chleb bez dodatku soli jest najważniejszym elementem większości posiłków w Toskanii. Z pieczywa przyrządza się małe tosty crostini i bruschettę. Odzwierciedleniem prostoty toskańskiej kuchni jest regionalne danie pinzimonio - miska krojonych warzyw i chleb z czosnkiem i oliwą. Według jednej z legend w jednym z miast regionu - Sienie powstało tiramisu. Deser pierwszy raz został ponoć przygotowany przez cukierników na cześć władcy Kosmy III Medyceusza. Połączenie biszkoptów, amaretto i mascarpone miało przedstawiać cechy księcia Toskanii - majestatyczność i prostotę.

Sycylia - wyspa słodkości
Wyspa niektórym kojarzy się wyłącznie z mafią, ale warto przełamać stereotyp i wybrać się na kulturową podróż po Sycylii. Chcąc zakosztować tutejszej kuchni należy przygotować się na połączenie tradycji włoskiej, arabskiej i greckiej. Typowe potrawy śródziemnomorskiej wyspy to cùscusu robiony na bazie ryb a także caponata i arancini di riso. Caponata to podsmażone z octem, cukrem i oliwą bakłażany, seler naciowy, cebula i pomidory. Ostatnie z dań to smażone kulki z ryżu, warzyw i mięsa w panierce. Sycylijczycy uwielbiają bardzo słodkie desery. Jednym z tradycyjnych słodyczy jest semifreddo - schłodzony torcik oblany czekoladą, przypominający lody.

Artykuł powstał we współpracy z pyszne.pl

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
15

Polecane artykuły

Informacje Gulasz z fasolą, befsztyk z warzywami. 5 propozycji na obiady wysokobiałkowe

Szukając zdrowych i zbilansowanych opcji obiadowych, warto rozważyć dania bogate w białko, które nie tylko zaspokoją głód, ale także wspomogą rozwó...

3
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

3
Informacje Działa przeciwalergicznie i przeciwmiażdżycowo. Jak stosować miód wiosenny?

Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia - to właśnie dzięki zmieniającym się porom roku możemy czerpać z jej dobrodziejstw całymi garści...

0
Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1