Do góry

Newsy

Co można zrobić z ciasta parzonego?

Ten osiemnastowieczny wynalazek dosłownie zrewolucjonizował cukiernictwo. Bo czy ktokolwiek z nas jest w stanie wyobrazić sobie świat bez ptysiów, eklerków i karpatek?

Fot. 123RF/Picsel

Pierwsze wzmianki o cieście parzonym pochodzą z Francji, z połowy XVI wieku, jednak ówczesny przepis znacząco różnił się od współczesnego.

Reklama

Ciasto ptysiowe w znanej nam obecnie wersji miał opracować w XVIII wieku francuski kucharz i cukiernik Marie-Antoine Carême, któremu przypisuje się również udoskonalenie receptury na eklery, suflety oraz majonez.

Wypiek ten szybko zdobył uznanie wśród francuskich arystokratów, stając się ulubionym deserem koronowanych głów. Nic więc dziwnego, iż cukiernicy zaczęli prześcigać się w wymyślaniu coraz to nowszych przepisów z wykorzystaniem tego rodzaju ciasta.

Ciasto parzone jest lekkie i chrupiące, a w czasie pieczenia w jego wnętrzu powstają charakterystyczne dziurki. Właśnie z tego względu nadaje się ono idealnie do  nadziewania - w ten sposób otrzymamy eklery, profiterole lub ptysie. Jeżeli masę rozsmarujemy dosyć cienko na blaszce, w czasie pieczenia mocno się pomarszczy, dzięki czemu uzyskamy idealne blaty do karpatki.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Jak zrobić ciasto parzone?

Przygotowanie ciasta parzonego nie jest trudne, jednak wymaga od nas nieco wyczucia i cierpliwości. Warto zwrócić uwagę na wykorzystywane przez nas składniki. Jest ich niewiele, dlatego powinny być możliwie jak najlepszej jakości. Mąkę przesiewamy przez drobne sitko, aby pozbyć się ewentualnych grudek, a następnie dodajemy ją do wrzącej wody, w której wcześniej rozpuściliśmy masło. Po kilku minutach mąka powinna być odpowiednio zaparzona. Pamiętajcie, aby masę cały czas mieszać, gdyż można ją łatwo przypalić. Następnym krokiem jest przestudzenie masy i dodanie do niej jajek. Zwróćcie uwagę, aby była ona naprawdę chłodna, gdyż w przeciwnym razie jajka zbyt szybko się zetną. Dopiero tak przygotowana masa jest gotowa do wypiekania.

Co można zrobić z ciasta parzonego?

Ciasto parzone ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. Wykorzystując je możemy przygotować nie tylko mnóstwo przeróżnych deserów, ale także całkiem sporo wytrawnych wypieków. Będzie ono wam niezbędne do przygotowania hiszpańskich churros, pączków wiedeńskich lub klasycznych, francuskich profiteroli. Jak je przygotować? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają nasi użytkownicy. Zblżający się Tłusty Czwartek będzie doskonałą okazją, aby przetestować ich przepisy.

1. Pączki hiszpańskie

Fot. Ugotujmy-to na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

2. Churros

Fot. Wiech_K na Smaker.pl/Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

3. Ptysie

Fot. Mdelicious na Smaker.pl/Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

4. Karpatka

Fot. Anka1803 na Smaker.pl/Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

5. Eklery z budyniem i jabłkami

Fot. MagdaKucharzy na Smaker.pl/Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

6. Groszek ptysiowy

Fot. Patusia5 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

7. Pączki wiedeńskie

Fot. WaniliaiKardamon na Smaker.pl/Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

8. Chouquettes

Fot. AnnaPiedziak na Smaker.pl/Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń